Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje, czyli odbębnione zmiany słupskiej oświaty

Grzegorz Hilarecki [email protected]
Na ostatniej sesji rady miejskiej, w ostatnią środę 2015 roku, radni przyjęli (jednym głosem) uchwałę w tej sprawie. Mowa o proponowanych przez ratusz zmianach w strukturze oświaty.
Na ostatniej sesji rady miejskiej, w ostatnią środę 2015 roku, radni przyjęli (jednym głosem) uchwałę w tej sprawie. Mowa o proponowanych przez ratusz zmianach w strukturze oświaty. Archiwum
Na ostatniej sesji rady miejskiej, w ostatnią środę 2015 roku, radni przyjęli (jednym głosem) uchwałę w tej sprawie. Mowa o proponowanych przez ratusz zmianach w strukturze oświaty.

W skrócie chodzi o przeniesienie Środkowopomorskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego do budowlanki, przeniesienie IV LO do III LO oraz likwidację w SP 9 nauczania przyszpitalnego. Ale strategia jest głębsza, zapowiada też zmiany obwodów w podstawówkach itd. Władze miasta na styczeń zapowiadają konkretne uchwały w sprawach przenoszonego liceum i budowlanki.

Tymczasem jeszcze przed uchwałą rady miejskiej dyrektorem budowlanki została od 1 grudnia dyrektorka Środkowopomorskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i w praktyce zlikwidowano od września nauczanie przyszpitalne. W grudniu trwał widoczny w mieście protest uczniów i ich rodziców przeciw zmianom w budowlance. W tej atmosferze władze miasta zorganizowały „konsultacje społeczne”. Cudzysłów jak najbardziej na miejscu, skoro termin tygodniowy i to wtedy, gdy normalni ludzie zajęci są świętami. Nie dziwi, że w konsultacjach udział wzięło 18 osób, jak przeczytać można na stronie ratusza, gdzie zamieszczono raport z konsultacji w tej sprawie. Wszystkie uwagi zgłaszane zostały odrzucone przez władze.

Nawet takie idące w kierunku oszczędności: „Skoro mamy tak trudną sytuację w budżecie miasta, to dlaczego rekomenduje się pozostawienie bez zmian obecną sieć szkół? Należy wprowadzić „drastyczne” zmiany w oświacie, które przyniosą oszczędności. Jak z oświatą radzą sobie inne zadłużone miasta?”.

Odpowiedź: „Temat społecznie bardzo złożony. Kwestia będzie analizowana w związku z zapowiadaną przez rząd reformą strukturalną w oświacie”.

Zresztą w wydanej przez Roberta Biedronia gazecie, w której chwalił się swoimi osiągnięciami jako prezydent, podano, że w 2015 roku odbyło się w Słupsku 21 konsultacji społecznych. Ich efekt jest właśnie taki, jak tych oświatowych. Mieszkańcy swoje, a ratusz swoje.

Najczęściej czytane na gp24.pl:

 

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza