Za darmo rozbiorą gruchota

  Za darmo rozbiorą gruchota

  Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Jan Gruszewski chce zająć się recyklingiem starych samochodów.

  Jan Gruszewski chce zająć się recyklingiem starych samochodów. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  W Bierkowie koło Słupska powstaje nowa stacja recyklingu samochodów. Właściciel w grudniu chce rozpocząć działalność.
  Jan Gruszewski chce zająć się recyklingiem starych samochodów.

  Jan Gruszewski chce zająć się recyklingiem starych samochodów. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Teraz czeka na zezwolenie wojewody.

  Halę o powierzchni 450 metrów kwadratowych, która ma się stać siedzibą nowej stacji recyklingu, zbudował w Bierkowie koło Słupska Jan Gruszewski.

  Prowadzi tutaj firmę Auto-Bazar, zajmującą się działalnością związaną z usługami samochodowymi - od napraw po sprzedaż komisową. Teraz chce ją poszerzyć o recykling samochodów.

  - Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest bardzo duże, bo w naszym kraju znajduje się wiele starych samochodów, które już nie nadają się do użytku. Zgodnie z obowiązującym prawem nie można wyrejestrować starego auta, chyba że go sprzedamy albo oddamy do recyklingu - tłumaczy Gruszewski.

  - Inaczej cały czas trzeba płacić składkę OC. Aby tego uniknąć, właściciele sędziwych samochodów muszą otrzymać od nas zaświadczenie o skasowaniu auta, na podstawie którego mogą go wyrejestrować.

  Gruszewski już kilka lat temu prowadził działalność recyklingową, ale musiał ją przerwać, bo jego zakład nie spełniał wymogów unijnych.

  - Teraz nowa hala jest wyposażona w separatory olejowe i specjalne folie izolujące podłoże. Mam nadzieję, że do końca grudnia wojewoda wyda pozytywna opinię i pozwoli uruchomić zakład - mówi Gruszewski.

  Gdzie można zdemontować samochód?

  Gdzie można zdemontować samochód?


  > Lębork - Punkt Skupu Surowców Wtórnych Kazimierza Bandzmera przy ul. Pionierów 13, tel. 059 86 231 77,
  > Człuchów - Przedsiębiorstwo PKS przy ul. Wojska Polskiego 5, tel. 059 834 22 44,
  > Człuchów - Trans-Złom przy ul. Leśnej 63, tel. 059 834 40 96,
  > Słupsk - Firma Adkonis Olivera Adkonisa przy ul. Grottgera 14, tel. 059 845 60 00,
  > Bytów - Zakład Alma Tomasza Miazgi, ul. Szarych Szeregów 3, tel.
  0508 904 047.  Ta nowa branża zaczyna się rozwijać w całym kraju. W naszym regionie już także funkcjonuje ich kilka. Na razie raczkują, ale wszystko wskazuje na to, że wraz z rozwojem motoryzacji będzie ich coraz więcej.

  Podstawą działalności firm jest ustawa ze stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. W ciągu dwóch latach powstała już ich cała sieć. Aby mogły funkcjonować, muszą uzyskać pozwolenie wojewody i znaleźć się w wykazie przedsiębiorców prowadzających tego typu działalność.

  Publikują je wydziały transportu urzędów wojewódzkich. Celem ich działalności jest demontaż samochodów starych i nieodwracalnie zniszczonych, które już nie nadają się do użytkowania w ruchu drogowym.

  - Właściciel pojazdu nie ponosi żadnych kosztów, chyba że masa pojazdu jest o dziesięć procent niższa od tej, którą zapisano w dowodzie rejestracyjnym. Wtedy muszą dopłacić kilka złotych, ale w praktyce ten przepis jest martwy - tłumaczy Gruszewski. On sam zamierza właścicielom samochodów jeszcze płacić za części, które będą nadawały do regeneracji i dalszego użytku.

  Samochód oddany do demontażu jest rozbierany na części. Dobre elementy są poddawane regeneracji, a pozostałe są utylizowane.

  - Dzięki temu zarabiamy. To jeszcze nie są kokosy, ale demontowanych samochodów jest coraz więcej, bo wciąż ich przybywa, a w czasie wypadków uszkodzenia w wielu autach są tak duże, że nie opłaca się ich naprawiać. Tymczasem bardzo rozwija się wtórny rynek części zamiennych - mówi jeden z właścicieli stacji demontażu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!