Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Kolbego zostanie poświęcony

Marcin Prusak [email protected]
Ks. Paweł Wojtalewicz z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego przy ołtarzu, który będzie namaszczony olejem przez biskupa Dajczaka.
Ks. Paweł Wojtalewicz z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego przy ołtarzu, który będzie namaszczony olejem przez biskupa Dajczaka. Fot. Krzysztof Tomasik
Wczoraj kancelaria diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej podała, że parafia św. Kolbego w Słupsku będzie konsekrowana 12 grudniu.

Wierni musieli czekać aż 30 lat na poświęcenie świątyni.

Biskup Dajczak poświęci uroczyście kościół w środę, 12 grudnia. - Najpierw w dolnym kościele biskup otrzyma od wiernych symboliczny klucz do świątyni - mówi ks. Paweł Wojtalewicz z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Słupsku. - Potem otworzy drzwi do zaciemnionej głównej świątyni i wprowadzi tam wiernych i księży. Część liturgii zostanie odprawiona prawie po ciemku.

Biskup namaści olejem cztery punkty na wszystkich ścianach kościoła i ołtarz. Potem odprawi mszę świętą.

Według przepisów kościelnych poświęcenie świątyni jest ostatecznym przekazaniem budynku Bogu. Dopóki budynek nie jest poświęcony, można w każdej chwili zrobić w nim coś innego - np. salę gimnastyczną.

Nasz biskup

Nasz biskup

Biskup Edward Dajczak urodził się 16 lutego 1949 r. w Świebodzinie. Od 23 czerwca 2007 r. biskup diecezjalny koszalińsko-kołobrzeski. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1975 w katedrze gorzowskiej. Po święceniach pracował jako wikariusz w kilku parafiach i Kurii Biskupiej. Następnie bp Józef Michalik mianował go swoim sekretarzem. Od 1988 do 990 był ojcem duchownym Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a potem rektorem od 1990 do 1996. W 1989 roku został mianowany biskupem pomocniczym gorzowskim. 6 stycznia 1990 roku papież Jan Paweł II konsekrował go na biskupa w Watykanie. Jest jednym z założycieli "Przystanku Jezus" - chrześcijańskiego odpowiednika "Przystanku Woodstock".

Poświęcenie znacznie utrudnia wykorzystanie go na cele niezwiązane z wiarą. Co to zmieni dla wiernych? Na szczęście niewiele. Brak wyświęcenia kościoła nie oznacza, że zawarte w nim śluby lub udzielone chrzciny i komunie nie są ważne.

- Data poświęcenia kościoła będzie dodatkowym świętem w parafii - dodaje ks. Wojtalewicz. - Będziemy obchodzić je każdego roku specjalną mszą świętą.
Brak poświęcenia słupskiego kościoła spowodowany był m.in. zaniedbaniami dotychczasowych proboszczów świątyni.

Aby obiekt był poświęcony, musi spełniać wyśrubowane wymagania dotyczące wyglądu ołtarza i wyposażenia. Te wymagania zostały spełnione dopiero po remoncie zakończonym jesienią ubiegłego roku.

Wiosną tego roku kościół miał poświęcić biskup Kazimierz Nycz, ale nie zdążył - został mianowany przez papieża metropolitą warszawskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza