Modlą się o wodę i dobrą pogodę

  Modlą się o wodę i dobrą pogodę

  Agnieszka Caronia redakcja@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Irena Boguń codziennie przynosi wodę w wiaderku.

  Irena Boguń codziennie przynosi wodę w wiaderku. ©Agnieszka Caronia

  Mieszkańcy Steknicy nie piorą, nie sprzątają i marzną. I tak od dwóch tygodni. Wszystko dlatego, że we wsi nie ma wody.
  Irena Boguń codziennie przynosi wodę w wiaderku.

  Irena Boguń codziennie przynosi wodę w wiaderku. ©Agnieszka Caronia

  Nasz komentarz

  Nasz komentarz


  Ale nadleśniczemu jest ciepło

  Agnieszka Caronia
  redakcja@gp24.pl

  Tydzień to długo, dwa - to cała wieczność. Ludzie w Steknicy chcą wreszcie normalnie żyć. Mają już dość noszenia wody w wiaderkach i mycia się w misce. W większości są to emeryci, którym tego typu "atrakcje" nie są potrzebne. Ktoś więc powinien odpowiedzieć za tę sytuację. Jak można pozostawić ich przez dwa tygodnie bez wody, a co jest z tym związane, w wielu przypadkach także bez ogrzewania. Czy problemem jest podłączenie ich do wodociągu w Łebieńcu? Przecież to kilometr rury. Ale najważniejsze jest przecież to, że władze gminy i nadleśnictwa mają bieżącą wodę i ogrzewanie. A po co przejmować się starymi ludźmi. Tyle sobie radzili, poradzą sobie i teraz.  Może będzie, ale i tak nie nada sie do picia.

  - Była telewizja, były gazety i nadal nic - mówi Irena Boguń, mieszkanka Steknicy. - Od wtorku coś tu robią, ale tylko po kilka godzin dziennie. Trzeba było działać kilka miesięcy temu, a nie teraz, na zimę. Przecież nasze problemy z wodą były już na początku jesieni. Już wtedy nie nadawała się do picia.

  W końcu ktoś chyba jest odpowiedzialny za wodę i powinien zająć się sprawą wcześniej. Co dwa miesiące napuszczam wodę do kaloryferów. Akurat teraz powinnam to zrobić. I tak grzeję, ale tylko trochę, bo się boję.

  Jak twierdzą mieszkańcy, we wsi zaczyna się coś dziać. Przyjechała firma naprawiająca uszkodzenie, ale pracują tylko po kilka godzin. Wczoraj o 13 już nikogo tam nie zastaliśmy. Ludzie nie wiedzą kiedy woda zostanie podłączona.

  - Już dwa tygodnie nie ma wody - mówi Julia Gryckiewicz ze Stęknicy. - We wtorek pogrzebali trochę w ziemi, ale dzisiaj już nic nie robią. Brak wody jest strasznie uciążliwy. Przywieźli nam wodę, ale co zrobimy, jak przyjdą większe mrozy i kraniki zamarzną?Ja jestem sama, więc jakoś sobie radzę z jej brakiem. Piorę w deszczówce. Ale co mają powiedzieć ci, którzy mają dzieci?

  Dostarczycielem wody we wsi jest Nadleśnictwo Lębork. Zdaniem Zbigniewa Kaczmarczyka, nadleśniczego z Nadleśnictwa Lębork, do końca tygodnia w kranach powinna już być woda. Niestety nie pitna, gdyż musi ją zbadać najpierw sanepid.

  - Rozpoczęcie naprawy studni było możliwe dopiero we wtorek - mówi Zbigniew Kaczmarczyk, nadleśniczy z Nadleśnictwa Lębork. - Wiązało się to z przewiezieniem specjalistycznego sprzętu przez wykonawcę do Steknicy. Jeżeli nie stanie się nic nadzwyczajnego, możliwe jest, że woda w kranach popłynie pod koniec tygodnia.

  Nie będzie to jednak woda pitna, bo taka dopiero może być po przeprowadzeniu badań przez sanepid. Do momentu naprawienia studni mieszkańcy są zabezpieczeni w wodę pitną. Nie rozumiem medialnej nagonki spowodowanej przez niektórych mieszkańców wsi. Zbigniew Kaczmarczyk upiera się, że Nadleśnictwo ze swej strony zrobiło i robi wszystko, żeby uciążliwość braku wody usunąć jak najszybciej.
  - Tym bardziej zastanawiające jest to, że przy tej okazji przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące tej sytuacji. Współpracujemy blisko z władzami gminy w celu ostatecznego rozwiązania problemu teraz i w przyszłości - zapowiada Kaczmarczyk.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  Laur Piękna 2017 – czekamy na zgłoszenia kosmetyczek, fryzjerów i trenerów fitness

  Laur Piękna 2017 – czekamy na zgłoszenia kosmetyczek, fryzjerów i trenerów fitness

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]

  Wideo

  Zdjęcia