Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wioska Dyla uczy jak żyć. Powiat słupski przez zabawę kształtuje młodych obywateli [wideo, zdjęcia]

Marcin Wójcik
Wioska Dyla powstała  na terenie „Pałacu pod Bocianim Gniazdem” w Runowie.
Wioska Dyla powstała na terenie „Pałacu pod Bocianim Gniazdem” w Runowie. Marcin Wójcik
Młodzież z powiatu słupskiego wraz z kolegami z Niemiec i powiatu cieszyńskiego zbudowała własne miasteczko, którym przez cały tydzień będzie też zarządzać. W taki sposób lokalne władze uczą młodych ludzi postaw obywatelskich.

Wioska Dyla to nowa miejscowość na mapie powiatu słupskiego, którą młodzież samodzielnie zbudowała i przez tydzień będzie nią administrować. Wszystko to w ramach projektu „Zabawa w miasto - dzieci budują swój świat”, który współtworzy powiat słupski i realizuje go na swoim terenie, czyli w „Pałacu pod Bocianim Gniazdem” w Runowie.

Miasteczko namiotowe zbudowane jest na dużej, ale bezpiecznej przestrzeni. Choć młodzież może liczyć na pomoc i rady opiekunów, to sama musi organizować życie publiczne. Wioska Dyla została podzielona na część sypialną, gdzie znajdują się namioty uczestników projektu i część miejską, zlokalizowaną w domkach i namiotach, gdzie utworzono pocztę, bank, zakłady pracy, kawiarnię, restaurację i radę miasta. Każdy uczestnik musiał wybrać zawód - dziennikarza, artysty, polityka czy pracwonika kawiarni i pracować na wybranym stanowisku przez cztery godziny dziennie, by zarabiać „słupki”, czyli walutę, za którą mogą kupować produkowane w miasteczku dobra i usługi. Obywatele Wioski Dyla płacą też podatki i wybierają lokalne władze. Wieczorami zaś jest czas na rozrywkę kulturalną, czy wieczorki zapoznawcze ułatwiające nawiązywanie kontaktów wśród uczestników projektu, m.in. wieczór polski, wieczór niemiecki, „Mam Talent!”, czy wybory burmistrza.

W projekcie bierze udział 120 uczestników. Młodzież pochodzi ze wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu słupskiego z wyłączeniem gminy Dębnica Kaszubska. W związku z tym reprezentację uzupełniającą pełni młodzież z powiatu cieszyńskiego - partnera powiatu słupskiego. Wreszcie 20 osób to młodzież pochodząca z Niemiec, której obecność nie jest bez znaczenia.

- W 2004 roku, gdy podpisywaliśmy umowę partnerską z niemieckim powiatem Herzogtum Lauenburg, zostaliśmy tam zaproszeni i pokazano nam podobny projekt, który tam realizowano. Bardzo nam się spodobał i postanowiliśmy stworzyć coś podobnego u nas - mówi Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski.

W związku z tym projekt już po raz drugi jest realizowany przez powiat słupski przy współpracy z Herzogtum Lauenburg. To właśnie tam powstał pomysł na tego typu przedsięwzięcie. „Zabawa w miasto” jest organizowana w Niemczech już od 1997 roku cyklicznie, co dwa lata. Głównym celem projektu, zarówno niemieckiego jak i jego wersji realizowanej w powiecie słupskim jest udział i współdecydowanie młodych ludzi o ich sprawach, tak jak w prawdziwym miasteczku.

Międzynarodowa grupa wpływa także na rozwój umiejętności językowych i nawiązywania kontaktów międzykulturowych.

- Młodzież posługuje się między sobą głównie w języku niemieckim, ale także angielskim i polskim - mówi starosta Kołodziejski. Umiejętności językowe były z resztą jednym z warunków uczestnictwa w projekcie. Młodzi ludzie szlifują więc język niemiecki dzięki opiekunom, ale także kolegom i koleżankom. Jednym z takich przykładów jest Hania, która w miasteczku pełni także nieformalną rolę tłumacza.

- Pochodzę z Niemiec, ale moja mama jest Polką, dlatego mówię w obu językach. Mimo, że wykonuję jeden z zawodów w naszym miasteczku, to bardzo często tłumaczę - mówi Hania, uczestniczka projektu.

Udział w projekcie nie oznacza, że młodzi ludzie nie opuszczają terenu Wioski Dyla. To także dobra okazja do zwiedzania regionu słupskiego.

- Grupa dziennikarska, która pracuje w miasteczku miała za zadanie uczestnictwo w nagraniach prawdziwej, lokalnej telewizji. Materiał zostanie z resztą pokazany w niedzielę, podczas Dnia VIP-a. Ponadto grupa ta obejrzała też rekonstrukcję Powstania Warszawskiego w Słupsku - mówi Paweł Lisowski, członek zarządu powiatu słupskiego.

Dzień VIP-a, o którym wspominał Lisowski, to dzień, w którym Wioskę Dyla odwiedzili zaproszeni goście, m.in. władze powiatu słupskiego i poszczególnych gmin wchodzących w jego skład.

Projekt został dofinansowany przez Polsko - Niemiecką Wymianę Młodzieży. Partnerami przedsięwzięcia są gminy: Główczyce, Damnica, Kępice, Potęgowo, Kobylnica, Słupsk, Smołdzino, Ustka oraz Miasto Ustka. Tegoroczna edycja zostanie zakończona we wtorek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza