Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupsk. Nowy program opieki nad kobietą w ciąży

Monika Zacharzewska
Monika Zacharzewska
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. pixabay.com
Ginekolodzy z poradni przy ul. Wojska Polskiego będą pilotażowo uczestniczyli w programie koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży.

Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczyna realizację nowego programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej. Zakłada on, że kobiety w ciąży, które zgłoszą się do programu, uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ poszerzoną opiekę w okresie fizjologicznej ciąży, porodu oraz w okresie sześciu tygodni po urodzeniu dziecka.

Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka ma czuwać zespół złożony z lekarza ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala.

Efektem ma być kompleksowa opieka medyczna nad matką i dzieckiem, poprawa komfortu i poczucia bezpieczeństwa kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu, zmniejszenie umieralności okołoporodowej, a także mniejsza liczba cięć cesarskich.

- Część terenowych oddziałów NFZ, w tym pomorski, wyłoniły w drodze konkursów świadczeniodawców, z którymi podpiszemy umowy na realizację programu. W Pomorskiem to szpitale w Kartuzach i Lęborku - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ. - Podwykonawcami świadczeń będą wskazane przez te szpitale poradnie ginekologiczne. W Słupsku to Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej.

W MZOZ-ie program będą realizować od 1 lipca lekarze ginekolodzy i położne z poradni przy ul. Wojska Polskiego.

- To program pilotażowy, nie znamy szczegółowych wytycznych - przyznaje Maria Mazur, dyrektor MZOZ. - Wiadomo, że mogą do niego przystąpić kobiety na każdym etapie ciąży i jest on dobrowolny. Zakłada, że ciężarne, które zdecydują się w nim uczestniczyć, mają mieć m.in. zagwarantowaną określoną liczbę wizyt kontrolnych w czasie ciąży, rozszerzony pakiet badań, m.in. stomatologicznych, czy też mają mieć zapewniony całodobowy kontakt z położną koordynującą, a za jej pośrednictwem z lekarzem ginekologiem. To ma poprawić poczucie bezpieczeństwa ciężarnych kobiet.

O przebiegu ciąży na bieżąco będzie informowany szpital realizujący program, w tym wypadku szpital w Lęborku.

- Dlatego panie, które zdecydują się na przystąpienie do pilotażowego programu w Słupsku, jednocześnie decydują się na poród w lęborskim szpitalu - mówi Maria Mazur.

Program zakłada opiekę nad kobietą w ciąży fizjologicznej, czyli przebiegającej bez komplikacji. Przystąpić do niego będzie można na każdym etapie ciąży.

Zobacz także: Międzynarodowy Dzień Wcześniaka w usteckim szpitalu

PRZECZYTAJ TAKŻE:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza