Święto Niepodległości w regionie

  Święto Niepodległości w regionie

  Michał Kowalski michal.kowalski@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Tablica pamiątkowa na kamienicy przy ul. Kilińskiego 41 przed uroczystym odsłonięciem.

  Tablica pamiątkowa na kamienicy przy ul. Kilińskiego 41 przed uroczystym odsłonięciem.

  W niedzielę o 13 zostanie odsłonięta tablica poświęcona ofiarom bezpieki na gmachu budynku przy ul. Kilińskiego.
  Tablica pamiątkowa na kamienicy przy ul. Kilińskiego 41 przed uroczystym odsłonięciem.

  Tablica pamiątkowa na kamienicy przy ul. Kilińskiego 41 przed uroczystym odsłonięciem.

  Pomogli

  Pomogli


  Firmy i osoby, które pomogły w odnowieniu elewacji budynku oraz wspomagały ufundowanie tablicy: Castorama, Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej "Mat-bet", Firma Handlowa BAT, Zakład budowlany Włodzimierza Wdowiaka, Szkoła Policji, Jantar, Barbara Kołakowska - dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Ustce i Andrzej Piekarski.  To najważniejsza w regionie uroczystość towarzysząca obchodom święta 11 Listopada.

  - To była katownia. Tam ginęli ludzie - tak mówią ludzie, którzy zetknęli się ze słupskim UB w latach 40 i 50.

  Powstanie tablicy to efekt niezmordowanych działań Cezarego Jezierskiego, więźnia słupskiej bezpieki w latach 40. Ostatecznie zostanie ona umieszczona na budynku przy ulicy Kilińskiego 41 (dziś znajduje się tam Społeczne Liceum Ogólnokształcące) 11 listopada o godzinie 13.

  Jezierski apeluje do wszystkich, by w dzień odsłonięcia tablicy przynieść ze sobą świeczki, które miałyby zostać zapalone pod tablicą. Tablica będzie pierwszym znakiem pamięci trudnych czasów PRL-u w Słupsku związana z lokalną społecznością. - Jestem wzruszony, że w końcu udało się to doprowadzić do końca.
  - mówi nam Jezierski.

  Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości samorządy i organizacje zapraszają na następujące uroczystości i imprezy.

  Słupsk

  Główne uroczystości odbędą się między godz. 10, a 12.30 w kościele Mariackim i na placu Zwycięstwa.

  9.45 - zbiórka uczestników uroczystości przed kościołem Mariackim; wejście uczestników do kościoła,

  10.00 - rozpoczęcie uroczystości: msza św. w intencji Ojczyzny,

  10.30 - wystawienie wartowników na posterunku honorowym przy pomniku Żołnierza Polskiego,

  11.15 - przemarsz ulicami: Łukasiewicza, Jagiełły, A. Łajming, Deotymy na plac Zwycięstwa,

  11.30 - rozpoczęcie uroczystości przy pomniku Żołnierza Polskiego; przemówienie prezydenta Macieja Kobylińskiego; apel poległych; oddanie salwy honorowej; składanie kwiatów przed pomnikiem; defilada pododdziałów.

  Koncert muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wystąpią: Krzysztof Jakowicz, Orkiestra PF "Sinfonia Baltica" pod dyr. Bohdana Jarmołowicza - sobota godz. 18.

  Piłkarski Turniej Niepodległości organizowany przez Uczniowski Klub Sportowy "BYKI" w Szkole Podstawowej Nr 3 w Słupsku sobota, godz. 9.00

  VII Kongres Brydża Sportowego o puchar Prezydenta Miasta Słupska. Hotel "Słupsk" ul. Poznańska 11 g. 10 i 11 listopada godz. 10

  III Zawody Pływackie dla dzieci i młodzieży - pływalnia SOSiR sobota godz. 9.30

  Ustka

  W niedzielę w kościele parafialnym p.w. NMP Gwiazdy Morza o godz. 11 rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny. Godzinę później zapraszamy na uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego 1939 - 1945 na rogu ulicy Armii Krajowej i Grota Roweckiego.

  W Domu Kultury w Ustce przy ulicy Kosynierów 19 o godz. 16 burmistrz spotka się z kombatantami. O godz. 17 w Domu Kultury zacznie się uroczysty koncert pod tytułem "Śpiewnik Polski". W ramach koncertu odbędą się występy marynarzy z CSMW w Ustce, harcerzy oraz amatorskich zespołów artystycznych.

  Lębork

  W Lęborku uroczystość z okazji 11 Listopada odbędzie się przy Obelisku Niepodległości. W niedzielę o 10 rozpocznie się msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła.

  Prosimy o kontakt

  Prosimy o kontakt


  Namawiamy do zgłaszania się rodzin i świadków wydarzeń mających miejsce w Słupsku związanych z bezpieką do 1953 roku. Kontakt: Michał Kowalski, redakcja "Głos Pomorza" w Słupsku, ul. Henryka Pobożnego 19, e-mail: michal.kowalski@gp24.pl  Później mieszkańcy i władze przemaszerują pod Obelisk Niepodległości. Udział w uroczystościach wezmą: orkiestra, poczty sztandarowe, wojsko i straż miejska. Natomiast w sobotę, 10 listopada, odbędą się Indywidualne Biegi Przełajowe. Start o godzinie 12 przy Stadionie Miejskim w Lęborku przy ulicy Kusocińskiego.

  Organizatorem jest Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku. Biegi zostały włączone do cyklu Indywidualnych Biegów Przełajowych o Puchar "Grand-Prix" Lęborka sezonu 2007/2008. Zgłoszenia przyjmowane będą w dniu przeprowadzania biegów, na 15 minut przed startem. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.

  Bytów

  W niedzielę 11 listopada o godzinie 10 w kościele św. Filipa Neri w Bytowie zostanie odprawiona uroczysta msza św. W intencji Ojczyzny.

  W niedzielę, 11 listopada, o godzinie 17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Tuchomiu odbędzie się Przegląd Piosenki Patriotycznej.

  Kępice

  Z okazji Dnia Niepodległości 10 listopada o godz. 17 odbędzie się akademia w sali kina Domu Kultury. Natomiast dnia 11 listopada o godz. 18 odbędzie się msza Święta w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Kępicach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!