Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 3 Maja. W Słupsku posłowie walczyli na przemówienia

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Słupskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja.
Słupskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Krzysztof Piotrkowski
Zdrajca, zdrajca - krzyczeli działacze prawicy, gdy we wtorek (3 maja) przed pomnikiem Jana Kilińskiego w Słupsku przemawiał Zbigniew Konwiński, poseł i lider słupskiego PO.

Tym razem słupskie obchody 225. rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja odbywały się w słońcu i bardzo uroczyście. Już podczas mszy świętej za Ojczyznę, którą celebrowano w Kościele Mariackim, świątynię wypełniły liczne poczty sztandarowe oraz delegacje polityczno-społeczne. Swoją kompanię honorową wystawiła 7 Pomorska Brygada Obrony Wybrzeża, a nabożeństwo uświetniła orkiestra marszowa "Reduta".

Po mszy zebrani przeszli przed pomnik Jana Kilińskiego, gdzie odbyła się cywilna część uroczystości. Uczestniczyli w niej przedstawiciele najważniejszych sił polityczno-społecznych w mieście i powiecie słupskim. Rozpoczęło się od odczytania fragmentów Konstytucji 3 Maja, dotyczących m.in. ustalonego przez podziału władz na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, co z pewnością było nawiązaniem do współczesnego konfliktu obozu rządzącego z Trybunałem Konstytucyjnym. W imieniu władz miejskich głos zabrała Krystyna Danilecka - Wojewódzka, zastępca prezydenta Słupska.

- Prezydenta znowu nie ma. Czyżby uroczystości państwowe go nie interesowały? - słychać było, gdy zebrani wymieniali między sobą ciche uwagi.

Za to wiceprezydent Danilecka-Wojewódzka wygłosiła bardzo ładne przemówienie, które nikogo nie dotykało, a dotyczyło człowieczeństwa i wspólnoty narodowej. O wiele bardziej zaangażowane były przemówienia posłów PiS i PO. Poseł Jolanta Szczypińska (PiS) przypomniała, że osobistą lekcję patriotyzmu powinniśmy odrabiać codziennie. Szybko jednak w swojej refleksji wróciła do przyszłości, aby dać jej prawdziwy opis. Przypomniała bitwę pod Wiedniem, gdzie Jan III Sobieski, król Polski odniósł wielkie zwycięstwo, które potwierdziło, że Polska była wówczas jednym z największych mocarstw w Europie. Wszystko zaczęło się zmieniać, gdy Polacy na swoich władców wybrali przedstawicieli niemieckiej dynastii Sasów. - Polakom wmówiono wówczas, że wszystko idzie świetnie i że za króla Sasa można jeść, pić i popuszczać pasa.

Ta ówczesna polityka ciepłej wody w kranie doprowadziła do anarchii i upadku. Pozycja Polski z mocarstwa przekształciła się w pozycję protektoratu zarządzanego przez sąsiadów - podkreślała poseł Szczypińska. Przypomniała też, że po śmierci Augusta III wybrano na króla Stanisława Poniatowskiego, który - jak twierdzono - miał doskonale osobiste relacje z rosyjską carycą. Przy jej pomocy chciano odbudować pozycję Polski.

- Dziś żaden z naszych polityków w stosunku do Angeli Merkel ani tym bardziej do Władimira Putina takimi relacjami pochwalić się nie może - dodała posłanka. Taka, osobista formuła polityki Polsce w XVIII wieku nie pomogła. Przeciwnie kraj nadal popadał w coraz większą anarchię. Gdy w 1791 roku podjęto próbę naprawy, było już za późno. M.in. dlatego, że przekupieni przez sąsiadów wieloma godnościami możnowładcy nie wsparli działań naprawczych.

- Gdy dziś oglądamy się w przeszłość, zważmy na to, gdzie leży prawdą, a gdzie są ci, którzy w obronie starego porządku, starej anarchii niszczącej państwo , są w stanie nawet z obcymi mocarstwami niszczyć swoją własną Ojczyznę - mówiła poseł Szczypińska.

W swoim przemówieniu odpowiedział jej poseł Zbigniew Konwiński , który podkreślał , że Konstytucja 3 Maja jest przykładem myślenia o państwie i troski o jego przyszłość. Sporo mówił o Targowicy, która zniszczyła pierwszą naszą konstytucję. - Targowicę tworzyli ci, którzy opowiedzieli się przeciw Konstytucji i którzy ją zwalczali - podkreślał . Nawiązał także do głosów dotyczących zmiany obecnej Konstytucji RP. - Żeby była zmieniona, to musi być przestrzegana ta Konstytucja, która obecnie obowiązuje - dodał poseł Konwiński. W tym momencie zebrani usłyszeli krzyki. - Zdrajca, zdrajca - krzyczeli działacze prawicy, a nawet byli radni.

Później przed pomnikiem Jana Kilińskiego złożono wiązanki kwiatów. Zrobili to przedstawiciele władz samorządowych, partyjnych, organizacji społecznych i osoby prywatne. Bardzo wiele osób zabrało ze sobą tekst Konstytucji RP, który kolportowali przedstawiciele redakcji "Głosu Pomorza" o "Naszego Miasta".

Zobacz także inne artykuły:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza