Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michał Ratajczak ze Słupska stara się o patent na swój wynalazek

Zbigniew Marecki
Michał Ratajczak: Na razie opracowałem prototyp. Chciałbym poprawić jego estetykę
Michał Ratajczak: Na razie opracowałem prototyp. Chciałbym poprawić jego estetykę Łukasz Capar
W Urzędzie Patentowym w Warszawie już zastrzegł urządzenie z trzema lampami LED. Zanim wynalazek zgłosił do opatentowania, przeprowadził badania psychologiczne

Michał Ratajczak jest uczniem II LO w Słupsku. W ciągu roku pracował nad inteligentną żarówką LED, która w zależności od potrzeb może emitować trzy typy światła: światło białe ciepłe, światło białe zimne oraz światło zielone ostrzegawcze. Użytkownik tej żarówki może przy pomocy pilota decydować, z którego światła będzie korzystał w danym momencie. Ważne jest także to, że żarówka zawiera również własny akumulator, który powoduje, że po odłączeniu jej od zewnętrznego źródła energii może jeszcze świecić przez trzy godziny.

Zobacz także: Słupscy licealiści pojadą z projektami do Szczecina (wideo)

- Wtedy emituje 90 procent światła, którym świeci, gdy żarówka jest podłączona do prądu sieciowego. W takiej sytuacji może m.in. pełnić funkcję latarki - wyjaśnia Michał Ratajczak.

Prace konstrukcyjne licealista poprzedził badaniami psychologicznymi . - Zależało mi na tym, aby zbadać, jak użytkownicy żarówki reagują na różne odmiany światła białego - wyjaśnia Ratajczak.

Z badań wynika, że ciepłe światło białe wpływa na lepsze relacje między ludźmi.
- Wtedy są skłonni do współpracy i porozumienia. Należy je więc stosować w pomieszczeniach, gdzie prowadzi się biznesy i negocjuje umowy - tłumaczy licealista.

Natomiast zimne światło białe tworzy lepszy klimat do pracy. - Przy nim ludzie więcej zapamiętują i są bardziej spostrzegawczy. Mój wynalazek może więc służyć do zmiany atmosfery w biurze w zależności od potrzeb - dodaje Ratajczak.
W swoim urządzeniu zainstalował również światło zielone, które może wykorzystywać w celach alarmowych. Wystarczy w sterowniku włączyć odpowiedni przycisk.

Na razie Ratajczak przy wsparciu swojego nauczyciela fizyki Jarosława Lindera opracował jedynie prototyp. Teraz chciałby poprawić jego estetykę.- Chciałbym wydrukować oprawę na drukarce 3D - zdradza.

Więcej informacji na temat urządzenia znajduje się na stronie www.kandelka.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza