Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur dla ofiar przestępstw

Bogumiła Rzeczkowska
Sporo pokrzywdzonych to ofiary wypadków.
Sporo pokrzywdzonych to ofiary wypadków. Fot. Krzysztof Tomasik
Co robić, gdy stajemy się ofiarą przestępstwa? Czy żądać odszkodowania od sprawcy? Na te pytania, dzisiaj w godz. 10-12, odpowie prokurator Beata Majewska.

Pomoc

Pomoc

Sąd Okręgowy przy ul. Zamenhofa udziela pomocy w godz. 10-14 w pokoju nr 320. Sąd Rejonowy przy ul. Szarych Szeregów od godz. 10-13 w pokoju nr 213. Do akcji włącza się także redakcja Głosu. Dzisiaj w godz. 10-12 w naszej redakcji przy ul. Henryka Pobożnego 19 w Słupsku na pytania Czytelników będzie odpowiadać Beata Majewska, zastępca słupskiego prokuratora rejonowego. Jutro w godz. 10-12 odwiedzi nas psycholog Jadwiga Machniak. Do redakcji można przyjść lub zatelefonować pod numer 059 848 81 36.

Z kolei jutro w tych godzinach psycholog Jadwiga Machniak podpowie, jak pozbierać się po dramatach życiowych i jakiego psychicznego wsparcia mogą oczekiwać pokrzywdzeni lub rodziny ofiar przestępstw.

Zapraszamy Czytelników do naszej redakcji przy ul. Henryka Pobożnego w Słupsku. Można także zatelefonować pod numer 059 848 81 36.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw

Tysiące oskarżonych postawili przed sądami prokuratorzy z okręgu słupskiego. Ilu jest pokrzywdzonych, nikt nie wie. Bo ofiar przestępstw po prostu się nie liczy. A Polska Karta Praw Ofiary nie jest poparta przepisami, które stosują prawnicy.

Ponad 16 tysięcy spraw wpłynęło w ubiegłym roku do słupskiej Prokuratury Okręgowej i podległych jej prokuratur rejonowych. Efektem zakończonych śledztw jest ponad 5,5 tysiąca aktów oskarżenia i prawie 7 tysięcy oskarżonych o przestępstwa.

Prawie połowa tego to sprawy prowadzone przez słupską Prokuraturę Rejonową. Ile było ich ofiar? Nie wiadomo, bo ani prokuratura, ani nawet policja nie ma danych, które pozwoliłyby ocenić skalę tego zjawiska.

A to ważne, bo Polska Karta Praw Ofiary gwarantuje fachową pomoc pokrzywdzonym, wymagającą konkretnych nakładów finansowych. To np. opieka materialna, medyczna, psychologiczna czy socjalna.

- Pokrzywdzonych nie da się ustalić z liczby spraw, które do nas wpływają, bo nie wszystkie kończą się oskarżeniem - mówi Beata Szafrańska, rzecznik słupskiej Prokuratury Okręgowej. - W niektórych kategoriach przestępstw po prostu fizycznie nikt nie jest pokrzywdzony. To na przykład jazda po pijanemu czy bez prawa jazdy. Z kolei w innych sprawach jeden oskarżony może wyrządzić krzywdę wielu osobom, jak na przykład pracodawca kilkudziesięciu pracownikom, czy w wypadku kierowca kilku pasażerom.
Polska Karta Praw Ofiary gwarantuje pokrzywdzonym wiele uprawnień, ale... W słupskim Sądzie Rejonowym nie ma niebieskiego pokoju do przesłuchań dzieci w przyjaznych warunkach. Takie pokoje może użyczyć policja, ale sędziowie i tak z nich nie korzystają.

W sądzie nie ma też oddzielnego pokoju dla pokrzywdzonych, aby nie narażać ich na kontakt z oskarżonymi, bądź ich rodzinami, mimo że takie pomieszczenie przewiduje regulamin sądu. - Mamy za mało powierzchni, a widoki na dodatkowy budynek są odległe - tłumaczy sędzia Krzysztof Ciemnoczołowski, prezes słupskiego Sądu Rejonowego. - Nie wszystkie jednak zalecenia Karty Praw są poparte przepisami. To nie jest akt prawny powszechnie obowiązujący.

Mimo braku pomieszczeń, luk w przepisach i innych przeszkód Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw trwa. W godzinach urzędowania przyjmuje policja i prokuratura. - Wśród osób, które się zgłosiły, były dwie ofiary przemocy domowej - mówi Maria Pawłyna, szefowa słupskiej Prokuratury Rejonowej. - Już wszczęliśmy postępowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza