Mieszkańcy nie chcą spalin w mieście

  Mieszkańcy nie chcą spalin w mieście

  Agnieszka Caronia

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Spotkanie w sprawie przebiegu trasy S6.

  Spotkanie w sprawie przebiegu trasy S6. ©Agnieszka Caronia

  Nie chcemy autostrady w mieście - takie zdanie wyrazili mieszkańcy podczas spotkania z władzami miasta.
  Spotkanie w sprawie przebiegu trasy S6.

  Spotkanie w sprawie przebiegu trasy S6. ©Agnieszka Caronia

  Odmiennego zdania są władze powiatu.

  Zdaniem powiatu najbardziej korzystny przebieg drogi ekspresowej S6 to krótszy wariant południowy - zielony. Plan ten pociąga za sobą najwięcej wyburzeń domów. - Wybierając go patrzymy z perspektywy mieszkańców miasta - mówił na spotkaniu Wojciech Jurak, architekt miejski. - Nie ma łatwego i bezkonfliktowego przebiegu.

  Podstawowym kryterium jest funkcjonalność drogi.
  Jeśli chodzi o korzyści tej trasy, to z punktu widzenia ekologii jest ona najmniej szkodliwa. Dużym plusem będzie także promocja miasta, na przykład jeden z węzłów mógłby nazywać się Lębork -Wschód, a to oznaczałoby, że bylibyśmy widoczni na mapach. Słabą stroną tego wariantu jest duża liczba wyburzeń, głównie na ulicy Kaszubskiej, Krzywoustego i jednostki wojskowej.

  Innego zdania była większość zgromadzonych na spotkaniu lęborczan.

  - Dlaczego nie przeprowadzono w tej sprawie referendum - mówili lęborczanie. - Kto buduje obwodnice w mieście? Jednym z przeciwników tego wariantu jest radny Aleksander Romanko, wieloletni drogowiec.

  - Jak sama nazwa mówi, obwodnica ma omijać miasto - mówił Romanko. - Nie wprowadzajcie jej na najlepsze tereny miasta. Przecinałaby miejsce, gdzie planuje się budowy osiedli mieszkaniowych Lębork-Wschód. Kto dziś wprowadza do miasta takie obwodnice. Nie ma tu konkretnych argumentów. I o jakim podziwianiu miasta tu mówimy?

  Wiele osób opowiadało się za wariantem północnym, który ominąłby Lębork. Zdaniem władz, ten wariant byłby niekorzystny dla miasta. - Budując tam obwodnice, zakorkowalibyśmy ulicę Kossaka - twierdził Wojciech Jurak. - Poza tym miasto byłoby niewidoczne, ponieważ ruch przebiegałby obok Lęborka. Plusem przeprowadzenia tam obwodnicy, jest brak konfliktów przestrzennych.

  Na wyburzenia nie zgadza się także dowództwo Jednostki Wojskowej w Lęborku. - Już dawno wyraziłem swoje zdanie - mówi Mirosław Polasik, dowódca I Batalionu Obrony Terytorialnej w Lęborku. - Wyburzono by pięć, sześć budynków, a one są dla nas zbyt istotne. Tam znajdują się nasze magazyny. Poza tym budynki mają dużą wartość historyczną, to zabytki i myślę, że konserwator nie pozwoliłby na ich wyburzenie. Ja jako dowódca mówię zdecydowanie nie, natomiast w tej sprawie musi wypowiedzieć się Ministerstwo Obrony Narodowej.
  Radni powiatowi chcą autostrady w mieście
  Ich zdaniem: jest to wariant, którego budowa i użytkowanie spowoduje najmniej szkód środowiskowych, jest najkorzystniejszy ze względów społecznych, jego budowa napotka mało przeszkód technicznych, jego wybór eliminuje potencjalne sprzeciwy mieszkańców i władz gminy Łęczyce, nieuniknione przy wyborze wariantu północnego.

  Nasz komentarz
  Rozumiem ludzi
  Agnieszka Caronia
  agnieszka.caronia@gp24.pl
  Mieszkańcy osiedla Sportowego, ulicy Obrońców Wybrzeża, Bolesława Krzywoustego i Kaszubskiej zapowiadają protesty. Nie chcą mieszkać przy obwodnicy. Jak twierdzą, nie pozwolą także na wyburzenie swoich domów. Ich zdaniem trasa powinna przebiegać poza miastem. I mają rację. W cywilizowanych krajach nie buduje się dróg ekspresowych w mieście. Władze powinny myśleć o dobru mieszkańców miasta i powiatu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (17)

  Wszystkie komentarze (17) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Wideo

  Zdjęcia