Nepalczycy w Flair Poland - kontrowersje

  Nepalczycy w Flair Poland - kontrowersje

  Krzysztof Tomasik

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Produkcja w Flair Poland.

  Produkcja w Flair Poland. ©Krzysztof Tomasik

  Pracownicy spółki Flair Poland w Kobylnicy są zdziwieni, że prezes firmy zdecydował się sprowadzić tapicerów z Nepalu.
  Produkcja w Flair Poland.

  Produkcja w Flair Poland. ©Krzysztof Tomasik

  - To jest demonstracja, że można pracować więcej i za niższe pieniądze - uważają.

  Nasz piątkowy tekst informujący o tym, że od marca w spółce Flair Poland ma rozpocząć pracę 10 tapicerów z Nepalu, którzy będą zarabiać 10 procent mniej niż Polacy, a firma zapewni im zakwaterowanie w wynajmowanych mieszkaniach, wywołał spore poruszenie. W tej sprawie kontaktowali się z nami byli i obecni pracownicy firmy.

  - Pracowałem tam tylko dwa miesiące. Na okresie próbnym. Gdy po miesiącu jako tapicer zarobiłem 800 złotych, zacząłem się rozglądać za innym zatrudnieniem. Po drugim miesiącu znalazłem o wiele lepsze zajęcie: lżejsze i o wiele lepiej płatne - opowiada pan Krzysztof (imię zmienione, personalia do wiadomości redakcji). Jego zdaniem we Flair Poland ludzie nie chcą pracować, bo akord minutowy jest tak ustawiony, że początkujący pracownik nie jest w tej firmie w stanie zarobić przyzwoitego wynagrodzenia.

  - To prawda, że bardzo doświadczeni tapicerzy, z kilkunastoletnim stażem, są w stanie w spółce zarobić ponad trzy tysiące miesięcznie, ale oni wszystko wiedzą. Potrafią odpowiednio chwycić meble i naciągnąć pokrycia tak, jak trzeba. Moim zdaniem oni powinni nawet zarobić więcej - dodaje pan Krzysztof.

  Zatrudnienie przez Flair Poland pracowników z Nepalu odbiera jako demonstrację. - Prezes chce pokazać Polakom, że może ściągnąć ludzi, którzy za bardzo małe pieniądze będą wydajnie pracować - ocenia.

  Dziwi się, że władze Polski pozwalają na takie rozwiązania. - Dziwię się także Nepalczykom, bo jeśli umieją angielski, to na pewno znaleźliby lepsze oferty w Anglii. Chyba że to będą ludzie całkowicie zależni od pracodawcy - zastanawia się pan Krzysztof.
  Podobnych opinii pojawiło się bardzo wiele. Pojawiły się nawet sugestie, że Nepalczyków ściąga się, bo oni nie znają polskiego prawa pracy i łatwiej ich będzie "wyrolować". Pani Iwona z gminy Kępice (nazwisko do wiadomości redakcji) poczuła się wręcz dyskryminowana w firmie Flair Poland.

  - Trafiłam tam na dwumiesięczny kurs organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Słupsku. Robiłam to samo co inni pracownicy. Bardzo mi to odpowiadało, ale po dwóch miesiącach okazało się, że nie ma pracy dla kobiet. Nie pomogło nawet wstawiennictwo ze strony pani, która opiekowała się kursantami. Dlatego uważam, że prezes spółki mija się z prawdą, gdy mówi, że nie ma chętnych do pracy w tym zakładzie - mówi pani Iwona.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (37)

  Wszystkie komentarze (37) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!