Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcą się uczyć w liceach

Andrzej Gurba
Uczniowie gimnazjum w Miastku.
Uczniowie gimnazjum w Miastku. Andrzej Gurba
Wracają do łask szkoły dające zawód. To wnioski z ankiety przeprowadzonej wśród gimnazjalistów w powiecie bytowskim.

Motywacja

Motywacja

Zainteresowania - tak odpowiedziało 777 gimnazjalistów. Sytuacja na rynku pracy bierze pod uwagę 246 osób. Odległość od miejsca zamieszkania 184 osoby.

Starostwo przeprowadziło ankietę badającą preferencje w wyborze szkoły wśród uczniów trzecich klas gimnazjów. Wypełniło ją 1135 osób, a więc prawie wszyscy uczniowie. Ankieta, poza walorami informacyjnymi, ma być pomocna w ustalaniu nowych kierunków kształcenia.

- Badanie pokazało nam, że nastąpi odpływ uczniów z liceów do techników i klas zawodowych. Powód jest oczywisty. Wielu młodych ludzi chce zdobyć dobry zawód i wyjechać za granicę - tłumaczy Dariusz Glazik, naczelnik wydziału edukacji bytowskiego starostwa.

Antoni Kaszczuk, dyrektor bytowskiego liceum, jest spokojny o swoją szkołę. - Chętnych nie brakuje i brakować nie będzie. Odpływ jest, ale z liceów profilowanych, które z prawdziwym liceum, poza nazwą, niespecjalnie mają coś wspólnego, na dodatek nie przygotowują za dobrze do zawodu - oznajmia Kaszczuk.

Jego słowa potwierdza Glazik. Stąd od nowego roku szkolnego nie będzie już naboru do liceów profilowanych w powiecie bytowskim. Teraz są trzy takie kierunki - zarządzanie informacją, kształtowanie i ochrona środowiska oraz kierunek usługowo-gospodarczy.

Szkoły najchętniej wybierane przez gimnazjalistów to Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Obie w Bytowie. Naukę po gimnazjum zamierza kontynuować 991 uczniów, tj. 87,31 procent badanych. W szkołach średnich, poza powiatem bytowskim, chce się uczyć około 13 procent uczniów. Tyle samo gimnazjalistów przychodzi do placówek powiatu bytowskiego, spoza niego.

38 procent gimnazjalistów zadeklarowało, że chce uczyć się w technikum. - Jak będziemy mieli zawód, to będziemy mieli wybór. Możemy wyjechać za granicę, zacząć pracę w kraju, albo iść na studia. Licea ogólnokształcące nie dają takiego wyboru - mówią gimnazjaliści. Licea wybrało 35 procent ankietowanych, a zasadnicze szkoły zawodowe 27 procent. Dane te w oczywisty sposób pokazują przewagę szkół, które dają zawód.

Preferowane zawody to: mechanik, fryzjer, sprzedawca, murarz, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz. W technikach dochodzi do tego informatyka i ekonomia. Glazik mówi, że ankieta jest brana pod uwagę, jeśli chodzi o zmiany w kształceniu.

Na pewno nie będzie już wspomnianych liceów profilowanych. - Uruchomimy nowe kierunki. To technik pojazdów samochodowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie i Miastku oraz technik hotelarstwa i obsługi ruchu turystycznego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie - informuje Glazik. Do uruchomienia nowego kierunku przymierza się też szkoła rolnicza w Łodzierzy.

- Będzie to technik kucharz. Mamy kadrę, bazę, a przede wszystkim jest zapotrzebowanie na takie kształcenie - oznajmia Mariusz Treder, dyrektor szkoły w Łodzierzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza