Ma być czysto, pięknie, smacznie, dużo, wesoło i... bez...

  Ma być czysto, pięknie, smacznie, dużo, wesoło i... bez przymusu

  dziennikwschodni.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Barbara Smoczyńska

  Barbara Smoczyńska

  Rozmowa z dr Barbarą Smoczyńską, trenerem umiejętności psychospołecznych.
  Barbara Smoczyńska

  Barbara Smoczyńska

  - Święta to nie tylko czas szczęścia…

  - Rzeczywiście, święta niosą ze sobą także wiele napięć. Presja społeczna dotyczy zarówno przygotowań, jak i sposobu spędzania świąt. Aby było tak, jak należy, musi być czysto, pięknie, smacznie, dużo i wesoło. To oznacza najpierw porządki, sprzątanie, zakupy, potem gotowanie, pieczenie i suto zastawiony stół wedle zasady "postaw się a zastaw się".

  Przygotowania do świąt okupione są zmęczeniem kobiet, na barkach których spoczywa obowiązek stworzenia zarówno zaplecza, jak i atmosfery.
  Orientacja kobiet na jak najlepsze spełnienie oczekiwań rodziny uniemożliwia zadbanie o siebie. Zmęczenie jest oczywiste i wkalkulowane w te dni w kalendarzu. Paradoksalnie - im większe zmęczenie gospodyni, tym większa jej satysfakcja z udanych świąt.

  - Jakie jeszcze przymusy towarzyszą świętom?

  - W naszej kulturze istnieje przymus spędzania świat w rodzinie, wśród najbliższych, bez względu na to, jak więzi rodzinne wyglądają na co dzień. Tradycja nie zachęca do wyjazdów na narty czy inne wczasy.

  Więc do zmęczenia związanego z przygotowywaniem stołu dochodzą jeszcze napięcia związane ze stosunkami w rodzinie, często trudnymi emocjami, z zadawnionymi urazami, z rywalizacją. Znam ludzi, którzy po świętach biorą urlop, żeby naprawdę odpocząć.

  - Jak można poradzić sobie ze świątecznymi napięciami?

  - W konsumpcyjnych i kulturowych przymusach czasem zatracamy pierwotny sens świąt. Warto jednak powrócić do symboliki, objąć refleksją swoje życie i relacje z innymi, pomyśleć o bliskich obdarowując ich nie tylko prezentami, zatrzymać się przy składaniu życzeń i naprawdę spojrzeć w oczy.

  Warto przekroczyć pozory bliskości i otworzyć się na miłość. W sferze praktycznej zaś, dobrze jest opuścić perfekcjonizm i rywalizację między gospodyniami, zrezygnować z ilości dań, podzielić się obowiązkami w rodzinie i zmobilizować wszystkich członków rodziny do wzięcia odpowiedzialności za atmosferę.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!