GP24.PL
  16.01.2017

  GP24.PL - największy portal w regionie!

  Rozwiń
  GP24.PL
  Zwiń

  GP24.PL - największy portal w regionie!

  600 tys. użytkowników, 6 milionów odsłon #10urodzinyGP24

  Ja już nigdy nie wezmę narkotyków

  Ja już nigdy nie wezmę narkotyków

  Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Eleni i Marta Iwaszkiewicz po piątkowym koncercie.

  Eleni i Marta Iwaszkiewicz po piątkowym koncercie. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  - Narkotyki to gówno, wielkie gówno - wykrzyczała w piątek ze sceny w hali Gryfia słupszczanka Marta Iwaszkiewicz.
  Eleni i Marta Iwaszkiewicz po piątkowym koncercie.

  Eleni i Marta Iwaszkiewicz po piątkowym koncercie. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Adresowała to do uczestników koncertu "Nie piję, nie palę, nie ćpam", który zgromadził nieprawdopodobne tłumy. Gwiazdą wieczoru była piosenkara Eleni

  Koncert zorganizowała Pomorska Agencja Reklamowa PAJA, przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii i współpracy samorządów z regionu słupskiego.

  Jego celem było propagowanie profilaktyki przeciw uzależnieniom i narkomanii i pomoc dla 24-letniej Marty Iwaszkiewicz, która trzy lata temu eksperymentowała z amfetaminą i w rezultacie zapadła w śpiączkę.

  Miała szczęście. Pół roku cudem została wybudzona, ale do tej pory nie odzyskała pełnej sprawności. Nie widzi, ma kłopoty z mówieniem, chodzeniem i pamięcią.

  Koncert był też okazją do uhonorowania osób zaangażowanych działalność w PTZN w naszym regionie. Ich zasługi podkreślała Anna Kuciak, przewodnicząca zarządu głównego organizacji.

  Koniec z narkotykami

  - Już nigdy nie zażyję narkotyków. To gówno, wielkie gówno - wykrzyczała Marta, podtrzymywana na scenie przez Zbigniewa Żynisa i Kamilę Prusinowską, organizatorów akcji pomocy dla rodziny Marty i kampanii antynarkotykowej.

  Zakończy się ona 15 października koncertem zespołu "Tymoteusz", także w hali Gryfia.

  W piątek na scenie pojawiła się Alicja Łydka, laureatka festiwalu dla niepełnosprawnych w Ciechocinku, która zaśpiewała m.in. przebój "Kolorowe jarmarki".

  Po niej w rytmie rockowym zagrał Piotr Nagiel z zespołem "100 procent“, który jest stałym uczestnikiem koncertów z cyklu "Nie piję, nie palę, nie ćpam". Gwiazdą wieczoru była jednak Eleni, która trzytysięcznej publiczności zaproponowała ponad godzinną zabawę w charakterystycznym dla siebie klimacie z elementami muzyki greckiej.

  Za kulisami znalazła też czas na rozmowę z Martą i jej rodziną. - Trzeba wierzyć, że wszystko jeszcze będzie dobrze. Masz kochających rodziców i grono osób, które chcą ci pomagać. Dla nich warto walczyć - podtrzymywała na duchu Martę.

  Akcja trwa

  Jednocześnie podczas koncertu rozpoczęto publiczną zbiórkę pieniędzy na rzecz Marty. Jej organizatorzy wystawili przygotowane przez firmę Bajcar szklane szkatuły, oplombowane przez pracowników słupskiego oddziału Banku Zachodniego WBK.

  Szkatuły wkrótce pojawią się w różnych instytucjach publicznych i szkołach. Pierwsze pieniądze już zebrano, bo konto na rzecz Marty zasilą m.in. datki od rodziców I Społecznego LO w Słupsku, którzy kupowali ciasto upieczone przez ich dzieci.

  - W ten sposób naszym uczniom udało się zebrać ponad 500 złotych - mówi Iwona Kwiatkowska, nauczycielka biologii w I SLO w Słupsku.

  Wkrótce Marta odwiedzi także Zespół Szkół Informatycznych, gdzie spotka się z uczniami i będzie przestrzegała przed braniem narkotyków. Kolejna zbiórka pieniędzy na jej rehabilitację będzie prowadzona podczas targów ogrodniczych w Strzelinku, które odbędą się 7 i 8 października.

  Rozmowa z Eleni

  - Czy udział w tego typu koncercie dla pani to tylko forma zarobkowania?

  - Nie. Uczestniczę w tego typu akcjach, bo zdaję sobie sprawę, że wokół nas jest wiele osób, które potrzebują pomocy. Wśród moich znajomych są osoby niepełnosprawne, więc wiem, jak ciężko jest im w życiu i jakiego wysiłku potrzeba, aby mogły w miarę normalnie funkcjonować.

  - W swojej rodzinie ma też pani kogoś, kto wszedł na taką drogę?

  - Na szczęście nie, ale dobrze wiem, że w czasie dojrzewania młodzi ludzie z różnych rodzin próbują różnych, czasem niezwykle niebezpiecznych używek. To się może źle kończyć. Przykład Marty o tym dobitnie świadczy.

  - Jak pani odbiera to, że Marta tak ostro i publicznie mówi o swoim doświadczeniu?

  - Widzę, że ona teraz bardzo żałuje. Takie świadectwa najlepiej docierają do innych. Mam nadzieję, że jeszcze odzyska pełną sprawność. Tym bardziej że ma wokół siebie naprawdę oddanych i zaangażowanych ludzi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  Symphonica: wielkie muzyczne show w koszalińskiej filharmonii

  Symphonica: wielkie muzyczne show w koszalińskiej filharmonii

  Muzyka zespołu Queen Symfonicznie - kup bilet!

  Muzyka zespołu Queen Symfonicznie - kup bilet!

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]