Biskup poświęci kościół i spotka wiernych

  Biskup poświęci kościół i spotka wiernych

  Marcin Prusak marcin.prusak@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Biskup Edward Dajczak.

  Biskup Edward Dajczak. ©fot. Radosław Brzostek

  Dzisiaj po raz pierwszy w Słupsku będziemy gościć biskupa koszalińsko- kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka.
  Biskup Edward Dajczak.

  Biskup Edward Dajczak. ©fot. Radosław Brzostek

  Biskup przyjeżdża, aby poświęcić kościół największej słupskiej parafii Maksymiliana Kolbe.

  Świątynia czekała na poświęcenie aż 30 lat. Zazwyczaj kościół święci się tuż po zakończeniu budowy, ale słupski kościół przez wiele lat nie spełniał wszystkich wymogów. Dotyczyły one m. in wyposażenia i wyglądu ołtarza. Te wymagania udało się spełnić dopiero w tym roku.

  - Ponieważ jest okres adwentu, kościół nie będzie specjalnie przystrojony na tę uroczystość - tłumaczy ks. Paweł Wojtalewicz z parafii pw. Maksymiliana Kolbe. - Uroczystość potrwa około 2,5 godziny. Po zakończeniu każdy wychodzący ze świątyni otrzyma obrazek upamiętniający wydarzenie.

  Poświęcenie kościoła będzie powodem do pierwszej wizyty nowego biskupa Edwarda Dajczaka w Słupsku. Stanowisko objął on 23 czerwca 2007 roku.
  Konsekracja kościoła jest najważniejszym świętem parafii, gdyż przeżywana jest tylko raz w jej historii.

  Do parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego należy dwadzieścia cztery tysiące wiernych - mieszkańców słupskich osiedli Niepodległości oraz Zatorza.
  Uroczystość

  Obrzęd poświęcenia kościoła pw. Maksymiliana Marii Kolbego rozpocznie się dziś, w środę, 12 grudnia, o godz. 18 w głównej świątyni. Poświęcenie miało zacząć się w dolnym kościele. Ze względu na zapowiadany deszcz zrezygnowano z tego. Wierni mają wejść do zaciemnionego kościoła i zająć miejsca.

  Do zapełnionej świątyni wejdzie biskup, który poświęci ściany i ołtarz. Następnie biskup stanie z rozłożonymi rękoma i odmówi modlitwę poświęcenia kościoła. Po tej modlitwie nastąpi namaszczenie, okadzenie, nakrycie i oświetlenie ołtarza. Na zakończenie uroczystości biskup przyjmie od wiernych chleb, wino i wodę.
  Trzech biskupów

  Kościół pw. Maksymiliana Kolbego był pierwszym kościołem budowanym od podstaw w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W 1977 r. plac budowy poświęcił prymas Stefan Wyszyński. Przez wiele lat nadzieję na poświęcenie kościoła miał zmarły niedawno biskup senior Ignacy Jeż. Na poświęcenie świątynia była gotowa wiosną tego roku. Miał tego dokonać biskup Kazimierz Nycz. Został powołany przez papieża na stanowisko metropolity warszawskiego i do tego wydarzenia nie doszło.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (4)

  Wszystkie komentarze (4) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!