Ewakuacja do akademika

  Ewakuacja do akademika

  Łukasz Wójcik lukasz.wojcik@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Jacek Szczypiorski przed kamienicą przy ul. Tuwima 31a.

  Jacek Szczypiorski przed kamienicą przy ul. Tuwima 31a. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Z trzypokojowych mają się przenieść do pokoi w akademikach. Taki los szykują władze miasta lokatorom kamienicy przy ul. Tuwima 31a.
  Jacek Szczypiorski przed kamienicą przy ul. Tuwima 31a.

  Jacek Szczypiorski przed kamienicą przy ul. Tuwima 31a. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Wczoraj w kamienicy pojawili się przedstawiciele administracji i firmy ubezpieczeniowej. - Podpisywaliśmy pisma o odszkodowanie - mówią mieszkańcy kamienicy. - Firma ubezpieczeniowa mówiła, że miasto otrzyma za ten budynek 200 milionów złotych.

  Janina Skompińska dodaje: - Mówili, że szybko nas przeniosą, gdzieś za cmentarz. Nie wiem, co mam począć.

  Okazuje się, że miasto planuje przekwaterować lokatorów do dawnych akademików przy ul. Raszyńskiej. Przeprowadzki miałyby zacząć się w ciągu kilkunastu dni. Część mieszkańców jest zdeterminowana i nie zamierza opuszczać swoich lokali.

  Już szukają prawnika, który im pomoże w walce z urzędnikami.

  - Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej oferuje nam znacznie gorsze warunki, mniej pokoi, toalety poza mieszkaniami - mówi Jacek Szczypiorski, jeden z lokatorów kamienicy przy ul. Tuwima. - Jeszcze powiedzieli, że jak ktoś będzie chciał, to będzie mógł w tych akademikach zostać.

  Mieszkania zastępcze zapewnić ma Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. Niestety, Lech Zacharzewski, prezes PGM nie chciał wczoraj z nami rozmawiać.
  Władze miasta zapewniają, że jeszcze nie ma decyzji w sprawie przeprowadzki.- Prowadzimy rozmowy w sprawie zagwarantowania im bezpieczeństwa - mówi Małgorzata Kowal, asystentka rzecznika prezydenta Słupska. - Rozważamy możliwość ich przekwaterowania. Decyzja jednak nie została jeszcze podjęta.

  Przekwaterowanie lokatorów zaproponował główny wykonawca robót przy powstającym centrum handlowym - gdańska korporacja budowlana Doraco. Firma wydała już kilkaset tysięcy złotych na zabezpieczenia pobliskich kamienic.

  - Na razie płacimy tylko my, bo dla nas najważniejsze jest zabezpieczenie życia ludzkiego - mówi prezes Doraco, Angelika Cieślowska. - Później zastanowimy się, kto jest winien sytuacji i może wystąpimy o zwrot poniesionych kosztów. Kilkaset tysięcy złotych przeznaczone na naprawę budynków nie polepszy w wystarczającym stopniu ich stanu. Możemy ratować te budynki, tylko czy jest to w interesie miasta i mieszkańców.

  Na razie nie wiadomo, co stanie się z zagrożonymi kamienicami po ewakuacji mieszkańców. Władze miasta nie podjęły decyzji, czy budynki będą remontowane, czy wyburzane.

  Odpowiedzialny ze strony ratusza za tę kwestię wiceprezydent Andrzej Kaczmarczyk wczoraj brał udział w pogrzebie biskupa Ignacego Jeża i był dla nas nieuchwytny.

  Pewne jest, że inwestor - firma Polimeni - nie jest zainteresowany wykupem ani działek, na których stoją budynki, ani samymi kamienicami.

  - Dla nas temat nie istnieje - usłyszeliśmy w CN Public Relations, która zajmuje się promocją Polimeni w Polsce. - Wszelkie uzgodnienia w sprawie kamienic, ich remontu, ewentualnie wykupu mogą być przedmiotem negocjacji między miastem, a wykonawcą prac - firmą Doraco.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (5)

  Wszystkie komentarze (5) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!