Armia zerwała współpracę ze Związkiem Żołnierzy Wojska...

  Armia zerwała współpracę ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  W wyniku decyzji ministra Antoniego Macierewicza , szefa MON działające w całym kraju oddziały tego związku zostały zobligowane do wyprowadzki z obiektów wojskowych. W związku z tym w czwartek rano słupscy działacze ZŻWP zdjęli swój szyld z budynku wojskowego przy ul. Bohaterów Westerplatte, gdzie do tej pory działali.
  Związek Żołnierzy Wojska Polskiego to stowarzyszenia, które broni interesów społecznych i socjalnych żołnierzy zawodowych, zwolnionych z czynnej służby wojskowej. Powstało 1 kwietnia 1981 roku, gdy Prezes Rady Ministrów podpisał rozporządzenie w sprawie uznania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za stowarzyszenie wyższej użyteczności. Jednocześnie nadano Związkowi statut, ustalony i ogłoszony przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.

  Związek został zarejestrowany wg przepisów ustawy "Prawo o stowarzyszeniach". 12 czerwca 1981 roku zostało podpisane pierwsze "Porozumienie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Związkiem Byłych Żołnierzy Zawodowych", w którym określono szczegółowo zobowiązania stron.

  Pierwszą próbę zerwania tego porozumienia podjął Aleksander Szczygło, szef MON za czasów pierwszych rządów PiS. - Wtedy siedzieliśmy już na walizkach w naszej siedzibie, ale na szczęście PiS przegrał wybory i już nie musieliśmy się wyprowadzać - opowiada ppłk Romuald Detmer, szef słupskiego oddziału ZŻWP. Kolejna decyzja o zerwaniu współpracy armii z ZŻWP zapadła przed kilka dniami. - Właściwie nie wiemy, dlaczego tak się stało - dodaje ppłk Detmer.

  Podkreśla, że słupski oddział ZŻWP skupia 2912 członków, którzy działają w 12 kołach na terenie byłego województwa słupskiego. Część z nich już od dawna funkcjonuje w obiektach samorządowych, bo na ich terenie zlikwidowano jednostki wojskowe.

  Słupscy działacze ZŻWP zajmują się opieką paliatywną, integracją środowiska, organizowanie spotkań oraz wychowaniem patriotycznym poprzez współpracę ze szkołami . Wszyscy w Słupsku znają Wojskowy Zespół Wokalny "Wiarusy", który tworzą członkowie ZŻWP. Wkrótce w miejskiej bibliotece odbędzie się ich koncert charytatywny na rzecz słupskiego hospicjum. Związek organizuje też ubezpieczenia grupowe dla byłych żołnierzy zawodowych , a także wycieczki patriotyczne. - W tym roku planowaliśmy wycieczkę szlakiem Wału Pomorskiego. Mieliśmy tam jechać autobusem 6. WOG-u. Już dziś go nie mamy. Wycieczka stoi pod znakiem zapytania - dodaje ppłk Detmer.

  Słupski oddział ZŻWP nie zamierza jednak kończyć działalności. Już dzisiaj dwoje miejskich radnych - Anna Rożek (PO) oraz Andrzej Obecny (Klub Prezydencki) - zadeklarowało, że będą zabiegać u prezydenta miasta o lokal dla związku.

  Popularne na GP24. Zobacz:


  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (72)

  Wszystkie komentarze (72) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

  12 Tenorów - wielka muzyczna gala

   Osobowość Roku 2017 - poznaj laureatów

  Osobowość Roku 2017 - poznaj laureatów

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Warto zobaczyć

  Jakub Gierszał na premierze w Słupsku. Rozmowa z aktorem Ryszard Śnieżek o ograniczeniu sprzedaży alkoholu