Prestiż prawnika, prestiż Słupska

  Prestiż prawnika, prestiż Słupska

  Michał Kowalski michal.kowalski@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Anna Bogucka-Skowrońska. Mecenas ze Słupska. Sędzia z Warszawy.

  Anna Bogucka-Skowrońska. Mecenas ze Słupska. Sędzia z Warszawy.

  Mecenas Anna Bogucka -Skowrońska ze Słupska została wybrana przez Sejm do Trybunału Stanu.
  Anna Bogucka-Skowrońska. Mecenas ze Słupska. Sędzia z Warszawy.

  Anna Bogucka-Skowrońska. Mecenas ze Słupska. Sędzia z Warszawy.

  Komentarz dnia

  Komentarz dnia


  Powrót Trybunału

  Michał Kowalski
  michal.kowalski@gp24.pl

  Znając szczęście mecenas Anny Boguckiej - Skowrońskiej do ciekawych spraw, być może Trybunał Stanu, w związku z tym, że ponownie weszła do jego składu, wróci do pracy. I nie będzie tylko instytucją, o której można poczytać, że istnieje. Choć z pewnością dla spokoju tego państwa byłoby lepiej, gdyby pani mecenas miała jak najmniej pracy w czteroletniej kadencji tej instytucji.  - To zaszczyt dla Słupska - mówią lokalni politycy.

  - Blichtr mnie nie bawi. Nigdy nie był motywacją w moim życiu. Dla mnie jako prawnika, bo zawsze czułam się bardziej prawnikiem niż politykiem, to powołanie jest zaszczytem - mówi Anna Bogucka - Skowrońska.

  Sejm wybrał członków Trybunału Stanu we wtorek wieczorem. Kandydatów zgłaszały poszczególne partie polityczne. Bogucką -Skowrońską zgłosiła Platforma Obywatelska.

  - To znana osoba nie tylko w Słupsku czy na Pomorzu, ale w całej Polsce. Nie tylko ze względu na jej działalność jako senatora, ale głównie dzięki niesamowicie odważnej postawie w trudnych czasach PRL-u, kiedy to broniła znanych opozycjonistów

  - mówi Kazimierz Kleina, senator z PO. - W naszym klubie nie było żadnych wątpliwości, co do desygnowania jej jako kandydata na członka Trybunału.

  Przypomnijmy, że Bogucka -Skowrońska, która była w różnych partiach (m.in. Unia Wolności, AWS, demokraci.pl) od kilku lat popiera właśnie PO. Wspierała Zbigniewa Konwińskiego startującego rok temu w wyborach prezydenckich w Słupsku.

  - Nie chciałam kontynuować kariery politycznej. Polityka jest zbyt wyczerpująca. Jako prawnik w Trybunale Stanu będę mogła służyć swoim wieloletnim doświadczeniem - stwierdza Bogucka-Skowrońska.

  To będzie jej powrót do Trybunału Stanu. Była już jego członkiem w latach 1993 - 1997. Zasłynęła tam jako przewodnicząca składu sędziowskiego, który wydał pierwszy od 1926 roku wyrok w sprawie tzw. afery Schnapsgate (afery alkoholowej).

  Chodziło o niekontrolowany import ogromnych ilości alkoholu w latach 1989 - 1990, który spowodował straty Skarbu Państwa szacowane na co najmniej 13,2 mln zł. Import był możliwy dzięki lukom w prawie. Proces przed Trybunałem w tej sprawie rozpoczął się w czerwcu 1996 r. Zakończył się skazaniem Dominika Jastrzębskiego, ministra współpracy gospodarczej z zagranicą i Jerzego Ćwieka, prezesa Głównego Urzędu Ceł na pozbawienie biernego prawa wyborczego przez pięć lat.
  - To był ciekawy proces. W składzie orzekającym było dwóch profesorów prawa gotowych roztrząsać teoretycznie każdą wątpliwość. Ale udało się go doprowadzić do końca - wspomina Bogucka-Skowrońska.

  Z powołania Boguckiej- Skowrońskiej na sędziego TS dumne są władze miasta. - Pan prezydent Maciej Kobyliński postara się osobiście złożyć gratulacje pani mecenas. To ogromny prestiż dla Słupska - mówi Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta Słupska.

  Trybunał Stanu

  Jeden z najwyższych organów władzy sądowniczej w Polsce. Może przed nim stanąć prezydent, premier, ministrowie, prezes NBP, prezes NIK, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych za: naruszenie

  Konstytucji lub ustawy w związku z zajmowanym stanowiskiem.
  Składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców i 16 członków wybieranych spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu.

  Kim jest

  Anna Bogucka - Skowrońska - urodzona w 1942 roku w rodzinie adwokackiej w Radomiu. Adwokat. Polityk. Absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  Doradca "Solidarności" w PRL. W czasie wojennym represjonowana. Senator I, II i IV kadencji Senatu. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993-1997. Wieloletnia członkini władz krajowych adwokatury. Od lat związana ze Słupskiem. W latach 2002 - 2006 - przewodnicząca Rady Miejskiej. Prywatnie - pasjonuje się teologią. W wolnych chwilach pisze książkę o zbliżeniu się wiary i nauki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!