Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interesujące odkrycie. Niezwykle cenna szklana rybka

Sylwia Lis
Wyjątkowe znalezisko podczas badań archeologicznych w Czarnówku - szklana ryba w bardzo dobrym stanie.
Wyjątkowe znalezisko podczas badań archeologicznych w Czarnówku - szklana ryba w bardzo dobrym stanie. Archiwum muzeum
W grobie młodej dziewczyny znaleziono szklaną rybę. To niezwykle cenne znalezisko podczas badań archeologicznych w Czarnówku.

Tegoroczny sezon badawczy w Czarnówku koło Lęborka obfituje w interesujące odkrycia. W tym tygodniu archeolodzy z lęborskiego muzeum znaleźli szklany puchar ozdobiony odwzorowaniami łabędzi oraz szklaną rybę z wyraźnie uwypuklonymi oczami i płetwami. Grób, z którego pochodzą zabytki, jest datowany na przełom II i III w. n.e.

Lęborscy badacze podejrzewają, że to dzieło pochodzi z syryjskich warsztatów lub z terenów prowincji Imperium Rzymskiego.
Trudno określić, kiedy ono powstało, bo do tej pory żaden z archeologów nie znalazł podobnej ryby.
Jak uważają lęborscy archeologowie, ostatnie znalezisko świadczy o wysokiej pozycji społecznej młodej dziewczyny, w której grobie złożono szklaną rybę. Do pochówku dołączono też inne skarby. Była tam też srebrna zapinka, szklane paciorki oraz pięknie zdobiony szklany puchar.

Po zakończeniu badań oraz analizach te nietuzinkowe znaleziska trafią do muzeum w Lęborku, by dołączyć do wystawy poświęconej zabytkom archeologicznym pozyskanych w Czarnówku w trakcie poprzednich sezonów badawczych.

Badania archeologiczne cmentarzyska w Czarnówku prowadzone są od 1973 roku, początkowo przez muzeum archeologiczne w Gdańsku, a od 2008 roku przez muzeum w Lęborku. Przez ten czas znaleziono mnóstwo cennych skarbów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza