Słupska delegatura urzędu wojewódzkiego do likwidacji -...

  Słupska delegatura urzędu wojewódzkiego do likwidacji - pracownicy protestują

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Dorota Łunkiewicz z delegatury rejestruje mandaty z całego województwa.

  Dorota Łunkiewicz z delegatury rejestruje mandaty z całego województwa. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Z zamiarem likwidacji delegatur urzędów wojewódzkich niedawno wyszedł rząd.
  Dorota Łunkiewicz z delegatury rejestruje mandaty z całego województwa.

  Dorota Łunkiewicz z delegatury rejestruje mandaty z całego województwa. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  W ten sposób chce obniżyć koszty funkcjonowania administracji państwowej, przekazując jednocześnie część kompetencji samorządom, tj. urzędom marszałkowskim.

  Tymczasem pracownicy słupskiej delegatury przekonują, że są potrzebni. Ewa Czarnota-Maćkowiak, kierownik słupskiej delegatury PUW: - Dzięki naszej działalności wielu mieszkańców naszego regionu nie musi jeździć aż do Gdańska, żeby załatwić swoje sprawy. Na przykład w przypadku człuchowian chodzi o dystans ponad 200 kilometrów. Do Słupska mają bliżej. Innym przykładem jest kontrola nad decyzjami nadzoru budowlanego w powiatach.

  - Ponieważ jesteśmy blisko, możemy szybko reagować i zainteresowani już nawet po kilku dniach uzyskują odpowiedzi na swoje zastrzeżenia - tłumaczy E. Czarnota- -Maćkowiak.

  Z kolei w Oddziale Geodezji, który wchodzi w skład delegatury, rozpatruje się rocznie 2 tysiące wniosków zabużan oraz prowadzi nadzór nad stanem prawnym dróg na terenie całego województwa pomorskiego.

  - Jesteśmy bardzo potrzebni szczególnie zabużanom, bo to głównie starsi ludzie. Bez naszej pomocy mieliby problemy z uzupełnianiem dokumentacji, zwłaszcza że te osoby najczęściej nie mają swoich pełnomocników. Gdyby ze swoimi sprawami mieli jeździć do Gdańska, wiązałoby się to z kosztami i utrudnieniami dla nich - tłumaczy szefowa delegatury.

  Oddział Prawny i Nadzoru obsługuje 37 samorządów powiatowych i gminnych. Rocznie rejestruje i ocenia legalność prawną dwóch tysięcy uchwał. Jego pracownicy reprezentują także wojewodę w sądach.

  - Dzięki temu samorządy z naszej części województwa mogą szybko uzyskać wiedzę, czy ich działalność uchwałotwórcza nie budzi zastrzeżeń, a wiele spraw sądowych może się toczyć szybciej, niż gdyby prawnicy musieli dojeżdżać z Gdańska - argumentuje Czarnota-Maćkowiak.

  Nasz komentarz

  Nasz komentarz


  Urzędnicy doskonale potrafią uzasadniać potrzebę istnienia ich urzędów. W końcu bronią swoich miejsc pracy. Z kolei mieszkańcy nie muszą podzielać tych argumentów, jeśli nie są petentami. Ale prawda leży pośrodku, bo gdy nagle mamy załatwić sprawę, liczą się czas i pieniądze na dojazdy. Dlatego trzeba likwidować to, co nikomu nie służy lub może być zastąpione bez szkody, a utrzymywać te urzędy albo przynajmniej te ich oddziały, z którymi ludziom jest najwygodniej.  Z kolei Oddział Paszportów obsługuje cztery powiaty i rocznie załatwia sprawy paszportowe kilku tysięcy osób, które inaczej musiałyby jeździć do Gdańska. Dwa tysiące spraw dotyczących ochrony środowiska dociera rocznie do Oddziału Środowiska i Rolnictwa.

  Głównie chodzi o zaświadczenia dla inwestorów o oddziaływaniu na środowisko oraz uwarunkowania do miejscowych planów zagospodarowania. Pięć starostw obsługuje także Oddział Infrastruktury.

  Pełni funkcję I instancji administracji budowlanej oraz II instancji dla decyzji wydawanych przez starostwa. Tu też trafiają skargi na działalność wydziałów architektury w starostwach.

  - Nasza delegatura wydaje w sprawach środowiskowych i infrastrukturalnych setki decyzji. Dzięki temu inwestorzy mogą szybko realizować swoje plany. W Gdańsku ich sprawy mogłyby ginąć w natłoku tych z Trójmiasta - przekonuje Ewa Czarnota-Maćkowiak.

  W obronie delegatury wystąpi PiS, którego słupscy działacze we wtorek zaprotestowali przeciw likwidacyjnym planom rządu. Słupska delegatura zatrudnia 70 pracowników. 60 procent z nich ma wyższe wykształcenie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (13)

  Wszystkie komentarze (13) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!