Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku po raz drugi odbył się Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny - Literacka Kuchnia.

Monika Zacharzewska
Monika Zacharzewska
Patrycja Korochoda, uczennica Zespołu Szkół Agrotechnicznych razem z Malwiną Kaczmarczyk przygotowały dania inspirowane literaturą. Na wykonanie potraw miały 120 minut.
Patrycja Korochoda, uczennica Zespołu Szkół Agrotechnicznych razem z Malwiną Kaczmarczyk przygotowały dania inspirowane literaturą. Na wykonanie potraw miały 120 minut. archiwum ZSA
Przygotowywali dania, inspirując się literaturą. Uczniowie słupskiego rolniczaka zajęli III miejsce w ogólnopolskim konkursie.

Uczniowie w dwuosobowych zespołach, inspirując się literaturą, mieli za zadanie wykonać zakąskę, deser, przygotować prezentację dotyczącą wybranych tekstów literackich.

Trzecie miejsce za najlepszą prezentację kulinarną i literacką przypadło Zespołowi Szkół Agrotechnicznych im. Władysława Reymonta w Słupsku.

Uczennice słupskiej szkoły, Patrycja Korochoda i Malwina Kaczmarczyk wybrały kilka książek: „Zbrodnię i karę” Fiodora Dostojewskiego, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego, „Dziadka do orzechów” Hoffmanna. Znalazły w nich kulinarne inspiracje.

Książki pozwoliły zawodniczkom przygotować sałatkę z polędwicy z dorsza atlantyckiego, marynowanego w białej herbacie w asyście dressingu malinowego oraz lasagnię z dyni i buraka na tiulu orzechowym z salsą z ananasa i marakui.

Do konkursu przygotowała młodzież Elżbieta Soroka, przy współpracy nauczyciela języka polskiego Agnieszki Kwaśniewskiej-Sudy.

- Po raz drugi nasza młodzież bierze udział w tym konkursie na szczeblu ogólnopolskim. Rok temu nasz zespół w składzie Kamil Siatkowski i Krzysztof Garczyński zajął drugie miejsce w kategorii zakąska - informuje Elżbieta Soroka. - Literacka Kuchnia to nie jest zwyczajny konkurs gastronomiczny. Aby coś ugotować, najpierw trzeba się zainspirować. I to nie byle czym, ale literaturą piękną. Zadanie nie było proste, bowiem młodych adeptów sztuki kulinarnej oceniali profesjonaliści - mistrzowie kuchni i cukiernictwa oraz znawcy literatury.

Zawodników oceniali m.in. prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce Maciej Dobrzyniecki i prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich Krzysztof Szulborski.

Jury oceniało nie tylko smak, ale również pracę w kuchni oraz kompozycję dania. Formuła konkursu przypominała tę znaną z kulinarnych programów telewizyjnych, gdzie każdy uczestnik otrzymuje swoje stanowisko, produkty i czas na wykonanie obu dań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza