Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W lęborskich szkołach uczą języka kaszubskiego

Grzegorz Bryszewski [email protected]
Pierwsza lekcja języka kaszubskiego w SP nr 23. Przed uczniami wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska.
Pierwsza lekcja języka kaszubskiego w SP nr 23. Przed uczniami wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska. Fot. SP3 Lębork
Dwie lęborskie szkoły wprowadziły klasy z językiem kaszubskim. Dzieci powinny poznać język i kulturę naszego regionu - mówią przedstawiciele obu placówek.

W Szkole Podstawowej nr 3 języka kaszubskiego od 20 września uczy się 25 uczniów z dwóch grup: I-III i IV-VI.

Tygodniowo zaplanowano trzy godziny nauki tego języka.
- Już od dłuższego czasu organizujemy w szkole konkursy "Rodno mowa", które przypadły do gustu uczniów. Rodzice zaproponowali nam, żeby język kaszubski był językiem dodatkowym. Zebraliśmy odpowiednie deklaracje i uczuliliśmy rodziców, że chociaż jest to przedmiot dodatkowy to będzie się on liczył w całej statystyce ucznia i może mieć wpływ na jego średnią - mówi Mariola Małecka dyrektor SP nr 3.

Pieniądze na opłatę wynagrodzenia dla nauczyciela (została nim Barbara Król, która wcześniej organizowała konkursy "Rodno mowa") przekazał burmistrz miasta, podręczniki i słowniki to z kolei dar ze strony starostwa lęborskiego.

- Z naszych obserwacji wynika, że duża część rodziców, którzy chcą, aby ich pociechy uczyły się języka kaszubskiego, przebywa albo przebywało na emigracji. To tak jakby oddalenie od kraju sprawiało, że osoby te stają się bardziej wyczulone na to, aby ich dzieci poznawały język i kulturę swojego regionu - dodaje dyrektorka.

Język kaszubski pojawił się także w programie klasy I społecznej szkoły podstawowej, która działa od początku miesiąca w przy Anglojęzycznym Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Lęborku.
Jako że szkoła podstawowa to całkowita nowość w ASLO, to pomysł nauki języka kaszubskiego wyszedł od przedstawiciela tej placówki.

- Odwiedzaliśmy inne podobne placówki w naszym regionie. Spodobał nam się pomysł nauki języka kaszubskiego, który na pewno pomoże w poznaniu kultury i nauki naszego regionu - wyjaśnia dyrektor ASLO Alina Szyjut.

W tym liceum języka kaszubskiego uczy się czternastu uczniów, którzy mają trzy godziny tego języka w tygodniu.

- Zależy nam, aby taka nauka nie polegała na ciągłym siedzeniu w klasie. Dlatego byliśmy już w muzeum, będziemy też organizować inne wyjazdowe lekcje - zapowiada dyrektorka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza