Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery punkty bezpłatnych porad prawnych od 2016 roku uruchomi powiat słupski

Zbigniew Marecki
Od początku roku 2016 na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. W powiecie słupskim będą działać w czterech miejscowościach. Na razie jednak nie wiadomo, gdzie będą konkretnie zlokalizowane.

Powstanie tych punktów będzie rezultatem wejścia w życie ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości, która zakłada stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. System będzie oparty na strukturach samorządu powiatowego oraz organizacji pozarządowych.

- Jego celem jest nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym i zniwelowanie zbyt często występującej bariery finansowej do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej - informuje Zdzisław Kołodziejski, starosta słupski. Kto będzie mógł skorzystać z punktów darmowej pomocy prawnej?Młodzież do 26. roku życia, seniorzy po ukończeniu 65 lat, osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani i zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.udzielana ma być w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, spraw karnych, administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, cywilnych i podatkowych. Polegać ma na udzielaniu informacji o stanie prawnym i przysługujących uprawnieniach lub obowiązkach, wskazywaniu sposobu rozwiązywania problemu prawnego czy pomocy w sporządzeniu projektu pisma (z wyłączeniem pism procesowych).

Zgodnie z założeniami ustawy połowa punktów ma być prowadzona przez organizacje pozarządowe. - Dyskutowaliśmy o tym na posiedzeniu Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego i 2 z 4 punktów na terenie powiatu prowadzone będą przez organizacje pozarządowe - dodaje Paweł Lisowski, członek Zarządu Powiatu Słupskiego.

Nieodpłatnej pomocy prawnej udzielać będą adwokaci i radcowie prawni. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie), a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również aplikanci adwokaccy lub radcowscy
z upoważnienia odpowiednio - adwokata lub radcy prawnego udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej. Nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza