Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze chce pozyskać środki na panele fotowoltaiczne

Andrzej Gurba [email protected]
Walne zebranie MTG. Na nim prezes Aleksander Szopa ogłosił rozpoczęcie projektu dotyczącego paneli fotowoltaicznych
Walne zebranie MTG. Na nim prezes Aleksander Szopa ogłosił rozpoczęcie projektu dotyczącego paneli fotowoltaicznych Andrzej Gurba
Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze rusza z nowym projektem związanym z odnawialnymi źródłami energii. Chodzi o montaż na dachach domów paneli fotowoltaicznych do produkcji prądu.

- Z tym projektem chcemy wejść w program Prosument. Można uzyskać 40 procent dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a pozostałe 60 procent otrzymać w postaci bardzo nisko oprocentowanej pożyczki na 15 lat.

Wtedy miesięczna spłata wyniesie 150-200 złotych, a więc tyle, ile płacimy za prąd. Przy własnych panelach fotowoltaicznych za prąd płacić jednak nie będziemy - mówi Aleksander Szopa, prezes MTG Miastko. Stowarzyszenie czeka na chętnych do końca kwietnia tego roku. Na początek trzeba wpłacić 350 złotych na wykonanie audytu, dokumentacji. - Taka inwestycja zwraca się po 6-8 latach. Prosument to tylko jedno źródło finansowania. Myślimy też o innych - oznajmia Szopa.

Zobacz także Ulica Konstytucji 3 Maja do schetynówek

Z ankiet, które otrzymało MTG, wynika, że mieszkańcy oprócz paneli fotowoltaicznych chcą też wymiany pieców węglowych na takie, w których wsadem jest ekopelet czy ekogroszek. Chcą też skorzystać z dofinansowania na pompy ciepła, wiatraki.

- W tej perspektywie unijnej będzie bardzo dużo pieniędzy m.in. na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii i my z tych pieniędzy skorzystamy - zapewnia Szopa. Prezes MTG mówił o tym wszystkim na czwartkowym walnym zebraniu stowarzyszenia, na którym zarząd MTG otrzymał absolutorium.

Na tym zebraniu o gminnych energetycznych planach, które są zresztą ściśle powiązane z działaniami MTG, mówił burmistrz Miastka Roman Ramion. - W ramach Gminnego Centrum Zarządzania Energią powstaje m.in. plan gospodarki niskoemisyjnej oraz strategia rozwoju gminy Miastko - mówił Ramion.

Gminna kotłownia (Zakład Energetyki Cieplnej) jest bardzo przestarzała i o słabej mocy. Stąd planowane zmiany. Kotłownia ma przejść z opalania węglowego na opalanie zrębkami, trocinami itp. - W ten sposób też będziemy wykorzystywać lokalne drzewne odpady - zaznacza Ramion.

Kolejnym pomysłem jest budowa biogazowni, która ma wykorzystać pościekowy osad z gminnej oczyszczalni i z innych tego typu obiektów w okolicy. Zarówno ZEC, jak i biogazownia mają produkować nie tylko energię cieplną, ale również energię elektryczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza