Przed nami cała seria podwyżek

  Przed nami cała seria podwyżek

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Słupska piekarnia.

  Słupska piekarnia. ©Fot. Sławomir Żabicki

  To będzie rok podwyżek. Jedne będą dobre, bo przyczynią się do pogrubienia naszych portfeli, ale większość niestety je uszczupli.
  Słupska piekarnia.

  Słupska piekarnia. ©Fot. Sławomir Żabicki

  W styczniu dojdzie do redukcji składki rentowej, która zostanie obniżona o 2 punkty procentowe. O tyle samo niższa będzie też składka opłacana przez pracodawców. W rezultacie wzrosną nasze pensje netto.

  Zyskają też przedsiębiorcy, bo będą płacili niższe składki na ZUS. 20-procentową podwyżkę otrzymają także osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie, bo od stycznia płaca minimalna wzrasta o 190 zł i wyniesie 1126 zł.

  Podwyżki dostaną także pracownicy budżetówki. Najwięcej, bo 10 proc. podwyżki, zyskają nauczyciele. O 2,3 proc. mają wzrosnąć pensje pracowników służby cywilnej. Lekarze nie stracą przyznanych im w 2006 roku 30 proc. podwyżek, a o co najmniej 500 zł miesięcznie mają być wyższe płace policjantów i strażaków.

  Konkurencja na rynku nieruchomości

  Z początkiem roku w największych polskich miastach znowu wzrosną ceny mieszkań - prognozują branżowi specjaliści. Podwyżka wyniesie od 10 do 15 proc. w skali roku. W Słupsku zapał sprzedających może ochłodzić większa liczba nowych mieszkań.

  Zdaniem Mirosława Chumka ze słupskiego Biura Nieruchomości Delta w najbliższym czasie czeka nas dalsza stabilizacja. - Będzie więcej lokali dostępnych od zaraz, a to z kolei podniesie konkurencję między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Spowoduje to wyhamowanie cen - ocenia.

  Dojdzie do 10-procentowej podwyżki czynszu w mieszkaniach komunalnych w Słupsku.

  W grudniu Urząd Regulacji Energetyki wycofał się z pomysłu uwolnienia cen energii elektrycznej. Gdyby tego nie zrobił, musielibyśmy się liczyć nawet z 20-proc. podwyżkami.

  Specjaliści uważają, że w tym roku 5-7-procentowa podwyżka opłat za prąd jednak nas nie ominie. Według analityków, podwyżka ma wynieść od 6 do 8 procent. Eksperci wskazują również, że oprócz podwyżki samej stawki za gaz, wzrosnąć mogą również opłaty za dystrybucję, co odbije się głównie na rachunkach mniejszych odbiorców.

  Podatki

  Podatki


  > W tym roku słupszczanie nie odczują wzrostu lokalnych podatków, bo Rada Miejska zdecydowała o utrzymaniu dotychczasowych stawek. Wzrostu opłat mogą się tylko spodziewać użytkownicy wieczyści miejskich działek, bo od kilku miesięcy trwa proces przeszacowywania ich wartości.
  > W przypadku działek pod działalność gospodarczą nowe opłaty roczne mogą wzrosnąć nawet przeszło 800 procent, ale od tej decyzji ratusza można się odwoływać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku, gdzie strony negocjują ostateczny poziom podwyżki opłaty. Za to odwołania nie będzie od podwyższonych opłat za wywóz śmieci, które wskutek wzrostu tzw. opłaty marszałkowskiej wzrosną o ponad 30 procent.  Za jedzenie zapłacimy więcej

  Wszystko wskazuje na to, że ceny żywności jeszcze będą rosły. Narastająca w całej Europie drożyzna żywności to rezultat unijnej polityki ograniczania produkcji rolnej.
  Nie jest wykluczone, że w tym roku ta tendencja będzie się umacniać.

  Słupscy piekarze już zapowiadają podwyżkę cen chleba do 2 złotych za zwykły, półkilogramowy bochenek.

  Od początku roku na światowych rynkach baryłka ropy zdrożała o ok. 40 proc., tona benzyny o prawie 50 proc., a olej napędowy o ponad 38 proc. Na szczęście dla polskich konsumentów, efekt ogromnych podwyżek na światowych rynkach niweluje wysoki kurs złotego i osłabienie dolara.

  Należy więc zakładać, że tak długo jak złoty będzie "mocny", podwyżki cen paliw nie będą bardzo wysokie. W tym roku z podwyżkami muszą się jednak liczyć klienci miejskich ciepłowni.

  - Podwyżka wejdzie najwcześniej w życie w lipcu. Jej wysokość będzie zależała przede wszystkim od ceny węgla - zapowiada Bogdan Ryba, prezes spółki Sydkraft EC w Słupsku, która ogrzewa prawie pół miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!