Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą pomóc uzdolnionym uczniom

Zbigniew Marecki [email protected]
Gabrysia Mikołajczyk z klasy 6 b, obiecująca judoczka, jest jednym z bardzo uzdolnionych uczniów w Szkole Podstawowej nr 7.
Gabrysia Mikołajczyk z klasy 6 b, obiecująca judoczka, jest jednym z bardzo uzdolnionych uczniów w Szkole Podstawowej nr 7.
Nauczyciele na różne sposoby próbują pomagać nie tylko uczniom mającym kłopoty w nauce, ale także i tym uzdolnionym.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce ich wspomagać.

Praca z uczniami zdolnymi w szkołach to nic nowego. Czas dla nich poświęcają nauczyciele w każdej placówce, która chce mieć osiągnięcia i zabiega o jak najlepszą przyszłość swoich uczniów. Starają się o to nie tylko renomowane placówki z licznymi sukcesami, ale także te, które muszą zmagać się z wieloma problemami środowiskowymi.

- Przez lata pracowałem z młodzieżą trudną. Pomagałem rodzinom z problemami, a niektórych podopiecznych wyciągałem wręcz z bagna. Dlatego zdecydowałem się przyjść do szkoły, która funkcjonuje w trudnym środowisku - mówi Jacek Koryczan, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Słupsku, która jest najmniejszą podstawówką w mieście. Uczęszcza do niej niespełna 300 uczniów.

- Sam zaproponowałem uczniom klas czwartych, piątych i szóstych, że będę z nimi miał dodatkowe zajęcia. To są zajęcia dla tych, którzy potrzebują pomocy, ale moi nauczyciele pracują także z uczniami wybitnymi. Poloniści i matematycy robią to sami z siebie. Niekoniecznie na płatnych zajęciach - dodaje Koryczan.

W rozmowie nie ukrywa dumy z osiągnięć Olka Szymichowskiego, piątoklasisty, który odnosi liczne sukcesy na konkursach recytatorskich i oratorskich. W ubiegły piątek pojechał z opiekunami na jeden z ogólnopolskich konkursów do Legnicy.

- Takich osób jest jeszcze więcej. Moglibyśmy im pomóc jeszcze bardziej, gdyby zostały stworzone standardy pomocy uczniom uzdolnionym - przekonuje Koryczan.
Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie.
MEN bowiem jako jeden ze swoich priorytetów uznał niedawno właśnie pomoc uczniom zdolnym. W słupskiej delegaturze Kuratorium Oświaty w Gdańsku działa już koordynator programu pomocy uczniom zdolnym, który ma swoimi działaniami objąć całe województwo. Został nim wizytator Marian Chachaj, który przebadał 283 szkoły w województwie pod kątem form pomocy uczniom uzdolnionym.

- Jest jeszcze za wcześnie na uogólnienia, bo kompleksowe badanie problemu dopiero zostanie przeprowadzone - mówi. - Jednak już teraz widać, że szkoły stosują bardzo różne formy pracy z uczniami zdolnymi i ich wspierania.

Jednocześnie Chachaj zapewnia, że wkrótce podczas spotkań z dyrektorami szkół będzie mówił o szczegółach i wynikach swoich badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza