Problemy z badaniem USG tarczycy w Słupsku

  Problemy z badaniem USG tarczycy w Słupsku

  Magdalena Olechnowicz

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Pracownia USG w przychodni przy. ul Tuwima w Słupsku. Tu można zrobić badanie USG z dnia na dzień, ale odpłatnie.

  Pracownia USG w przychodni przy. ul Tuwima w Słupsku. Tu można zrobić badanie USG z dnia na dzień, ale odpłatnie. ©Fot. Justyna Wawak

  Dopiero kwiecień, a w Słupsku już skończyły się zapisy na USG tarczycy. Można zrobić badania z dnia na dzień, ale odpłatnie.
  Pracownia USG w przychodni przy. ul Tuwima w Słupsku. Tu można zrobić badanie USG z dnia na dzień, ale odpłatnie.

  Pracownia USG w przychodni przy. ul Tuwima w Słupsku. Tu można zrobić badanie USG z dnia na dzień, ale odpłatnie. ©Fot. Justyna Wawak

  Gdzie zrobić badania

  Gdzie zrobić badania


  Badania USG tarczycy można zrobić w każdym gabinecie radiologicznym, m.in. w Powiatowym Zakładzie Lecznictwa Ogólnego przy ul. Wileńskiej 30, tel. 059 842 40 31 (40 zł, termin na drugi dzień), w Miejskim Zakładzie Opieki Zdrowotnej przy ul. Tuwima, tel. 059 842 40 61 (40 zł, na połowę maja), w przychodni MSWiA przy ul. Lelewela 58, tel. 059 848 01 36 (9 maja, 30 zł), Klinika Salus, ul. Zielona, tel. 059 840 19 40 (50 zł, 9 maja).  Badanie wykonuje jeszcze szpital w Ustce, ale już zapisuje na grudzień, więc i tak wkrótce skończą się pieniądze.
  Za 40 zł, badanie mamy od reki, ale znów musimy płacić z własnej kieszeni. Pani Elżbieta (nazwisko do wiadomości redakcji) jest już po operacji. - Miałam wycięte guzki tarczycowe, jednak muszę regularnie kontrolować mój stan zdrowia - relacjonuje nasza czytelniczka.

  - We wrześniu 2007 roku dostałam skierowanie na USG tarczycy. W książeczce mam nawet adnotację, że powinnam je zrobić za pół roku. Udałam się do przychodni, a zarejestrowano mnie za rok. A co jeśli dzieje się coś złego. Pół roku to dużo. Może być dla mnie za późno.

  Takie są terminy
  Okazuje się, że takie są terminy. Dziś, gdy zadzwoniliśmy na radiologię do słupskiego szpitala, powiedziano nam, że na ten rok nie ma już zapisów. Odesłano nas do pracowni USG w usteckiej części słupskiego szpitala. Tam jeszcze zapisują, ale już na połowę grudnia. - Dziennie wykonujemy około 10 badań, ale nie tylko osób ze skierowaniami - usłyszeliśmy w rejestracji w Ustce. - Mamy także pacjentów z oddziałów szpitalnych, między innymi noworodki. - Dlaczego tak jest? To pytanie do kierownika zakładu radiologii.

  Kierownik, dr Iwona Pawłowska - Stojcev nie znalazła czasu, aby z nami porozmawiać. - Nie dziwię się. Ja z tą panią próbuję się skontaktować od pół roku - mówi pani Elżbieta. - Choć obiecała mi pomóc w sprawie mojego USG tarczycy.

  Tu można zrobić badania tarczycy


  Wyświetl większą mapę

  To ważne badanie

  Badanie ultrasonograficzne tarczycy jest badaniem podstawowym, od którego rozpoczynamy diagnostykę w schorzeniach tego gruczołu. Dostarcza informacji o wielkości gruczołu, jego budowie, obecności ewentualnych guzków.

  Dobrej klasy aparat pozwala uwidocznić już kilkumilimetrowe zmiany w tarczycy. Umożliwia to wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Endokrynolog Ewa Kołakowska, bardzo często kieruje na takie badanie.

  - Ostatnio obserwujemy znaczny wzrost zachorowań związanych z gruczołem tarczycy - mówi lekarka. Dziennie przyjmuję około 40 pacjentów.

  Jej zdaniem, problem powstał wtedy, gdy NFZ zmienił zasady i nie pozwolił wystawiać skierowań na USG tarczycy lekarzom pierwszego kontaktu. Wtedy pacjenci mogliby robić takie badanie niemal w każdym innym zakładzie radiologii, np. w Miejskim Zakładzie Opieki Zdrowotnej. A tak można w tej chwili zrobić tam takie badanie, ale tylko odpłatnie.

  Podobnie jak w wielu innych miejscach. - Ja pracuję w poradni endokrynologicznej podlegającej szpitalowi i mogę kierować na badania jedynie w szpitalu - dodaje dr Kołakowska.
  Problemy z tarczycą
  Hormony, które utrudniają życie

  Tarczyca jest jednym z największych gruczołów. Wytwarza i wydziela do krwi hormony, które sterują przemianą materii we wszystkich narządach i tkankach organizmu. Najczęściej spotykane choroby z nią związane to niedoczynność i nadczynność.

  Niedoczynność tarczycy, najczęściej spowodowana niedoborem jodu w organizmie prowadzi do ciężkich zaburzeń rozwoju organizmu, w tym do niedorozwoju centralnego układu nerwowego. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy skarżą się na stałe uczucie chłodu, zaparcia, senność, suchość i szorstkość skóry. Mają obniżoną temperaturę ciała. Z kolei chory z nadczynnością tarczycy to przeciwieństwo chorego z niedoczynnością: wychudzony, stale mu ciepło, ma podwyższoną temperaturę ciała, skarży się na biegunki, łatwo się denerwuje.

  - Chorych z nadczynnością i niedoczynonnością z roku na rok przybywa - mówi Ewa Kołakowska, endokrynolog.

  Leczenie niedoczynności tarczycy, niezależnie od jej przyczyny, polega na doustnym podawaniu hormonów tarczycowych.

  Należy podkreślić, że zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy są groźne dla życia i nie leczone mogą doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia.
  Zalecane badania diagnostyczne to m.in. USG.

  (mag)

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (31)

  Wszystkie komentarze (31) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!