Idzie kominiarz po drabinie

  Idzie kominiarz po drabinie

  Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Kominiarz na dachu słupskiej kamienicy.

  Kominiarz na dachu słupskiej kamienicy.

  Kominy w domach powinny być czyszczone cztery razy w roku. W praktyce bywa różnie.
  Kominiarz na dachu słupskiej kamienicy.

  Kominiarz na dachu słupskiej kamienicy.

  System kontroli dotyczy nie kominiarzy, a właścicieli budynków. Ci ostatni zaś mogą ryzykować i w ogóle rezygnować z usług kominiarskich.

  Rzetelność usług kominiarskich zainteresowała naszych czytelników, gdy po niedawnym zapaleniu się sadzy w kominie jednego z budynków przy ul. Kopernika w Słupsku, przypomnieliśmy, że kominy dymowe powinny być czyszczone co najmniej cztery razy w roku.

  - Mieszkam w mieszkaniu komunalnym w Słupsku i z powodu choroby prawie cały czas spędzam w domu. W ciągu roku ani razu nie zauważyłam kominiarza - mówi Jolanta Miszta ze Słupska.

  - Nie słyszałam także, aby czyścił komin. Wątpię, czy kominy są rzeczywiście czyszczone. Podejrzewam, że zakłady kominiarskie pobierają ryczałt z Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, a w rzeczywistości nic nie robią - twierdzi słupszczanka.

  Tymczasem Andrzej Nazarko, zastępca dyrektora ds. administrowania w Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku, przekonuje, że nie jest tak źle. - Generalnie kominiarze pracują dobrze, bo sadze w kominach w budynkach komunalnych palą się rzadko. Rocznie jest to kilka przypadków, a przecież w naszych zasobach znajduje się półtora tysiąca budynków - tłumaczy.

  PGM sprawdza kominiarzy na dwa sposoby: po wykonaniu usługi mają oni obowiązek uzyskać potwierdzenie jej wykonania od właściciela lub najemcy mieszkania w budynku. Ponadto istnieje harmonogram pracy trzech zakładów kominiarskich, które obsługują PGM.

  - Wyrywkowo sprawdzamy, czy jest on realizowany - dodaje Nazarko. A czy działalność kominiarzy sprawdzają strażacy? - Nie mamy takich uprawnień, bo czyszczenie kominów to usługa opierająca się na umowie między zleceniodawcą a usługodawcą - wyjaśnia Andrzej Gomulski, komendant miejski straży pożarnej w Słupsku.

  W praktyce jest więc tak, że właściciele domków jednorodzinnych w ogóle nie muszą wynajmować kominiarzy. Sami mogą czyścić kominy.

  - Ich zupełnie nikt nie sprawdza. Kłopot mogą mieć tylko wtedy, gdy dojdzie do pożaru domu i ubezpieczyciel z powodu braku potwierdzenia czyszczenia komina nie wypłaci odszkodowania - dodaje Gomulski.

  Inna praktyka dotyczy zakładów i obiektów użyteczności publicznej. Tam strażacy sprawdzają, czy kominy były czyszczone, ale cała odpowiedzialność spada na właściciela lub zarządcę obiektu.

  - To on musi dopilnować, żeby kominiarz wykonał dobrze swoją pracę - mówi Gomulski.
  Pozostaje jeszcze pytanie, czy kominiarze sami sprawdzają jakość usług w swojej branży. - Mamy wpływ tylko na te zakłady kominiarskie, które należą do Korporacji Kominiarzy Polskich. W Słupsku do niej należą jedynie trzy zakłady kominiarskie - mówi Janusz Cupiał, właściciel zakładu kominiarskiego w Słupsku.

  Nieoficjalnie natomiast od kominiarzy można usłyszeć, że jakość usług byłaby wyższa, gdyby na przykład zasoby komunalne w Słupsku obsługiwała większa liczba zakładów kominiarskich. - Trzy zakłady kominiarskie nie są w stanie bardzo dobrze sprawdzić półtora tysiąca budynków - ocenia jeden ze słupskich kominiarzy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!