W Słupsku nie dla wszystkich starczyło miejsc w...

  W Słupsku nie dla wszystkich starczyło miejsc w przedszkolach

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  W Słupsku nie dla wszystkich starczyło miejsc w przedszkolach
  Wczoraj w słupskich przedszkolach zawisły listy dzieci przyjętych do placówek. Niestety, miejsc dla wszystkich nie starczyło.
  W Słupsku nie dla wszystkich starczyło miejsc w przedszkolach
  W najgorszej sytuacji są rodzice pracujący. Pozostają im drogie przedszkola niepubliczne bądź niania.

  Trzyletni Kacperek był zapisany do Przedszkola nr 19 przy ul. Norwida. Niestety, nie dostał się, mimo że obydwoje rodzice pracują. Zgodnie z kryteriami naboru ich dziecko powinno zostać przyjęte w pierwszej kolejności.

  - Nie wiem, co teraz zrobimy. Pracujemy, ale niestety, na przedszkole prywatne nas nie stać. Znaleźć dobrą nianię też jest bardzo trudno - mówi pan Sławomir (nazwisko do wiadomości redakcji).

  Problem z przedszkolami w Słupsku istnieje od kilku lat, ale wciąż nie został rozwiązany.

  - W tym roku powstały dodatkowe oddziały sześciolatków w trzech szkołach podstawowych, a wiec w sumie zerówki mamy juz w siedmiu szkołach. Dzięki temu mogliśmy przyjąć więcej dzieci do przedszkoli - mówi Anna Sadlak, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w słupskim ratuszu.

  W tym roku nie przyjmowano też dzieci mieszkających poza Słupskiem (np. w gminie Słupsk, czy Kobylnica) - z wyjątkiem tych, które kontynuowały naukę w przedszkolach.

  - W pierwszej kolejności przyjmowaliśmy sześciolatki, dzieci matek samotnie wychowujących dzieci, rodziców inwalidów, rodziców pracujących oraz dzieci kontynuujące edukację. W grupie dzieci nieprzyjętych było jedynie 20 takich, których oboje rodzice pracują - mówi Sadlak.
  Ci jednak mają największy żal. - Co robią władze miasta, aby zatrzymać młodych ludzi w Słupsku? Prezydent i jego świta narzekają, że słupszczan jest coraz mniej, że rodzi się coraz mniej dzieci. Ale o tym, by zapewnić rodzicom żłobki i przedszkola, to już nikt z władz nie myśli. Po co? Przecież lepiej wydawać miejskie pieniądze na tandetne fontanny i zegary kwiatowe - mówi wprost pan Sławomir.

  Jaka jest alternatywa dla dzieci nieprzyjętych? Są dwa rozwiązania. Przedszkole niepubliczne albo niania. Wadą pierwszych jest, że są drogie. Opłata miesięczna waha się od 450 zł do 700 zł. Wypłata dla niani to też spore obciążenie dla rodzica.

  Pani Joanna (nazwisko do wiadomości redakcji) płaciła swojej niani 4,50 zł za godzinę. Miesięcznie kosztowało ją to ok. 400 zł. Największy problem jest jednak ze znalezieniem dobrej opiekunki.

  - My mieliśmy kilka niań. Jedna wyjechała za granicę, druga rozpoczęła studia, trzecia się rozchorowała. Ostatnie dwa lata to ciągły stres, czy jutro będę miała z kim zostawić dziecko - mówi pani Joanna - dziś szczęśliwa, bo dziecko zostało przyjęte do przedszkola.

  Zdaniem pedagogów, dzieci, które nie dostały się do przedszkoli, tracą. - Dziecko rozwija się bardzo dobrze w gronie rówieśników i pod opieką fachowych pedagogów. Niestety, babcie, czy nianie, a często sami rodzice, nie radzą sobie z wychowaniem, a skutki zobaczymy w przyszłości - mówi Maria Reglińska, pedagog w Powiatowej Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej w Słupsku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (10)

  Wszystkie komentarze (10) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  Laur Piękna 2017 – czekamy na zgłoszenia kosmetyczek, fryzjerów i trenerów fitness

  Laur Piękna 2017 – czekamy na zgłoszenia kosmetyczek, fryzjerów i trenerów fitness

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Varius Manx & Kasia Stankiewicz w Koszalinie! Kup bilet!

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]