Lokal bez papierosa trafi na mapę

  Lokal bez papierosa trafi na mapę

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Hanna Klimkowicz z restauracji Staromiejska w sali dla niepalących.

  Hanna Klimkowicz z restauracji Staromiejska w sali dla niepalących. ©Krzysztof Tomasik

  Słupscy gastronomicy są zainteresowani umieszczeniem lokali na mapie wskazującej, gdzie można zjeść bez towarzystwa dymu z papierosa.
  Hanna Klimkowicz z restauracji Staromiejska w sali dla niepalących.

  Hanna Klimkowicz z restauracji Staromiejska w sali dla niepalących. ©Krzysztof Tomasik

  Ogólnopolską akcję społeczną "Lokal bez papierosa" prowadzi pozarządowe Stowarzyszenie "Manko" w Krakowie. Rozpoczyna swoje działania w województwie pomorskim. Dziś oficjalnie zostanie zainaugurowany etap pomorski kampanii w Sopocie - prezydenci tego miasta oraz Gdańska i Gdyni już objęli ją swoim patronatem.

  - Jesteśmy zainteresowani objęciem nią całego województwa, bo chcemy, aby internetowa mapa lokali z wydzielonymi salami dla osób niepalących była jak najgęstsza - mówi Magdalena Petryniak, koordynator akcji.

  Właściciele lokali, którzy zdecydują się na uczestnictwo w akcji i spełnią stawiane im wymogi, otrzymają specjalne naklejki do oznaczenia drzwi oraz certyfikaty przyznane przez organizatorów. Czy słupscy gastronomicy są zainteresowani? - Mamy dwie duże sale, które są przeznaczone dla osób niepalących. Palacze mają gorzej, bo oni mogą korzystać tylko z małej sali. Możemy rozmawiać o przystąpieniu do kampanii - deklaruje Mirosław Krętkowski, współwłaściciel restauracji Staromiejska.

  Podobną zapowiedź usłyszeliśmy od Roberta Kowalewskiego, szefa restauracji Cechowa.

  Niepaląca Katarzyna Bogusz, która jest właścicielką restauracji "Metro" i "Złoty Smok", mówi, że w obu lokalach są stoliki dla niepalących gości, jednak nie zwalcza palenia.

  - Nie mamy możliwości wydzielenia odrębnych sali. Dlatego nasi goście, na przykład w czasie wesel, palą w holu. Do końca jednak nie zwalczamy palenia, bo wielu klientów pali, więc staramy się zachowywać zdrowy rozsądek - tłumaczy, ale z organizatorami kampanii może rozmawiać o zasadach ewentualnej współpracy.
  Organizatorzy kampanii będą też miło widziani w ratuszu.

  - Pan prezydent nie pali, więc myślę, że byłby zainteresowany objęciem patronatu tej kampanii. Liczymy, że jej organizatorzy skontaktują się w tej sprawie z Urzędem Miejskim - mówi Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta Słupska.
  Rozmowa z Magdaleną Petryniak, koordynatorem kampanii społecznej "Lokal bez papierosa".

  Papieros to groźny towarzysz

  - Jaki cel ma kampania?

  - Akcja promuje lokale wolne od dymu nikotynowego przez tworzenie interaktywnych map poszczególnych miast Polski. Mapy te zawierają informacje o miejscach z całkowitym zakazem palenia, bądź zakazem dotyczącym co najmniej jednej, odseparowanej sali. Umieszczamy je systematycznie na stronie internetowej www.lokalbezpapierosa.pl Wszystkie lokale biorące udział w kampanii oznaczane są charakterystycznym logo.

  - Tylko na tym polega ta kampania?

  - Nie. Organizujemy także liczne happeningi, warsztaty i szkolenia promujące idee kampanii, bo chcemy uświadamiać Polakom, że wdychanie dymu papierosowego jest tak samo niebezpieczne, jak palenie.

  - Kto może zgłaszać lokale do umieszczenia na waszej mapie?

  - Zarówno ich właściciele, jak i klienci. Można to zrobić poprzez formularz znajdujący się na stronie www.lokalbezpapierosa.pl. O szczegółach można się także dowiedzieć w siedzibie naszego biura w Krakowie, dzwoniąc na numer telefonu 012 294 12 65.
  Nasza sonda

  Czy należy zakazać palenia w miejscach publicznych?

  Dawid Szopiński, uczeń:

  - Jestem za. Życie bez palenia jest przyjemniejsze. Sam nie palę i czułbym się lepiej, gdyby wokół mnie także ludzie nie palili.

  Natalia Szczepankowska, pracownica kwiaciarni:

  - Nie palę i wydaje mi się, że palenie w miejscach publicznych źle wygląda. Szczególnie kobiety palące robią fatalne wrażenie. Dlatego powinno się zakazać palenia we wszystkich miejscach publicznych.

  Janusz Borowski, żołnierz zawodowy:

  - Oczywiście, że należy wprowadzić taki zakaz. Sam kiedyś paliłem i doskonale wiem, jak drażni palenie innych, gdy już się tego nie robi. Poza tym wtedy będziemy bardziej dbali o własne i innych zdrowie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (5)

  Wszystkie komentarze (5) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!