Słupski biznesmen odnowił zabytkowy pałac w Ścięgnicy

Słupski biznesmen odnowił zabytkowy pałac w Ścięgnicy

Zbigniew Marecki

Głos Pomorza

Aktualizacja:

Głos Pomorza

Poniemiecki pałac usytuowany jest w gminie Kobylnica, 21 kilometrów na wschód od Słupska. Położony jest obok wsi Ścięgnica, wśród malowniczych lasów

Poniemiecki pałac usytuowany jest w gminie Kobylnica, 21 kilometrów na wschód od Słupska. Położony jest obok wsi Ścięgnica, wśród malowniczych lasów i w pobliżu Jeziora Kryształowego. ©Archiwum firmy Rayfa

Zbudowany w latach 1880-1890 przez Joachima von Boehna pałac w Ścięgnicy odzyskał dawną świetność. A może nawet jest piękniejszy niż wtedy, gdy go wzniesiono. Zawdzięcza to Mariuszowi Borzyszkowskiemu.
Poniemiecki pałac usytuowany jest w gminie Kobylnica, 21 kilometrów na wschód od Słupska. Położony jest obok wsi Ścięgnica, wśród malowniczych lasów

Poniemiecki pałac usytuowany jest w gminie Kobylnica, 21 kilometrów na wschód od Słupska. Położony jest obok wsi Ścięgnica, wśród malowniczych lasów i w pobliżu Jeziora Kryształowego. ©Archiwum firmy Rayfa

Poniemiecki pałac usytuowany jest w gminie Kobylnica, 21 kilometrów na południe od Słupska. Położony jest obok wsi Ścięgnica, wśród malowniczych lasów i w pobliżu Jeziora Kryształowego. W czasach PRL dworek przez wiele lat służył jako ośrodek kolonijny.

Po 1989 roku stał się własnością samorządu Kobylnicy. Gmina przez kilka lat zabiegała o pieniądze na remont wpisanego do rejestru zabytków obiektu i doprowadzenie go do stanu dawnej świetności.
Gdy to się nie udało, aby zapobiec jego dalszej degradacji, w 2007 roku wystawiła go na sprzedaż. W październiku 2009 roku pałac został sprzedany Mariuszowi Borzyszkowskiemu, słupskiemu biznesmenowi.

Nabywca dostał do zagospodarowania ponad 1000 metrów kwadratowych w zabytkowych wnętrzach oraz 1,6 ha otaczającego pałac parku krajobrazowego. Od czasu, gdy kupił ten obiekt, minęły zaledwie dwa lata, a osoby, które widziały go wcześniej, przecierają oczy ze zdumienia. Już nie ma śladu po zaniedbanej budowli, z której skradziono nawet oryginalne miedziane blachy pokrycia dachowego. Za to w centrum zabytkowego parku przyciąga wzrok piękna elewacja dworku, który zachował pierwotną bryłę - zwartego, dwukondygnacyjnego i podpiwniczonego budynku z użytkowym poddaszem, przekrytym dachem mansardowym z lukarnami.

- Zależało mi na tym, aby przywrócić pałacowi piękno jego bryły, a jednocześnie wykorzystać nowoczesne technologie i szlachetne materiały. Udało się zrealizować te cele dzięki pomocy konserwatora zabytków Zdzisława Daczkowskiego oraz Janusza Kazimierskiego, właściciela słupskiej firmy zajmującej się renowacją obiektów zabytkowych. Bardzo dużo zawdzięczam także kaszubskim firmom z okolic Kościerzyny i Sierakowic, które sprawnie, na wysokim poziomie i za przyzwoite pieniądze wykonały większość prac budowlanorenowacyjnych - zdradza Mariusz Borzyszkowski.

Ponieważ znaczna część renowacji została sfinansowana przy wsparciu kredytu bankowego, nowy właściciel pałacu od razu postanowił, że ten obiekt stanie się główną siedzibą jego firmy cateringowej i w ten sposób będzie zarabiał na siebie. Dlatego postanowił przystosować wnętrza dworku do nowych funkcji.

Z tego względu w pałacowej piwnicy zbudowano przestronną kuchnię z całym zapleczem i pomieszczeniami socjalnymi dla personelu. Głównym elementem wyposażenia kuchni jest piec kaflowy z ogromną płytą grzejną, rozgrzewaną węglem i drewnem.

- To świadomy wybór, bo naszym gościom chcemy serwować tradycyjną kuchnię pomorską, a jej niepowtarzalny smak uzyskuje się, gotując właśnie na takim piecu - przekonuje właściciel dworu. Zamierza też wkrótce zbudować usytuowany w pobliżu pałacu piec chlebowy, aby jego goście mogli korzystać z pałacowego pieczywa.

Z kolei z myślą o myśliwych, którzy w lasach wokół pałacu znajdą doskonałe warunki do polowania, w części piwnicznych pomieszczeń wydzielono rodzaj domku myśliwskiego z osobnym wejściem i kominkiem. Przy nim z pewnością będzie się świetnie biesiadowało.

Zupełnie inny charakter mają pomieszczenia na parterze pałacu, gdzie odtworzono XIX-wieczny wystrój, ale - oprócz reprezentacyjnego holu - stworzono dwie lustrzano podobne sale,które w zależności od potrzeb mogą pełnić funkcję sal biesiadno-konferencyjnych.

- To rozwiązanie wybrałem z myślą o uczestnikach rozmaitych zamkniętych imprez, które zamierzam organizować w naszym pałacu. Z jednej strony mogą to być spotkania firmowe czy branżowe, a z drugiej - rodzinne, włącznie z niepowtarzalnymi weselami - mówi o swoich planach Mariusz Borzyszkowski.

Dla wygody gości na piętrze pałacu już zbudowano siedem stylowych sypialni, z odrębnymi łazienkami. Wszystkie zdobią ładnie odrestaurowane antyki, które właściciel sprowadził z Zachodu. Najokazalszy jest oczywiście apartament dla nowożeńców, w którym już wkrótce znajdzie się także luksusowa wanna dla dwojga. Wszystko po to, aby noc poślubna w tym otoczeniu stała się jednym z najprzyjemniejszych wspomnień młodej pary.

- Myślę też o tym, aby kupić przedwojenny kabriolet, którym młoda para będzie mogła jechać na ceremonię ślubną - zdradza właściciel pałacu. Tak samo niezapomniane może być ślubne zdjęcie wykonane na pałacowym tarasie, na który wychodzi się z parterowego holu. A jeszcze bardziej może się podobać widok z niego na park.

- W przyszłości zamierzam kupić także konie i bryczkę oraz rowery, quady i samochody terenowe, aby nasi goście mogli się przemieszczać po okolicy i korzystać z jej uroków, włącznie z łowieniem ryb w Jeziorze Kryształowym - zachwala przyszłe atrakcje Borzyszkowski.

W najbliższych miesiącach będzie także pracował nad urządzeniem kolejnych pokoi gościnnych na pałacowym poddaszu. W sumie zamierza stworzyć sto miejsc sypialnych. Z pałacem komponować się będzie stróżówka oraz ukryta w głębi parku stylowa stajnia, której budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Już teraz natomiast odtworzono dekoracyjną bramę wjazdową i odnowiono wyłożony brukiem podjazd pod pałacowy ganek, dzięki czemu otoczenie obiektu stało się bardzo stylowe.

Komentarze (28)

Wszystkie komentarze (28) forum.gp24.pl

Polub nas na Facebooku

Czytaj Głos Pomorza

Wideo ze Słupska

Zdjęcia ze Słupska

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

GP24 poleca

Mama, tata i ja! Zgłoście się do konkursu - nagrody czekają!

Mama, tata i ja! Zgłoście się do konkursu - nagrody czekają!

 Hipokrates - finałowa rozgrywka rozpoczęta, zagłosuj na swoich faworytów!

Hipokrates - finałowa rozgrywka rozpoczęta, zagłosuj na swoich faworytów!

Wejdź i zobacz gdzie zjeść, pobawić się i spędzić czas na Pomorzu

Wejdź i zobacz gdzie zjeść, pobawić się i spędzić czas na Pomorzu