Idzie kominiarz po drabinie

  Idzie kominiarz po drabinie

  Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Kominiarz na dachu słupskiej kamienicy.

  Kominiarz na dachu słupskiej kamienicy.

  Kominy w domach powinny być czyszczone cztery razy w roku. W praktyce bywa różnie.
  Kominiarz na dachu słupskiej kamienicy.

  Kominiarz na dachu słupskiej kamienicy.

  System kontroli dotyczy nie kominiarzy, a właścicieli budynków. Ci ostatni zaś mogą ryzykować i w ogóle rezygnować z usług kominiarskich.

  Rzetelność usług kominiarskich zainteresowała naszych czytelników, gdy po niedawnym zapaleniu się sadzy w kominie jednego z budynków przy ul. Kopernika w Słupsku, przypomnieliśmy, że kominy dymowe powinny być czyszczone co najmniej cztery razy w roku.

  - Mieszkam w mieszkaniu komunalnym w Słupsku i z powodu choroby prawie cały czas spędzam w domu. W ciągu roku ani razu nie zauważyłam kominiarza - mówi Jolanta Miszta ze Słupska.

  - Nie słyszałam także, aby czyścił komin. Wątpię, czy kominy są rzeczywiście czyszczone. Podejrzewam, że zakłady kominiarskie pobierają ryczałt z Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, a w rzeczywistości nic nie robią - twierdzi słupszczanka.

  Tymczasem Andrzej Nazarko, zastępca dyrektora ds. administrowania w Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku, przekonuje, że nie jest tak źle. - Generalnie kominiarze pracują dobrze, bo sadze w kominach w budynkach komunalnych palą się rzadko. Rocznie jest to kilka przypadków, a przecież w naszych zasobach znajduje się półtora tysiąca budynków - tłumaczy.

  PGM sprawdza kominiarzy na dwa sposoby: po wykonaniu usługi mają oni obowiązek uzyskać potwierdzenie jej wykonania od właściciela lub najemcy mieszkania w budynku. Ponadto istnieje harmonogram pracy trzech zakładów kominiarskich, które obsługują PGM.

  - Wyrywkowo sprawdzamy, czy jest on realizowany - dodaje Nazarko. A czy działalność kominiarzy sprawdzają strażacy? - Nie mamy takich uprawnień, bo czyszczenie kominów to usługa opierająca się na umowie między zleceniodawcą a usługodawcą - wyjaśnia Andrzej Gomulski, komendant miejski straży pożarnej w Słupsku.

  W praktyce jest więc tak, że właściciele domków jednorodzinnych w ogóle nie muszą wynajmować kominiarzy. Sami mogą czyścić kominy.

  - Ich zupełnie nikt nie sprawdza. Kłopot mogą mieć tylko wtedy, gdy dojdzie do pożaru domu i ubezpieczyciel z powodu braku potwierdzenia czyszczenia komina nie wypłaci odszkodowania - dodaje Gomulski.

  Inna praktyka dotyczy zakładów i obiektów użyteczności publicznej. Tam strażacy sprawdzają, czy kominy były czyszczone, ale cała odpowiedzialność spada na właściciela lub zarządcę obiektu.

  - To on musi dopilnować, żeby kominiarz wykonał dobrze swoją pracę - mówi Gomulski.
  Pozostaje jeszcze pytanie, czy kominiarze sami sprawdzają jakość usług w swojej branży. - Mamy wpływ tylko na te zakłady kominiarskie, które należą do Korporacji Kominiarzy Polskich. W Słupsku do niej należą jedynie trzy zakłady kominiarskie - mówi Janusz Cupiał, właściciel zakładu kominiarskiego w Słupsku.

  Nieoficjalnie natomiast od kominiarzy można usłyszeć, że jakość usług byłaby wyższa, gdyby na przykład zasoby komunalne w Słupsku obsługiwała większa liczba zakładów kominiarskich. - Trzy zakłady kominiarskie nie są w stanie bardzo dobrze sprawdzić półtora tysiąca budynków - ocenia jeden ze słupskich kominiarzy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  Laur Piękna 2017 – czekamy na zgłoszenia kosmetyczek, fryzjerów i trenerów fitness

  Laur Piękna 2017 – czekamy na zgłoszenia kosmetyczek, fryzjerów i trenerów fitness

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]