Bunt pracowników w chińskim markecie

  Bunt pracowników w chińskim markecie

  Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Chiński market w Słupsku.

  Chiński market w Słupsku. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Dzisiaj nie zostanie otwarty pierwszy chiński market w Słupsku. Powód: zbuntowały się kobiety, które miały w nim pracować.
  Chiński market w Słupsku.

  Chiński market w Słupsku. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Jak już informowaliśmy, pierwsze chińskie centrum handlowe w Słupsku powstaje na pierwszym piętrze dawnego budynku Rolniczego Domu Towarowego przy ul. Kopernika.

  Chińczycy wynajęli tam tysiąc metrów kwadratowych, które od kilkunastu dni przygotowują do nowej funkcji. Rozładowują chińskie towary, które mają być tam sprzedawane. Jednocześnie kompletują załogę.

  Przed kilku dniami zatrudnili sześć młodych kobiet, które pomagały im w rozładowywaniu towarów, ich układaniu na półkach i metkowaniu cenami. Wczoraj jednak pracownice się zbuntowały i porzuciły pracę u chińskich przedsiębiorców.

  - Odniosłyśmy wrażenie, że Chińczycy nas oszukują. Liczyłyśmy na stałą pracę, a wychodzi na to, że im chodziło o tanią siłę roboczą, która pomoże im w ciągu miesiąca zorganizować i przygotować do otwarcia ich sklep - opowiadają kobiety, które nie chcą się przedstawiać.

  Powiedziały nam, że ze wstępnych rozmów z chińskim pracodawcą, poprzez tłumacza, wynikało, że mają zarabiać po 900 złotych miesięcznie.

  - Oni po prostu podzielili tę kwotę na 30 dni i uważali, że tak będzie dobrze. Chcą nam wypłacać dniówki - opowiadają słupszczanki.

  Po kilku dniach pracy nie dostały żadnego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie. Twierdzą też, że Chińczycy zaczęli je traktować coraz gorzej.

  - Pracowałyśmy w sobotę i niedzielę od godz. 9 do 17, a oni stawali się coraz brutalniejsi. Przestali nam pomagać, a za to rzucali w nas kartonami - relacjonują. - Tłumaczka, która tłumaczyła Chińczykom pretensje pracownic, też stawała się nieprzyjemna. Mówiła, że nie interesują ich nasze żale.
  Ostatecznie jednak tłumaczka pomogła im wynegocjować zapłatę za dotychczasową pracę. Po długich targach otrzymały po 35 złotych na rękę za każdy dzień pracy.

  - Oczywiście nie było mowy o żadnym podatku lub zapłaceniu ubezpieczenia - mówią młode kobiety. - Tym powinna się zająć Państwowa Inspekcja Pracy - dodają.

  - W tym tygodniu nie pójdziemy na kontrolę do Chińczyków, bo już wszyscy moi pracownicy mają rozdysponowaną pracę, ale na pewno trafimy do chińskiego marketu w poniedziałek - mówi Ryszard Ossowski, p.o. dyrektora słupskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy. - Dobrze by było, gdyby panie, które zrezygnowały z pracy, poinformowały nas oficjalnie o tym. W innej sytuacji Chińczycy mogą się wyprzeć, że kogokolwiek zatrudniali.

  Wczoraj po południu w chińskim markecie przu ul. Kopernika w Słupsku było trzech Chińczyków montujących telewizor oraz drobna Polka rozwieszająca swetry na wieszakach.

  - Widziałam, jak dziewczyny odchodziły. Ja zostałam na próbny miesiąc. Też nie mam pisemnej umowy - powiedziała pracownica. Gdy próbowaliśmy zapytać Chińczyków, dlaczego rozstali się z szóstką pracownic, zadzwonili do tłumacza.

  Ten przetłumaczył im pytania, po czym przerwało się połączenie. Wtedy Chińczycy roześmiali się i wrócili do swojej pracy. Otwarcie chińskiego marketu ma być przesunięte na 10 grudnia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (28)

  Wszystkie komentarze (28) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  Laur Piękna 2017 – głosuj na najlepszych w branży beauty&fitness!

  Laur Piękna 2017 – głosuj na najlepszych w branży beauty&fitness!

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Kosmetyczka Gwiazd: K.Stankiewicz zdradza sposób na idealne nogi!

  Kosmetyczka Gwiazd: K.Stankiewicz zdradza sposób na idealne nogi!