Główczyce. Zakład Usług Publicznych wypłacił pieniądze...

Główczyce. Zakład Usług Publicznych wypłacił pieniądze pracownikom po miesiącu

Zbigniew Marecki

Głos Pomorza

Aktualizacja:

Głos Pomorza

Główczyce. Zakład Usług Publicznych wypłacił pieniądze pracownikom po miesiącu
Główczyce. Zakład Usług Publicznych wypłacił pieniądze pracownikom po miesiącu

©Fot. archiwum

24 pracowników Zakładu Usług Publicznych w Główczycach wypłaty za czerwiec otrzymało dopiero po miesiącu, pod koniec lipca. - Ludzie nie płacą za wodę - tłumaczy prezes ZUP.
Zakład Usług Publicznych to gminna spółka, która zaopatruje w wodę i odprowadza ścieki od mieszkańców całej gminy Główczyce.

- Potwierdziliśmy, że w Zakładzie Usług Publicznych płace za czerwiec wypłacono dopiero 28 lipca. I to po naszej interwencji - mówi Roman Giedrojć, dyrektor słupskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.
Prezes ZUP tłumaczy, że firma ma problemy finansowe, ale według niego to tylko przejściowe kłopoty.


- Mam problemy z płynnością finansową, bo nasi kontrahenci zalegają z płatnościami, a ludzie nie płacą za wodę i ścieki - mówi Franciszek Hofman, prezes ZUP.

Według niego wkrótce powinno być lepiej, bo Hoffman spodziewa się, że będzie mógł zaciągnąć kredyt, który pomoże mu przetrwać do czasu, gdy gmina rozliczy się z nim za roboty budowlane przy będącej na ukończeniu oczyszczalni ścieków w Główczycach.

Według Romana Giedrojcia, kierownika słupskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy, problemy z płacami mają przede wszystkim osoby związane z branżami metalowymi, budownictwem oraz firmami spożywczymi. Na początku roku spore problemy z uzyskiwaniem wynagrodzeń na czas miało 150 pracowników słupskiej Kapeny.

Inspektorzy PIP ujawniają również, że kłopoty z płacami coraz częściej występują w firmach, które zatrudniają pracowników na sezon.

- Poszerza się zjawisko zatrudniania na próbę. Polega na tym, że pracodawcy przyjmują do pracy młodych ludzi, z którym nie podpisują umów. Natomiast mówią im, że najpierw muszą oni popracować na próbę, aby zatrudniający mógł sprawdzić, czy się nadają na zaproponowane im stanowisko. Po tygodniu zaś mówią młodym pracownikom, że się nie nadają i zastępują ich następnymi osobami zatrudnianymi na takich samych zasadach. Oczywiście, zawsze wtedy nie chcą im nic płacić - opowiada Giedrojć.

Jednocześnie prosi, aby nie bagatelizować żadnego sygnału, że może dojść do takiej formy oszustwa, bo im później zgłosimy nasze zastrzeżenia do PIP, tym mniejsze szanse, że uzyskamy należne wynagrodzenie.

Kontakt

Numery telefonów do słupskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy: 59 845 60 61, 59 845 60 65 (porady prawne).


Czytaj e-wydanie »

Komentarze

Wszystkie komentarze (6) forum.gp24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GP24 poleca

Wideo