Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Używają mało wody, więc teraz więcej zapłacą

Zbigniew Marecki
Bartosz Kotlarski
Bartosz Kotlarski Justyna Wawak
W niektórych blokach w Spółdzielni Mieszkaniowej w Słupsku od marca drastycznie wzrosną opłaty za ciepłą wodę.

Spółdzielcze rozliczenia

Spółdzielcze rozliczenia

W marcu w SM kolejarz dojdzie do następujących rozliczeń:

- zimnej wody za 2007 rok.
- rozliczenia zużycia ciepłej wody w 2007 roku i podwyżka opłaty
- podwyżka o 16 procent opłaty zmiennej w opłacie za centralne ogrzewanie.
- korekta opłat za sprzątanie klatek schodowych w budynkach sprzątanych przez spółdzielnię.

- Im mniej się jej zużywa, tym wyższa jest cena jednostkowa - tłumaczą członkowie zarządu.

Spółdzielcy już otrzymali informacje o planowanych podwyżkach, które wejdą w życie od pierwszego marca. Na przykład mieszkańcy bloku przy ulicy Romera 8 w ten sposób dowiedzieli się, że w marcu opłata za ciepłą wodę wzrośnie z 19,20 do 30 złotych za metr sześcienny.

- To jest szokująca podwyżka. Tym bardziej że w innych blokach opłata pozostanie bez zmian. Wiemy o tym na pewno, bo taka informacja znalazła się też w piśmie, które otrzymaliśmy ze spółdzielni - mówi Bartosz Kotlarski, lokator z bloku przy ul. Romera 8. W podobnej sytuacji znalazło się jeszcze 59 innych rodzin, które mieszkają w tym budynku. Pan Bartosz nie ukrywa, że jest zaskoczony takim obrotem sprawy.

- Rozśmieszyło mnie tłumaczenie pracowników spółdzielni, że opłata za zużycie ciepłej wody rośnie, bo jej za mało zużywamy - mówi.

Jerzy Balowski, wiceprezes Kolejarza ds. technicznych potwierdza, że to jest jedna z przyczyn podwyżki.

- Aby woda była ciepła w rurach, trzeba ją cały czas podgrzewać. To oznacza koszty. Jeśli więc spółdzielcy zużywają mało ciepłej wody, to jednocześnie rośnie jej cena jednostkowa - wyjaśnia Balowski.

Jednocześnie dodaje, że na wzrost ceny ma wpływ także to, kiedy i w jaki sposób budowano budynek, zwłaszcza że opłaty są rozliczane na podstawie zbiorczych ciepłomierzy, które montowane są w budynkach. - Trzeba brać pod uwagę, że w starszych budynkach piony wodne nie są ocieplane. W rezultacie szybciej tracą ciepło. Inaczej jest w nowych budynkach - dodaje Balowski.

Wyjaśnia także, że generalnie zróżnicowanie opłat za ciepłą wodę w różnych budynkach, które należą do spółdzielni, jest skutkiem nowych zasad, które w zakresie rozliczeń narzuca ustawa o prawie energetycznym.

- Teraz musimy ustalać koszty dla poszczególnych budynków. Nie możemy już ustalać średnich opłat dla całej spółdzielni. To rezultat zmiany zasad funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych, które narzucili ustawodawcy - podsumowuje Balowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza