Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupski budżet obywatelski. Teraz wszystko w rękach słupszczan [lista projektów]

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Jednym z zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego jest propozycja budowy wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku. A ten asfalt, który widać na zdjęciu, jest tam od lat 80. Słupszczanie zgłosili jednak aż 13 zadań infrastrukturalnych ogólnomiejskich i 22 lokalne. Wybór więc niełatwy.
Jednym z zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego jest propozycja budowy wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku. A ten asfalt, który widać na zdjęciu, jest tam od lat 80. Słupszczanie zgłosili jednak aż 13 zadań infrastrukturalnych ogólnomiejskich i 22 lokalne. Wybór więc niełatwy. Łukasz Capar
Spośród 69 projektów słupszczanie muszą sami wybrać te, które zostaną sfinansowane w 2017 r.

Słupscy urzędnicy zakończyli merytoryczną ocenę projektów zgłoszonych przez mieszkańców do realizacji w przyszłorocznym budżecie partycypacyjnym. 69 propozycji przeszło tę ocenę pozytywnie. Od decyzji urzędników odwołania w tym przypadku nie ma. Które z nich zostaną zrealizowane, zadecydują mieszkańcy miasta w głosowaniu, które rozpocznie się 5 września.

Do rozdysponowania są dwa miliony złotych. - W tym roku zostało zgłoszonych więcej projektów niż w roku poprzednim. Liczba oddanych głosów też wzrasta z roku na rok. Co roku zbieramy nowy zespół i tworzymy nowy regulamin budżetu. Co roku coś nas zaskakuje w trakcie realizacji i staramy się to zmienić. Wiele uwag mają mieszkańcy, ale i urzędnicy, którzy oceniają projekty. Niestety wszystkiego nie da się przewidzieć. Staramy się też patrzeć, co robią inne miasta i jakie jest zapotrzebowanie w Słupsku - w każdym mieście jest inny potencjał i inne potrzeby. To, na co jeszcze nie znaleźliśmy recepty, to zaangażowanie mieszkańców w konsultowanie projektów i ich promowanie - uważa Iwona Chrapkowska-Wielgomas, dyrektorka wydziału dialogu społecznego w ratuszu.

Najważniejsze jest głosowanie, teraz wszystko w rękach słupszczan

Głosowanie odbędzie się w dniach 5-25 września br. Każdy mieszkaniec będzie mógł oddać trzy głosy - po jednym na zadanie infrastrukturalne ogólnomiejskie, lokalne i społeczne.

Głosować będzie można w formie elektronicznej na www.slupsk.wybiera.pl (od godziny 00.01 5 września do 23.59 25 września) oraz w formie tradycyjnej, wrzucając kartę do urny zlokalizowanej w jednym z 20 punktów w mieście (po 5 punktów na każdy okręg w jednostkach miejskich - instytucjach kultury, bibliotekach, przedszkolach i szkołach). Karty będą do pobrania ze strony miasta i będą znajdować się też w punktach do głosowania. Punkty tradycyjne otwarte będą w godzinach urzędowania placówek. Pojawi się też urna mobilna w przestrzeni miasta - ratusz będzie o tym informować, my zaś opisywać na bieżąco. Ważne, że oddanie większej ilości głosów niż dopuszczalna unieważnia wszystkie oddane głosy. Głosować można tylko raz (złożyć jedną kartę do głosowania bez względu na jej rodzaj - tradycyjną czy przez internet).

Jak uważa odpowiedzialna za budżet partycypacyjny ze strony miasta Iwona Chrapkowska-Wielgomas: - To, na co jeszcze nie znaleźliśmy recepty, to zaangażowanie mieszkańców w konsultowanie projektów i ich promowanie. Gdyby wszyscy skonsultowali projekt przed złożeniem, to nie byłoby tylu odrzuconych wniosków. Projekty promują nieliczni wnioskodawcy. Fajnie by było, gdyby te 3 tygodnie głosowania zamieniły się w wielki festiwal budżetu partycypacyjnego. To, czy się tak stanie, zależy tylko od mieszkańców, którzy składali wnioski - na tym etapie urzędnicy są już zbędni. Do słupskiego budżetu partycypacyjnego na 2017 rok zgłoszono 83 projekty. 14 projektów, które zostały poddane ocenie merytorycznej, zostało odrzuconych przez urzędników (w tym jeden został wycofany przez wnioskodawcę). Pod głosowanie zostanie poddanych 69 projektów, w tym: - 13 infrastrukturalnych ogólnomiejskich; - 22 infrastrukturalne lokalne (I okręg: 9; II okręg: 7, III okręg: 4; IV okręg: 2); - 34 społeczne. W porównaniu z budżetem partycypacyjnym z 2015 roku pomysłów na zadania do zrealizowania nadesłano dwa razy więcej. W ubiegłym roku zgłoszono 77 wniosków na kwotę około ośmiu mln zł. W tym roku koszt zgłoszonych projektów to 11,4 mln zł, a połowa wniosków dotyczy przedsięwzięć o charakterze czysto infrastrukturalnym, czyli zadań, które realizować powinno mia
sto. Pozostałe 37 pomysłów to tzw. zadania miękkie, czyli społeczne. Jak widać, niełatwo będzie wybrać te do realizacji, gdyż miasto na ten cel przekazało tylko dwa miliony złotych. Propozycje słupszczan są najróżniejsze. Od budowy boisk, rewitalizacji podwórka, integracyjny plac zabaw, remonty ulic, chodników po propozycje ciekawych imprez dla mieszkańców. Zapewne wkrótce pomysłodawcy zasypią nas ulotkami, byśmy głosowali na ich propozycje.

Lista projektów zgłoszonych do Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2017 r. na drugiej stronie.

Projekty zgłoszone do Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego 2017 r

Infrastrukturalne miejskie
Pumptrack II - Słupsk. Budowa parkurekreacyjno - sportowego im. Witkacego przy ul. 11 Listopada - Frąckowskiego w Słupsku - III etap. Boisko wielofunkcyjne przy SP 9. Budowa parkingu na terenie SP 10. Budowa miejskiego skweru na skrzyżowaniu ulic: Krasińskiego, Niedziałkowskiego i Solskiego. Rewitalizacja terenu wokół Stawku Łabędziego - II etap. Remont szlaku pieszo-rowerowego - Droga św. Jakuba. Ciąg pieszo-jezdny przy ul. Zamojskiego. Modernizacja boiska wielofunkcyjnego przy ul. Zaborowskiej. Remont boiska przy SP 5. Lawendowy Ogród Literacki - II etap. Remont tarasu MCK.

Infrastrukturalne lokalne
Rewitalizacja podwórka Staszica 4, 5, 6, 7, 8 i Solskiego 2, 3, 4, 5. Utwardzenie terenu - stanowiska parkingowe (Wyszyńskiego - Zaborow skiej). Fitness park w Gimnazjum nr 2. Pierwszy w Słupsku integracyjny plac zabaw. Budowa boiska wielofunkcyjnego przy ul. Szczecińskiej 60. Budowa chodnika z oświetleniem od ul. S. Szarmacha do ul. Hubalczyków. Remont odcinka ul. Stanisława Sołdka. I etap remontu ulicy Generała Tadeusza Bora-Komorowskiego. Budowa parku przy ul. Szafranka. Modernizacja placu zabaw dla dzieci przy ul. Paderewskiego 11-22. Remont drogi i chodnika na ul. 11 Listopada. Zagospodarowanie placu przy SP 3. Remont boiska przy SP 6. Plac zabaw przy żłobku nr 2. Budowa boiska przy SP 4. Wykonanie miejsc postojowych wzdłuż ulicy Władysława IV. Budowa parkingów rowerowych. Strefa relaksu na pl. Broniewskiego. Plac zabaw dla dorosłych.

Społeczne
Letnie i zimowe mistrzostwa Słupska przedszkolaków w piłce nożnej - Słupsk 2017. Otwarte mistrzostwa Słupska w tenisie stołowym. Bajkowe bajania - dla każdego coś do posłuchania - popołudniowe spotkania z bajką dla dzieci. Lawendowe Spotkania Literackie. Strefa Ruchu - Otwórz Oczy. Sportowe lato - Słupsk miastem fit. Street art festiwal. Radość jak czekolada - można ją podzielić. Zajęcia gimnastyczno-sportowe. GARDEN PARTY U KAROLA 2. Przegląd filmów muzycznych. Międzynarodowy turniej breakdance. Koncert i wspólne śpiewanie pieśni powstańczych w parku. Ogólnopolski Turniej Tańca Street Dance. Słupsk na 50+, tworzymy Słupskie Centrum Seniora. Słupska Akademia Ruchu. Słupskie Grand Prix „Biegamy razem”. Kultura z podwóra - usłysz dźwięki miasta. Kuchnia vege pełna smaku - wegetariańskie warsztaty kulinarne. Program Wspierania Rodziny. Ściana demokracji - murale. Słupskie Dni Hip-Hopu. Sport dla wszystkich! SINGING SŁUPSK – warsztaty wokalne. Dzieci w Słupsku grają w szachy. Słupski Dzień Kultury Klubowej - SerniCHECK. W starym kinie Pana Mietka – OSIEDLOWE KINO OBJAZDOWE. Mural - wersja 3.0. XIII Mistrzostwa Polski Klubów Kibica w Koszykówce. Zajęcia fitness senior. BE-PE-EL Fabryka Dźwięku. Wakacje z Futbolem Amerykańskim. Wszyscy chętni na strzelnicę.

ZOBACZ TAKŻE: Budżet partycypacyjny na 2016 rok. Do wydania 2 miliony złotych

Czytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza