Praca w jednostce wojskowej w Lęborku. Na wojaków czeka sto...

Praca w jednostce wojskowej w Lęborku. Na wojaków czeka sto etatów

Edyta Daniluk redakcja@gp24.pl

Głos Pomorza

Aktualizacja:

Głos Pomorza

Praca w jednostce wojskowej w Lęborku. Na wojaków czeka sto etatów
Praca w jednostce wojskowej w Lęborku. Na wojaków czeka sto etatów

Plakaty zachęcające do służby wojskowej pojawiły się w Lęborku. ©Fot. Edyta Daniluk

Trwa ogólnopolska kampania reklamowa mająca zachęcić do służby w wojsku. Na kandydatów czeka też 1. Batalion Zmechanizowany w Lęborku.

Pora na mundurowych

Pora na mundurowych


Oprócz lęborskiej jednostki wojskowej chętnych do pracy szuka też Komenda Powiatowa Policji w Lęborku, straż pożarna czy też straż miejska.W tym roku do służby wojskowej trafi ostatni przymusowy nabór. Potem wojsko będzie przyjmować już tylko chętnych. Ma być to m.in. sposób na podniesienie prestiżu służby wojskowej.
Już teraz w większości polskich miast można zobaczyć charakterystyczne plakaty, z których uśmiechnięci mundurowi zachęcają, żeby dołączyć do najlepszych.

W Lęborku takie plakaty wiszą dopiero od kilku dni. Jednak dowództwo tutejszej jednostki wojskowej już dużo wcześniej informowało, że na chętnych do służby jeszcze w tym roku będzie czekało 100 etatów.

Poszukiwani są zarówno specjaliści, jak i szeregowi żołnierze. Wrócić do wojska mogą także ci, którzy przeszli do rezerwy. Wymagania nie są wysokie: zniesiono wcześniejsze restrykcje co do wieku czy wzrostu, a nawet przymusu posiadania polskiego obywatelstwa.

Wystarczy m.in. wykształcenie gimnazjalne dla korpusu szeregowych i odbyta zasadnicza służba wojskowa. Wojsko kusi też zarobkami: na początek ma to być 2,2 tysiąca złotych brutto, ale już żołnierz, który bierze udział w misjach ma zarabiać dodatkowo ok. 5000 miesięcznie. Dodatkowym atutem, który ma przyciągnąć do służby w polskiej armii rzesze chętnych jest zaplecze socjalne w postaci mieszkania służbowego i różnych dodatków pieniężnych.

- Te pieniądze na początek nie są takie duże, ale w sumie żołnierze mają dobrą sytuację - mówi Adam z Lęborka.

- Mają służbowe mieszkania, a jeszcze planowane jest zwiększenie dodatków m.in. za dyżury bojowe. Mogą też wcześniej przechodzić na emeryturę, a to w dzisiejszych czasach spory atut - wyjaśnia. - Zastanawiam się nad służbą zawodową - dodaje na zakończenie. Czy znajdą się chętni do zostania żołnierzami zawodowymi 1. Batalionie Zmechanizowanym w Lęborku, dowiemy się już niedługo. Jedno jest pewne, służba zawodowa to niełatwy kawałek chleba. W grę wchodzą wyjazdy na misje zagraniczne i spore ryzyko. A na to nie każdy jest w stanie się zdecydować.Komentarze

Wszystkie komentarze (3) forum.gp24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GP24 poleca

Wideo