Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyrodnicy i mieszkańcy na ratunek płazom

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Pracownicy parku montują przenośny system płotków naprowadzających dla płazów.
Pracownicy parku montują przenośny system płotków naprowadzających dla płazów. Dolina Słupi
W Krępie Słupskiej pomagają przeżyć płazom. Niedawno w tej miejscowości ustawiono przenośny system płotków.

Wiosną płazy opuszczają swoje zimowiska i wędrują do akwenów, gdzie składają skrzek. Żabie gody to rytuał. Niektóre, zwłaszcza żaba wodna, potrafią przejść kilka kilometrów, by wziąć w nich udział. Niestety, podróż często kończy się tragicznie. Co roku setki tysięcy płazów ginie pod kołami samochodów.

Z pomocą spieszą przyrodnicy. Niedawno pracownicy Parku Krajobrazowego Dolina Słupi razem z pracownikami firmy Expert z Krępy Słupskiej (gmina Słupsk) zamontowali w tej miejscowości przenośny system płotków naprowadzających dla płazów. Działanie jest odpowiedzią na masowe rozjeżdżanie żab podczas ich wiosennej migracji w kierunku godowisk zlokalizowanych po drugiej stronie drogi powiatowej, przebiegajacej przy hodowli przynęt wędkarskich.

Zamontowane płotki naprowadzające uniemożliwiają wędrującym osobnikom przedostanie się na jezdnię. W zamian za to płazy kierowane są w stronę rozlokowanych wzdłuż systemu wiaderek.

Potem do akcji przystępują członkowie stowarzyszenia „Nasza Krępa”, którzy przy pomocy pracowników parku będą dokonywać kontroli wiaderek i przenosić uwięzione w nich osobniki na drugą stronę drogi. Przy okazji realizowany będzie monitoring polegający na odnotowywaniu składu gatunkowego i liczby migrujących płazów.

Na uwagę zasługują również, zlokalizowane na obu końcach tego odcinka drogi, znaki ostrzegawcze z wizerunkiem żaby. Zostały ustawione przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Jezierzycach na wniosek mieszkańców Krępy Słupskiej.

Takich miejsc jest więcej. Między innymi w pobliżu Łysomiczek w gminie Dębnica Kaszubska kilka lat temu wybudowano specjalną przeprawę dla żab. Przyrodnicy apelują, aby kierowcy zdjęli nogę z gazu i tam, gdzie zobaczą znaki ostrzegawcze z wizerunkiem żaby, jechali jak najwolniej.

Przeczytaj inne artykuły na gp24.pl:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza