Przed nami cała seria podwyżek

  Przed nami cała seria podwyżek

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Słupska piekarnia.

  Słupska piekarnia. ©Fot. Sławomir Żabicki

  To będzie rok podwyżek. Jedne będą dobre, bo przyczynią się do pogrubienia naszych portfeli, ale większość niestety je uszczupli.
  Słupska piekarnia.

  Słupska piekarnia. ©Fot. Sławomir Żabicki

  W styczniu dojdzie do redukcji składki rentowej, która zostanie obniżona o 2 punkty procentowe. O tyle samo niższa będzie też składka opłacana przez pracodawców. W rezultacie wzrosną nasze pensje netto.

  Zyskają też przedsiębiorcy, bo będą płacili niższe składki na ZUS. 20-procentową podwyżkę otrzymają także osoby zarabiające minimalne wynagrodzenie, bo od stycznia płaca minimalna wzrasta o 190 zł i wyniesie 1126 zł.

  Podwyżki dostaną także pracownicy budżetówki. Najwięcej, bo 10 proc. podwyżki, zyskają nauczyciele. O 2,3 proc. mają wzrosnąć pensje pracowników służby cywilnej. Lekarze nie stracą przyznanych im w 2006 roku 30 proc. podwyżek, a o co najmniej 500 zł miesięcznie mają być wyższe płace policjantów i strażaków.

  Konkurencja na rynku nieruchomości

  Z początkiem roku w największych polskich miastach znowu wzrosną ceny mieszkań - prognozują branżowi specjaliści. Podwyżka wyniesie od 10 do 15 proc. w skali roku. W Słupsku zapał sprzedających może ochłodzić większa liczba nowych mieszkań.

  Zdaniem Mirosława Chumka ze słupskiego Biura Nieruchomości Delta w najbliższym czasie czeka nas dalsza stabilizacja. - Będzie więcej lokali dostępnych od zaraz, a to z kolei podniesie konkurencję między rynkiem pierwotnym a wtórnym. Spowoduje to wyhamowanie cen - ocenia.

  Dojdzie do 10-procentowej podwyżki czynszu w mieszkaniach komunalnych w Słupsku.

  W grudniu Urząd Regulacji Energetyki wycofał się z pomysłu uwolnienia cen energii elektrycznej. Gdyby tego nie zrobił, musielibyśmy się liczyć nawet z 20-proc. podwyżkami.

  Specjaliści uważają, że w tym roku 5-7-procentowa podwyżka opłat za prąd jednak nas nie ominie. Według analityków, podwyżka ma wynieść od 6 do 8 procent. Eksperci wskazują również, że oprócz podwyżki samej stawki za gaz, wzrosnąć mogą również opłaty za dystrybucję, co odbije się głównie na rachunkach mniejszych odbiorców.

  Podatki

  Podatki


  > W tym roku słupszczanie nie odczują wzrostu lokalnych podatków, bo Rada Miejska zdecydowała o utrzymaniu dotychczasowych stawek. Wzrostu opłat mogą się tylko spodziewać użytkownicy wieczyści miejskich działek, bo od kilku miesięcy trwa proces przeszacowywania ich wartości.
  > W przypadku działek pod działalność gospodarczą nowe opłaty roczne mogą wzrosnąć nawet przeszło 800 procent, ale od tej decyzji ratusza można się odwoływać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku, gdzie strony negocjują ostateczny poziom podwyżki opłaty. Za to odwołania nie będzie od podwyższonych opłat za wywóz śmieci, które wskutek wzrostu tzw. opłaty marszałkowskiej wzrosną o ponad 30 procent.  Za jedzenie zapłacimy więcej

  Wszystko wskazuje na to, że ceny żywności jeszcze będą rosły. Narastająca w całej Europie drożyzna żywności to rezultat unijnej polityki ograniczania produkcji rolnej.
  Nie jest wykluczone, że w tym roku ta tendencja będzie się umacniać.

  Słupscy piekarze już zapowiadają podwyżkę cen chleba do 2 złotych za zwykły, półkilogramowy bochenek.

  Od początku roku na światowych rynkach baryłka ropy zdrożała o ok. 40 proc., tona benzyny o prawie 50 proc., a olej napędowy o ponad 38 proc. Na szczęście dla polskich konsumentów, efekt ogromnych podwyżek na światowych rynkach niweluje wysoki kurs złotego i osłabienie dolara.

  Należy więc zakładać, że tak długo jak złoty będzie "mocny", podwyżki cen paliw nie będą bardzo wysokie. W tym roku z podwyżkami muszą się jednak liczyć klienci miejskich ciepłowni.

  - Podwyżka wejdzie najwcześniej w życie w lipcu. Jej wysokość będzie zależała przede wszystkim od ceny węgla - zapowiada Bogdan Ryba, prezes spółki Sydkraft EC w Słupsku, która ogrzewa prawie pół miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Głosuj na najlepszy gabinet weterynaryjny!

  Głosuj na najlepszy gabinet weterynaryjny!

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Kosmetyczka Gwiazd: Anna Wendzikowska i jej sposób na urodę

  Kosmetyczka Gwiazd: Anna Wendzikowska i jej sposób na urodę