Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prądem po kieszeni

Zbigniew Marecki [email protected]
Już w styczniu zapłacimy więcej za prąd.
Już w styczniu zapłacimy więcej za prąd.
Od nowego roku Urząd Regulacji Energetyki przestanie regulować ceny energii elektrycznej. Już w styczniu możemy się spodziewać pierwszych podwyżek opłat za prąd.

Ta zmiana to rezultat promowania przez Unię Europejską wolnego rynku w branży energetycznej.

Z jednej strony już w lipcu uzyskaliśmy prawo wyboru dostawcy energii elektrycznej, a od początku 2008 roku elektrownie same będą mogły ustalać ceny, podobnie jak dystrybutorzy energii w całym kraju.

Zdaniem ekspertów z branży wprowadzenie nowych cen jest nieuchronne, bo całą energetykę w Polsce czekają wielkie inwestycje. Kosztowne są także przywileje i gwarancje zatrudnienia wywalczone przez energetyków.

Mówi się, że noworoczna podwyżka wynieść może nawet 10 procent. Na niej może się nie skończyć, bo ceny mogą rosnąć jeszcze w ciągu roku, jeśli nie obniży się apetyt gospodarki na energię elektryczną.

Na razie jeszcze nie wiadomo, o ile praktycznie mogą wzrosnąć opłaty. Dostawcy prądu wciąż dopiero rozmawiają z producentami o wielkości dostaw energii elektrycznej, a jeszcze nie o jej ostatecznej cenie.

Jeśli jednak nowe ceny u nowego dostawcy nie będą nam odpowiadały, to będziemy mogli go zmienić na innego.

Wystarczy się zgłosić do biura obsługi klienta i podpisać oświadczenie, że nie chce się już kupować energii od dotychczasowego dostawcy.

Ile rocznie za prąd? Gospodarstwo domowe zużywające 1850 KWh (wg Vattenfall)

- Kilka osób już na ten ruch się zdecydowało. Po dwóch miesiącach od momentu wypowiedzenia umowy będzie można korzystać z usług innego dystrybutora - mówi Maciej Linke, dyrektor ds. handlowych słupskiego oddziału Energi - operatora w Słupsku.

Problem w tym, że na razie oferty tańszego prądu trzeba szukać w internecie, bo w naszym regionie żaden z dystrybutorów nie ma swojego przedstawicielstwa. Poza tym zainteresowanych odstrasza fakt opłacania dwóch rachunków - jeden z Energi za korzystanie z jej sieci przesyłowej, a drugi od nowego dostawcy za zużytą energię.

Ceny energii w Polsce już i tak są jedne z najwyższych w Europie (przy uwzględnieniu siły nabywczej ludności), więcej płacą jedynie Włosi i Słowacy.

Różnice między poszczególnymi regionami też coraz większe. Na szczęście region słupski należy do tych ze średnimi cenami.

U nas rodzina zużywająca średnio 1850 kilowatogodzin płaci rocznie 830 zł, choć na Śląsku jedynie 750 zł. Dzieje się tak, bo u nas brakuje wielkich elektrowni, więc ponosimy wysokie koszty przesyłu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza