Iluminacja ratusza stanie się wieczorną atrakcją Lęborka

  Iluminacja ratusza stanie się wieczorną atrakcją Lęborka

  Fot. Archiwum UM lębork

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Lęborski ratusz.

  Lęborski ratusz. ©Fot. Archiwum UM lębork

  Już wkrótce okolice lęborskiego ratusza przyciągną niejednego spacerowicza. Zabytkowy budynek urzędu zostanie podświetlony. Iluminacja ma szansę stać się jedną z wieczornych atrakcji miasta.
  Lęborski ratusz.

  Lęborski ratusz. ©Fot. Archiwum UM lębork

  Nad podświetleniem zabytkowego budynku Urzędu Miejskiego w Lęborku urzędnicy myśleli od dawna. Dopiero teraz jednak ich plany zaczęły wkraczać w etap realizacji. Właśnie ogłoszono przetarg na budowę oświetlenia iluminacyjnego ratusza.

  Prace ruszą zaraz po wyłonieniu wykonawcy. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód, to lampy oświetlą ratusz jeszcze w tym roku.

  - Chcielibyśmy uruchomić instalację pod koniec września, najpóźniej w październiku - mówi Romuald Babul, naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Lęborku. - Mamy nadzieję, że iluminacja przypadnie mieszkańcom do gustu i będą przychodzić ją oglądać podczas wieczornych spacerów.

  Budynek lęborskiego urzędu podświetli kilkadziesiąt różnego rodzaju lamp - od małych punktowych, po wielkie reflektory. Część z nich będzie podświetlała ratusz z ziemi. Inne zamontowane zostaną na masztach i na samym budynku - tak, aby światło eksponowało najciekawsze elementy i szczegóły zabytkowej budowli.

  - Szczególnie zależy nam na ratuszowej wieży oraz zachodniej i południowej elewacji budynku - mówi Babul.

  Ze względu na historyczny charakter budynku, projekt oświetlenia musiał być skonsultowany z konserwatorem zabytków. Urzędnicy nie wiedzą jeszcze, czy ratusz będzie podświetlany przez całą noc, czy tylko w określonych godzinach. Wszystko okaże się po pierwszych tygodniach działania iluminacji, kiedy wiadomo będzie dokładnie, ile energii zużywa.

  Jak by nie było, oświetlony ratusz z pewnością będzie ciekawie się prezentował.
  W niejednym już mieście zabytkowy obiekt dzięki odpowiedniej iluminacji stał się atrakcją.

  Urząd w zabytku

  - Lęborski ratusz to neogotycka budowla z 1900 roku, stylizowana na zamek z licznymi sztukateriami i ozdobami. d Charakterystycznym elementem budynku jest wieża z hełmem czworobocznym zakończona ażurową latarnią z iglicą.
  - Głównym, reprezentacyjnym pomieszczeniem jest tzw. Sala Rajców nakryta drewnianym belkowanym stropem. Okna tej sali zdobią piękne witraże z wizerunkami herbów miejscowej szlachty, która je ufundowała.
  - Witraże znajdują się także w klatce schodowej ratusza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Wideo

  Zdjęcia