Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzealnicy odświeżają pamięć regionu. Starodruki jak nowe

Michał Kowalski
Dorota Ciecholewska pokazuje fragment starej mapy Słupska z 1927 roku.
Dorota Ciecholewska pokazuje fragment starej mapy Słupska z 1927 roku. Fot. Krzysztof Tomasik
Dwie stare mapy Słupska i unikatową obrazkową Biblię z XIX wieku uratowało od zniszczenia Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Eksponaty wkrótce będzie można zobaczyć na wystawie "Z przeszłości miasta".

Mapa z 1927 roku przedstawia Słupsk. Jej starsza koleżanka z XIX wieku: Słupsk i okolice. Gdy trafiły do muzeum, były w fatalnym stanie - nadruk odklejał się od płótna. W takiej formie nigdy nie zostałyby udostępnione szerszej publiczności.

Podobnie jak tajemniczy starodruk - Biblia obrazkowa z Augsburga z 1700 roku, która nie wiadomo jak znalazła się w zbiorach MPŚ. Pozostał na niej nieczytelny exlibris. Prawdopodobnie właścicielem był jakiś słupszczanin. - Może ktoś ją do nas dostarczył po zawierusze wojennej - zastanawia się Dorota Ciecholewska z biblioteki MPŚ.

Wszystkie trzy eksponaty zostały pieczołowicie odrestaurowane za ponad 30 tys. z, które muzeum pozyskało z Ministerstwa Kultury i Sztuki. Starczyło na renowacje dokumentów oraz na przełożenie w formę cyfrową, czyli tak zwaną digitalizację kolejnych stu map.

Renowacja była tak trudna, że zlecono ją specjalistom z Gdańska.
Całość operacji trwała aż siedem miesięcy. Teraz starodruki będzie można oglądać na wystawie "Z przeszłości miasta."

- Ponieważ mapy są także w formie cyfrowej, to możemy je udostępniać na miejscu zainteresowanym osobom - tłumaczy Dorota Ciecholewska.

To duży plus działalności edukacyjnej MPŚ. Zbiory dla badaczy regionu są dostępne w coraz większej liczbie. Dodatkowo digitalizacja umożliwia przekazywanie ich w formie odbitek zainteresowanym studentom. W przyszłości muzeum zamierza także sprzedawać je jako plakaty. Dotychczasowe, podobne publikacje cieszyły się olbrzymią popularnością.

To nie koniec muzealnego poszukiwania map. Obecnie do zakupu i renowacji są wytypowane cztery kolejne.

- Mamy przyznane już pieniądze na ten cel przez resort - stwierdza Ciecholewska. - Ale to, co na nich się znajduje, zdradzę po zakupie. Nie chcę zapeszać.

Z przeszłości miasta

To pierwsza w MPŚ ekspozycja stała poświęcona historii miasta. Większość z prezentowanych obiektów powstała od XVII do XX wieku, ale są i wcześniejsze - z wykopalisk archeologicznych.

W pierwszej sali można obejrzeć pocztówki grafiki i akwarele świątyń, z których większość nadal stanowi istotne punkty w panoramie miasta. Wyroby słupskich cechów, w tym okazałe cynowe puchary i dzbany oraz świeczniki.

W drugiej sali eksponowane są plany miasta i widoki, insygnia władzy, dokumenty oraz przedmioty życia codziennego, takie jak bezpiecznik, filiżanka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza