Nie chcą się uczyć w liceach

  Nie chcą się uczyć w liceach

  Andrzej Gurba

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Uczniowie gimnazjum w Miastku.

  Uczniowie gimnazjum w Miastku. ©Andrzej Gurba

  Wracają do łask szkoły dające zawód. To wnioski z ankiety przeprowadzonej wśród gimnazjalistów w powiecie bytowskim.
  Uczniowie gimnazjum w Miastku.

  Uczniowie gimnazjum w Miastku. ©Andrzej Gurba

  Motywacja

  Motywacja


  Zainteresowania - tak odpowiedziało 777 gimnazjalistów. Sytuacja na rynku pracy bierze pod uwagę 246 osób. Odległość od miejsca zamieszkania 184 osoby.  Starostwo przeprowadziło ankietę badającą preferencje w wyborze szkoły wśród uczniów trzecich klas gimnazjów. Wypełniło ją 1135 osób, a więc prawie wszyscy uczniowie. Ankieta, poza walorami informacyjnymi, ma być pomocna w ustalaniu nowych kierunków kształcenia.

  - Badanie pokazało nam, że nastąpi odpływ uczniów z liceów do techników i klas zawodowych. Powód jest oczywisty. Wielu młodych ludzi chce zdobyć dobry zawód i wyjechać za granicę - tłumaczy Dariusz Glazik, naczelnik wydziału edukacji bytowskiego starostwa.

  Antoni Kaszczuk, dyrektor bytowskiego liceum, jest spokojny o swoją szkołę. - Chętnych nie brakuje i brakować nie będzie. Odpływ jest, ale z liceów profilowanych, które z prawdziwym liceum, poza nazwą, niespecjalnie mają coś wspólnego, na dodatek nie przygotowują za dobrze do zawodu - oznajmia Kaszczuk.

  Jego słowa potwierdza Glazik. Stąd od nowego roku szkolnego nie będzie już naboru do liceów profilowanych w powiecie bytowskim. Teraz są trzy takie kierunki - zarządzanie informacją, kształtowanie i ochrona środowiska oraz kierunek usługowo-gospodarczy.

  Szkoły najchętniej wybierane przez gimnazjalistów to Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Obie w Bytowie. Naukę po gimnazjum zamierza kontynuować 991 uczniów, tj. 87,31 procent badanych. W szkołach średnich, poza powiatem bytowskim, chce się uczyć około 13 procent uczniów. Tyle samo gimnazjalistów przychodzi do placówek powiatu bytowskiego, spoza niego.

  38 procent gimnazjalistów zadeklarowało, że chce uczyć się w technikum. - Jak będziemy mieli zawód, to będziemy mieli wybór. Możemy wyjechać za granicę, zacząć pracę w kraju, albo iść na studia. Licea ogólnokształcące nie dają takiego wyboru - mówią gimnazjaliści. Licea wybrało 35 procent ankietowanych, a zasadnicze szkoły zawodowe 27 procent. Dane te w oczywisty sposób pokazują przewagę szkół, które dają zawód.

  Preferowane zawody to: mechanik, fryzjer, sprzedawca, murarz, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz. W technikach dochodzi do tego informatyka i ekonomia. Glazik mówi, że ankieta jest brana pod uwagę, jeśli chodzi o zmiany w kształceniu.

  Na pewno nie będzie już wspomnianych liceów profilowanych. - Uruchomimy nowe kierunki. To technik pojazdów samochodowych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Bytowie i Miastku oraz technik hotelarstwa i obsługi ruchu turystycznego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie - informuje Glazik. Do uruchomienia nowego kierunku przymierza się też szkoła rolnicza w Łodzierzy.

  - Będzie to technik kucharz. Mamy kadrę, bazę, a przede wszystkim jest zapotrzebowanie na takie kształcenie - oznajmia Mariusz Treder, dyrektor szkoły w Łodzierzy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Miastka

  Zdjęcia z Miastka

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!