Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od poniedziałku w ZUS pojawią się doradcy emerytalni

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Zdjęcie ilustracyjne
Rolą doradców emerytalnych będzie wyjaśnienie potencjalnym emerytom od czego zależy wysokość emerytury.

Ponadto doradca wyliczy w specjalnie przygotowanym w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego momentu zakończenia aktywności zawodowej. Doradcy pomogą także wypełnić wniosek emerytalny i zweryfikują potrzebne dokumenty. W rolę doradców w woj. pomorskim wcieli się 39, w tym 11 w Oddziale w Słupsku dotychczasowych pracowników.

Wyniki pilotażu, który wcześniej prowadził ZUS w kilku ośrodkach, potwierdziły duże zainteresowanie społeczne tematyką obniżonego wieku emerytalnego i pokazały, że uruchomienie usługi doradcy jest jak najbardziej zasadne. Aż 98 proc. ankietowanych klientów oceniło wysoko pomoc doradców, a 99 proc. było zadowolonych ze sposobu przekazania im informacji. Średni czas oczekiwania klientów na wizytę u doradcy wynosił w pilotażu ok. 6 minut.

Biorąc pod uwagę przewidywane duże zainteresowanie klientów obniżonym wiekiem emerytalnym a tym samym informacją o wysokości przyszłego świadczenia, od 3 lipca kalkulator emerytalny zostanie udostępniony również konsultantom Centrum Obsługi Telefonicznej ( tel. 22 560 16 00). Konsultanci będą udzielali informacji o prognozowanej wysokości emerytury zarówno klientom uwierzytelnionym przez Platformę Usług Elektronicznych , jak również osobom, które nie mają profilu na PUE – poprzez zadanie kilku pytań weryfikacyjnych.

Wniosek o emeryturę można składać na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski związane z obniżeniem wieku emerytalnego będzie można składać 1 września. Wcześniej jednak, bo już w od 3 lipca zapraszamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z usług doradców emerytalnych.

Przypomnijmy: 1 października wejdzie w życie ustawa, która przywraca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tego dnia prawo do emerytury uzyskają wszystkie panie w wieku między 60 lat a 61 lat i 4 miesiące i panowie w wieku między 65 lat a 66 lat i 4 miesiące. ZUS szacuje, że w woj. pomorskim w związku z obniżeniem wieku emerytalnego na emeryturę będzie mogło przejść ponad 18 tys. osób. Z tego powodu liczba wniosków o świadczenia w IV kwartale 2017 r. może wzrosnąć o jedną czwartą.

Jednym słowem ustawa określa minimalny wiek przejścia na emeryturę, która jest prawem, a nie obowiązkiem. Każdy ubezpieczony sam powinien podjąć decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej. Decyzja zależeć będzie od oczekiwań co do wysokości świadczenia, oceny stanu zdrowia, sytuacji na rynku pracy, czy planów dotyczących długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej. 17 proc. ubezpieczonych decyduje się na późniejsze skorzystanie z prawa do emerytury niż w obowiązującym (podwyższonym) wieku. Efektem opóźnienia emerytury o rok jest świadczenie wyższe o ok. 8 proc..
Doradcy emerytalni podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję klient podejmie sam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza