Sytuacja słupskiej gospodarki w 2008 roku

  Sytuacja słupskiej gospodarki w 2008 roku

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Budowa Galerii Słupsk.

  Budowa Galerii Słupsk.

  Ostatnie lata to czas intensywnego rozwoju regionu słupskiego. Trzeba myśleć o przyszłości, aby zmiany w gospodarce nas nie zaskoczyły.
  Budowa Galerii Słupsk.

  Budowa Galerii Słupsk.

  Najbardziej poszukiwani specjaliści na pomorskim rynku pracy według zapotrzebowania pracodawców.

  Najbardziej poszukiwani specjaliści na pomorskim rynku pracy według zapotrzebowania pracodawców.

  Koniunkturę widać gołym okiem. Świadczą o niej nie tylko duże inwestycje w centra handlowo-rozrywkowe, które w szybkim tempie rosną w Słupsku. Silny impuls dotarł również do branży budowlanej. W ostatnich latach kwitnie budownictwo wielomieszkaniowe i jednorodzinne.

  Ciągle przybywają także nowi inwestorzy do Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
  W rezultacie trudno tam już kupić duże działki na działalność przemysłowo-usługową. Doszło też nawet do tego, że część firm zaczęła już sprowadzać pracowników zza wschodniej granicy. Spółka Flair Poland w Kobylnicy zatrudniła nawet tapicerów z Nepalu.

  - Musimy jednak pamiętać, że jednocześnie trwa silna migracja ludności. Szacujemy, że od 70 do 100 tysięcy osób wyjechało na Zachód - ocenia Włodzimierz Szordykowski, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. - Z kolei ludzie ze wsi przenoszą się do miast.

  Najbardziej przyciągającym centrum jest Trójmiasto, ale na Pomorzu Środkowym oczywiście Słupsk. Ta tendencja jednak powoduje, że gospodarka zaczyna odczuwać braki kadrowe. I nie dotyczy to tylko branży budowlanej. Zdaniem pracodawców poszukiwani są także fachowcy w innych dziedzinach. To dobra informacja dla pracowników, ale także zapowiedź bariery rozwojowej dla firm.
  To spostrzeżenie potwierdza Jan Czechowicz, właściciel firmy Plasmet w Widzinie, która produkuje części samochodowe dla rożnych marek.

  - Mamy sporo zamówień, ale często muszę odmawiać, bo po prostu brakuje mi pracowników przygotowanych do pracy przy skomplikowanych maszynach - tłumaczy.

  Z kolei część pracowników nie ukrywa, że często zmienia pracę, bo poszukują lepszych warunków zatrudnienia.

  - Byłem już piekarzem, budowlańcem i pracowałem w firmie sprzątającej miasto. Gdy znajduję lepszego pracodawcę, to idę do niego - zdradza Grzegorz Piński ze Słupska.

  Fachowcy podkreślają także, że zbyt dużo firm koncentruje się na bieżącej działalności. Tymczasem proste formy zarabiania mogą się wyczerpać. Dlatego trzeba myśleć o przyszłości.

  - Na szczęście są też ludzie z pomysłami. Szczególnie młodzi szukają swojej szansy i źródła finansowania - mówi Kazimiera Rennert, prezes Rady Regionalnej Naczelnej Organizacji Technicznej, która obserwuje wzrost zainteresowania funduszami unijnymi i pomocowymi dla firm. Oni wiedzą, że o przyszłości trzeba już myśleć teraz, aby nie dać się zaskoczyć recesji, tym bardziej że ceny rosną i będą wzrastać koszty utrzymania firm.

  I jeszcze jedno: czasy wymagają dobrej reklamy i promocji.
  - Tymczasem na przykład konkurs Srebrny Niedźwiedź- Lider Promocji Słupskiej Gospodarki jest już przestarzały i nie spełnia swojej roli - zdradza Zdzisław Walo, dyrektor biura Słupskiej Izby Przemysłowo- Handlowej. - Chcieliśmy dyskutować ze starostą o konieczności wprowadzenia zmian, ale nasze propozycje nie natrafiły na żaden oddźwięk. Dlatego w tym roku nie jesteśmy współorganizatorami X Gali Promocji Słupskiej Gospodarki.

  Pomorskie w liczbach

  - 232,8 tysięcy firm była zarejestrowanych na koniec 2007 roku w województwie pomorskim,
  - 1104 firmy zagraniczne działają w województwie pomorskim,
  - 95,7 procent z nich należy do sektora prywatnego,
  - 73,9 procenta prowadzą osoby fizyczne,
  - 7 miejsce w kraju zajmuje województwo pomorskie pod względem udziału w Produkcie Krajowym Brutto,

  Słupskie Produkty Roku 2007
  Branża spożywcza:
  - Baton Krówka ze słupskiej Pomorzanki,
  - Kiełbasa Kindziukowa z Zakładu Grzywaczewski ze Strzelina,
  - Praliny Słupskie Bursztyny z firmy rodzinnej Szyca Company,

  Produkt przyszłości:
  - Wina gronowe z gospodarstwa sadowniczego Feliksa Karnickiego z Głobina (produkt jeszcze nie posiada pozwolenia na sprzedaż),

  Branża budowlana:
  - Otulina izolacyjna ze sztywnej pianki poliuretanowej firmy Izometal Szydło z Bolesławic,

  Branża metalowa:
  - grupa szlifierek szczotkowych Słupskiej Fabryki Obrabiarek Safo w Słupsku,
  Usługi
  - Fundusze pożyczkowe Słupskiego Stowarzyszenia Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości,
  - Wykonanie przesyłowych linii kablowych i urządzeń 30 kV i 100 kV w fermie wiatrowej w Zajączkowie przez Zakład Robót Elektrycznych i Teleelektrycznych "Elektromont" ze Słupska.

  STATUETKA
  O przyznaniu tytułu Słupski Produkt Roku decydowała kapituła konkursu pod przewodnictwem prezydenta Macieja Kobylińskiego na podstawie opinii biegłych z danej branży. Wraz z tytułem firmy otrzymują statuetkę, plakietkę oraz prawo umieszczania logo z tytułem przez cały rok na swoich wyrobach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!