Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy skarżą się na niedogrzanie

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Od kiedy zapanowały ujemne temperatury, do słupskiego oddziału PIP wpływa dużo skarg na niedogrzane pomieszczenia pracy. W szczególności dotyczy to pomieszczeń w małych sklepach i zakładach usługowych oraz produkcyjnych.

– Inspekcja pracy w związku z tym prowadzi kontrole sprawdzające – mówi Dariusz Smoliński, kierownik słupskiego oddziału PIP.

W ostatnich dniach, kiedy zapanowały ujemne temperatury, do słupskiego oddziału PIP wpłynęło dużo skarg na niedogrzane pomieszczenia w miejscach pracy. Przede wszystkim dotyczyły one pomieszczeń w małych sklepach i zakładach usługowych oraz produkcyjnych.

- Inspekcja pracy w związku z tym prowadzi kontrole sprawdzające - mówi Dariusz Smoliński, kierownik słupskiego oddziału PIP.

Zgodnie z obowiązującymi w całym kraju przepisami, w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy, ale nie niższą niż 14 stopni Celsjusza, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.

- W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna (np. sklepach) i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza - dodaje Smoliński.

Jednocześnie trzeba sobie zdawać sprawę, że nieprawidłowością jest także dogrzewanie pomieszczeń pracy kominkami, kozami na paliwo stałe lub grzejnikami gazowymi z otwartym źródłem ciepła.

- Dotyczy to w szczególności małych pomieszczeń nieposiadających odpowiedniej wentylacji nawiewno-wywiewnej. Stosowanie takich urządzeń grzewczych w małych pomieszczeniach powoduje niedobór tlenu, a w przypadku grzejników gazowych także bezpośrednią emisję gazów powstających w trakcie spalania do pomieszczenia - wyjaśnia Smoliński.

W przypadku pracy osób na zewnątrz pomieszczeń pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów i posiłków. Reguluje to rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

- Pracodawca powinien zapewnić napoje przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10 stopni Celsjusza oraz posiłki pracownikom zatrudnionym przy pracach związanych z dużym wysiłkiem fizycznym, wykonywanych na otwartej przestrzeni w okresie zimowym - mówi Smoliński.

Za nieprzestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca może zostać ukarany grzywną w kwocie do 30 000 zł. Taką grzywnę może jednak nałożyć wyłącznie sąd w postępowaniu wszczętym na podstawie wniosku złożonego przez inspektora pracy lub pokrzywdzonych pracowników. Trzeba również pamiętać, że inspektor Państwowej Inspekcji Pracy ma prawo przeprowadzenia kontroli bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy. Jest on również upoważniony do swobodnego poruszania się po terenie podmiotu kontrolowanego bez obowiązku uzyskiwania przepustki oraz jest zwolniony z rewizji osobistej.

ZOBACZ TAKŻE: Rozmowa „Głosu Pomorza“ z Romanem Giedrojciem, Głównym Inspektorem Pracy

Przeczytaj także na GP24

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza