Wystawa ceramicznych zabytków Słupska (zdjęcia)

Wystawa ceramicznych zabytków Słupska (zdjęcia)

Monika Zacharzewska monika.zachrzewska@mediaregionalne.pl

Głos Pomorza

Głos Pomorza

Wystawa ceramicznych zabytków Słupska (zdjęcia)
Wystawa ceramicznych zabytków Słupska (zdjęcia)

Wystawa ceramicznych zabytków Słupska. ©Krzysztof Piotrkowski

Janina Dylewska, słupszczanka zajmująca się ceramiką zaprasza na wystawę "Ulepiony Słupsk," którą od soboty można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich.
21 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Pomorza

Wystawa Słupsk w glinie (Fot. Krzysztof Piotrkowski)

Wystawa Słupsk w glinie (Fot. Krzysztof Piotrkowski)

Link do głównego zdjęcia

Ceramiczka prowadząca pracownię przy ul. Szkolnej ulepiła z gliny najważniejsze zabytki miasta. Powstały Zamek Książąt Pomorskich, Młyn Zamkowy, Brama Młyńska z przyległymi budynkami, Spichlerz Richtera, Baszta Czarownic, ratusz miejski i kościół św. Jacka. Wszystkie w skali 1:75.

W kolekcji pani Janiny pierwszy był Zamek Książąt Pomorskich.

- Musiałam przypomnieć sobie zasady obliczania powierzchni brył, żeby ustalić skalę, poszukać u architektów i projektantów materiałów, które pomogłyby mi najwierniej odtworzyć obiekt. No, bo widzę jak wygląda jego front, ale skąd mam znać szczegóły dachu. Jego całego nawet z wieży nie obejrzę - mówiła nam podczas pracy słupszczanka.

Po wykonaniu zamku, córka przekonała ją by spróbowała zrobić też miniatury innych słupskich zabytków. Pani Janina wysypiała o wsparcie do prezydenta miasta. Dostała ponad 3,5 tys. zł. To pieniądze tylko na materiał..

Ceramiczka twierdzi, że najbardziej pracochłonna była "budowa" ratusza miejskiego. - Zbieram projekty, zdjęcia, szkice, by odtworzyć go jak najwierniej. Od frontu wszyscy doskonale znają tę budowlę, ale mało jest materiałów dokumentujących ją z tyłu, od dziedzińca. Na szczęście ktoś dostarczył mi zdjęcia lotnicze na których widać dach - opowiadała pani Janina. - Dużo pracy zajęły też okna, bo okazuje się, że z każdej strony budynku są inaczej rozmieszczone.

Wszystkie "zbudowane" przez nią zabytki miejskie odtworzone są misternie ze wszystkimi szczegółami. Ratusz posiada działający zegar, kościół św. Jacka oczarowuje podświetlonymi szkiełkami - imitującymi witraże.

Artystka pracowała nad miniaturami miejskich zabytków przez pięć miesięcy. Wystawa w Sali Rycerskiej słupskiego zamku będzie trwała do 11 stycznia.

Komentarze

Wszystkie komentarze (3) forum.gp24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GP24 poleca

Wideo