Prawdziwy hodowca kocha swoje gołębie i to jest...

  Prawdziwy hodowca kocha swoje gołębie i to jest najważniejsze

  Rozmawiał Marek Zagalewski

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Marcin Lemański z pstrym Kubusiem.

  Marcin Lemański z pstrym Kubusiem. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Wczoraj od rana 31-letni słupski hodowca Marcin Lemański czatował przy gołębnikach. Czekał na 30 młodych ptaków, które wywiózł i wypuścił na ich pierwszy lot o godz. 6.05 w Łobzie, 140 km od Słupska.
  Marcin Lemański z pstrym Kubusiem.

  Marcin Lemański z pstrym Kubusiem. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Pierwszy powrócił o 7.40, trzy następne o ósmej. Potem nastąpiła przerwa. - Ciężki lot - odgadł pan Marcin, który "chodzi przy gołębiach" już 16. rok. Wspólnie z Waldemarem Kapelą trzyma setkę pocztowych w dwóch gołębnikach na Pobożnego.

  Redakcja:- Polatają, polatają i na rosół?
  Marcin Lemański: - W życiu! Prawda, że stare już nie odbywają lotów i nie znoszą jajek. Mamy taką 15-letnią samiczkę. Z Watykanu raz wróciła, wypuszczona na pielgrzymce. Zabiłby pan ją? O! Leci Kubuś! Chodź, chodź, chodź! Jeszcze ci mało?! Chodź, chodź. Ciężki lot miał.

  - Każdy gołębiarz gwiżdże inaczej?
  - Tak myślę. Ale ja częściej je wołam - jak dzieci, są tego nauczone. Z tym że gołębiarz to taki, co ma gołębie i tyle. Ja jestem hodowcą, a hodowca gołębi należy do związku, opłaca składki i nie łapie czyichś ptaków, tylko ma swój materiał albo kupuje do pary.

  - A gdy czyjś gołąb sam wleci do pana?
  - Widzi pan?! Przyszła niebieska! Chodź, chodź, chodź... Hodowcy są różni. Nieraz trzymają cudze, zamykają w wolierach, żeby nie odleciały do domu. U mnie siadł raz wykończony gołąb z Kołobrzegu to widać na obrączce. Wziąłem go w ręce, jak dziecko. Znalazłem właściciela, przyjechał po ptaka i odpalił stówę. To był wartościowy gołąb. O! Pstry czerwony przyszedł! Chodź, chodź, chodź! Wystraszył się, ale jak mu pogrzechoczę puszką, przyjdzie; one lecą na głodnego, wtedy lepiej wchodzą.

  - Czy tu trochę nie śmierdzi?
  - Ciężki lot. Raz ciepło, raz zimno, prądy się mieszają, pogoda zmienia... To je rozprasza. Wtedy każdy leci na swój rozum. Nie, nie śmierdzi. A widzi pan tego? Przyłączył się do innych, daleko musiał odlecieć z tamtymi, ale się opamiętał i zawrócił. Chodź, kochany, chodź, chodź! Z samych tylko sekcji słupskiej i w Krępie leci dzisiaj parę ładnych setek gołębi, a jeszcze Charnowo wypuściło i Ustka, to się mieszają. Kurde! Na 30 puszczonych mam dopiero 11, a już po dziesiątej. Ciężki lot, będą straty.

  - Czemu czasem nie wracają?
  - Jastrząb, gołębiarze, niepogoda. Ze trzy lata temu w gradobicie koledze na działce w ogórki i sałatę ze dwadzieścia wpadło. Żyły, ale musiały, jak zmokłe kury, przeczekać. To niebezpieczne. W nocy też nie lecą. Wtedy siadają gdzieś wysoko i czekają na świt.

  - O! Leci następny! Chodź, chodź...
  - To mewa.
  - No tak... Złodzieje kradną?
  - Tu nie. Ale wiem, że to ból, rozpacz. Tak samo, gdy kuna wydusi. Smutek i płacz. Widzi pan Kubusia?! Młody, ale sam ma już potomstwo i teraz go szuka. Był w locie, samica też, dlatego maleństwo podłożyłem innej samiczce, żeby nie zmarzło. Zaraz je odbiorę i Kuba na nim siądzie. Oj, zdenerwował się, musimy wyjść. Wie pan, gołąb może kosztować nawet dwa tysiące, ale w przypadku kradzieży nie o tę stratę chodzi. Hodowca kocha gołębie, chodzi przy nich latami i to jest ważniejsze.

  - Który widok jest najpiękniejszy?
  - Kiedy się cieszą. Zrywają się, klepią skrzydłami, siadają na rękę. No i gdy wracają z lotu. Dopiero dwudziestka... Ciężki lot. Ale że ta warszawska przybłęda jako trzecia wróciła! Szok.

  - Co te starsze tak gruchają? Mają się ku sobie?
  - Nie, samce są oddzielone od samiczek. Gruchają ogólnie, bo są zadowolone. Jest gołąb! Mój! Chodź, chodź, chodź, dostaniesz jeść! Ale zobaczy pan w marcu, gdy jest sezon lęgowy. Samce rozszerzają ogony, wybierają samiczki i je depczą. Wtedy gruchają inaczej, idą na całość.

  - Hodowca gołębi ma gołębie serce?
  - Ma serce do gołębi.

  - Woli pan przebywać z nimi czy z ludźmi?
  - Czemu ich jeszcze nie ma... Ciężki lot. Z kim wolę? Ciężkie pytanie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (13)

  Wszystkie komentarze (13) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  II maraton fitness w Koszalinie. Dołącz do nas!

  II maraton fitness w Koszalinie. Dołącz do nas!

  Hipokrates 2017 - czekamy na zgłoszenia

  Hipokrates 2017 - czekamy na zgłoszenia

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!