Dziś Światowy Dzień bez Tytoniu

  Dziś Światowy Dzień bez Tytoniu

  Łukasz Capar

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Przystanek autobusowy przy ulicy Sienkiewicza.

  Przystanek autobusowy przy ulicy Sienkiewicza. ©Łukasz Capar

  Wystarczy, że w firmie jest jeden palacz, a musi być palarnia. Niemal w każdej restauracji są wydzielone stoliki dla palaczy.
  Przystanek autobusowy przy ulicy Sienkiewicza.

  Przystanek autobusowy przy ulicy Sienkiewicza. ©Łukasz Capar

  Festyn

  Festyn


  W ramach Światowego Dnia Bez Tytoniu na terenie Centrum Zdrowia Salus przy ulicy Zielonej, odbędzie się dziś festyn zdrowotny pod patronatem "Głosu". Rozpoczęcie o godzinie 8.00. W programie m.in. bezpłatne badania, pokaz ambulansu ratowniczego, porady jak rzucić palenie oraz występ kabaretu DKD.  Palić w zasadzie można wszędzie. A są firmy, choć wciąż nieliczne, które płacą pracownikom za niepalenie.

  Palarnia w miejscu pracy w musi być tak ulokowana, aby nie narażać osób niepalących na wdychanie dymu tytoniowego. Powinno przypadać co najmniej 0,1 m kw. powierzchni na każdego palącego pracownika, ale palarnia nie może mieć mniej niż 4 m kw. - W pomieszczeniu musi być mocna wentylacja, która w ciągu godziny zapewni co najmniej dziesięciokrotną wymianę powietrza - mówi Ryszard Ossowski, p.o. kierownika słupskiego oddziału inspekcji pracy.

  To, czy palimy nie może mieć wpływu na to, czy zostaniemy w firmie zatrudnieni, bo to dyskryminacja.

  Anna Lipińska ze Słupska jest wykładowcą w Politechnice Koszalińskiej. - Jak jest ciepło palacze kopcą przed budynkiem i naprawdę trudno jest się przebić przez chmurę dymu. Z kolei, gdy jest zimno zakopcone są toalety.

  W słupska Scanii płaci się za... niepalenie. - Pracownicy, którzy pisemnie deklarują, ze nie będą palić na terenie zakładu otrzymują comiesięczny dodatek, 46 zł brutto - mówi Sylwester Wojewódzki, wicedyrektor Scanii. Aż 75 proc. załogi złożyło takie deklaracje, choć za złamanie umowy można nawet stracić pracę.

  Mimo wielu ograniczeń w miejscach publicznych wciąż śmiało można palić na przystankach autobusowych, na ulicy i w parkach. - Nie można palić jedynie w miejscach, gdzie są wyraźne zakazy - na dworcach PKP i PKS. Ale są tam wydzielonych miejsca - mówi Wojciech Kozłowski, komendant Straży Miejskiej w Słupsku. - Zakaz palenia na przystankach może wprowadzić samorząd na terenie miasta lub gminy.

  Popularnością nie cieszy się też kampania społeczna Lokal Bez Papierosa. Z mapki zamieszczonej na stronie internetowej stowarzyszenia, które prowadzi tą kampanię wynika, że w Słupsku do akcji przyłączył się do niej jeden lokal - Bar u Henia przy ul. Kołłątaja. - Całkowity zakaz zniechęciłby klientów. W mojej restauracji są stoliki dla palących - mówi Bożena Hołowienko, szefowa Staromiejskiej.

  Zakaz palenia

  1) w zakładach opieki zdrowotnej
  2) w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych,
  3) w pomieszczeniach zamkniętych zakładów pracy oraz innych obiektów użyteczności publicznej (np. dworce PKP i PKS, ale z wyodrębnionymi miejscami do palenia).

  Magdalena Olechnowicz

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!