Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupszczanin otrzymał wyróżnienie za odtworzenie synagogi

Fot. Krzysztof Tomasik
Michał Jabłoński i jego synagoga wykonana ze styropianu.
Michał Jabłoński i jego synagoga wykonana ze styropianu. Fot. Krzysztof Tomasik
Michał Jabłoński, dziewiętnastoletni uczeń Technikum Mechatronicznego w Słupsku, odtworzył projekt spalonej synagogi. Został za to wyróżniony przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Synagoga w Słupsku mieściła się przy ulicy Arnoldstrasse (dzisiejsza Niedziałkowskiego 6). Zbudowano ją w latach 1901-1902 według projektu Eduarda Kocha. Została spalona podczas Nocy Kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku. Pozostałości zostały wysadzone w powietrze.

Projekt synagogi i jej model odtworzył Michał Jabłoński, dziewiętnastoletni uczeń Technikum Mechatronicznego w Słupsku.

- Pracowałem nad tym kilka miesięcy. Było bardzo ciężko, bo okazało się, że nie zachowały się materiały źródłowe. Ostatecznie oparłem się głównie na jej zdjęciu - mówi Jabłoński.

Projekt został wykonany w ramach programu edukacyjnego dla młodzieży prowadzonego przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, w którym uczestniczy Zespół Szkół Ponadgminazjalnych nr 4 (w jego skład wchodzi Technikum Mechatroniczne).

- W ramach tego programu uczestnicy podejmują różnego rodzaju działania upamiętniające kulturę żydowską i różne mniejszości narodowe - tłumaczy Beata Podoba, nauczycielka ZSP nr 4, opiekunka projektu. - My chcieliśmy poznać, jak funkcjonowała dawna gmina żydowska.

Projekt słupszczan, którego ukoronowaniem stała się makieta Michała Jabłońskiego, został wyróżniony przez FODŻ.

- Samo uczestnictwo w podsumowaniu projektu w Warszawie kilka dni temu było dla nas wielkim przeżyciem - mówi Podoba. - Makieta synagogi w wykonaniu Michała cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, że być może opracuje on podobny projekt w Rzeszowie.

Jabłoński mieszka w Zieliniu (gm. Trzebielino w pow. bytowskim). Interesuje się elektroniką, w wolnych chwilach buduje mechaniczne zabawki i naprawia różne sprzęty.

- Kiedyś nie interesowałem się losem Żydów i ich historią. Dziś jest inaczej. To była niezwykle pouczająca podróż w przeszłość - dodaje Michał Jabłoński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza