Zaostrzył się konflikt w Zakładzie Energetyki Cieplnej

  Zaostrzył się konflikt w Zakładzie Energetyki Cieplnej

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Zbigniew Kuźnicki

  Zbigniew Kuźnicki ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Związkowcy z Solidarności w Kępicach grożą eskalacją protestu, jeśli dyrektor nie rozpocznie z nimi rozmów w ramach sporu zbiorowego.
  Zbigniew Kuźnicki

  Zbigniew Kuźnicki ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Zakład Energetyki Cieplnej w Kępicach to trzy w jednym, bo w jego skład wchodzą nie tylko kotłownie ciepłowni, ale również oczyszczalnia ścieków i wodociągi w znacznej części gminy. Firma zatrudnia blisko 40 osób.

  - Ponieważ od lat władze gminy dążą do tego, aby mieszkańcy ponosili niskie opłaty za świadczone przez nas usługi, koszty firmy i nasze wynagrodzenia są zaniżane - tłumaczy Zbigniew Kuźnicki, przewodniczący Komisji Zakładowej Solidarności przy ZEC w Kępicach.

  W tym roku działacze Solidarności postanowili skończyć z tą sytuacją i 22 lutego w piśmie do dyrektora ZEC wystąpili z postulatem 30-procentowej podwyżki. Żądają także zorganizowania schronienia tzw. zbieraczom, którzy zbierają odpady leśne na potrzeby ciepłowni, wyposażenia ich w narzędzia do rąbania drewna, uregulowania spraw związanych z rozliczaniem nadgodzin oraz wykonania remontów na oczyszczalni ścieków zapewniających bezpieczeństwo pracownikom.

  - Niestety, dyrektor nie odpowiada na nasze postulaty i zmusza nas do eskalacji protestu - mówi przewodniczący Kuźnicki, zapowiadając oflagowanie zakładu pracy i przeprowadzenie referendum strajkowego.

  Tymczasem Marian Wolański, dyrektor ZEC od 5 lat, wczoraj powiedział nam, że wkrótce odpowie na pismo złożone w jego sekretariacie przez szefa Solidarności. Jednocześnie jednak od razu dodaje, że ludzie nie mogą liczyć na spełnienie najważniejszych postulatów.
  - Działamy jako zakład budżetowy. Nie możemy wykazywać zysku. Dlatego nie jestem w stanie spełnić postulatu 30-procentowej podwyżki. Możemy najwyżej wdrożyć podwyżkę inflacyjną, która

  - podobnie jak w innych latach - jest w tym roku także przewidziana - mówi Wolański. Ale zarazem zapowiada, że postulat związkowców przedstawi Radzie Miejskiej.
  Odrzuca natomiast zarzut, że nie zapewnia odpowiednich narzędzi zbieraczom.

  - Trudno też rozmawiać o schronieniu dla nich, bo oni właściwie co dzień pracują w innym miejscu i jak są złe warunki, to zawsze mogą się schronić w samochodach
  - przekonuje.

  Jego zdaniem nie ma też problemu z rozliczaniem godzin nadliczbowych.
  - Wszyscy muszą wypracować swoją normę. Innych wymagań nie mam - mówi.

  Nie rozumie natomiast, o co chodzi związkowcom w związku z poprawieniem bezpieczeństwa na oczyszczalni ścieków. - Nie miałem takich sygnałów. Inspektor bhp nic mi takiego nie zgłaszał - twierdzi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!