Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekstremalne Drogi Krzyżowe w Słupsku i Ustce

Zbigniew Marecki [email protected]
Droga Krzyżowa w Smołdzinie (zdjęcie ilustracyjne)
Droga Krzyżowa w Smołdzinie (zdjęcie ilustracyjne) Archiwum
W tym roku po raz pierwszy z Ustki i Słupska wyruszą samotnie lub w niewielkich grupach uczestnicy Ekstremalnych Dróg Krzyżowych.

W ciągu nocy pokonają ponad 40-kilometrowy szlak, który jest już zatwierdzony i przygotowany. Dostaną mapę i teksty rozważań, który będzie im towarzyszył podczas nocnej wędrówki. W ten sposób będą łączyć zmaganie ze słabości fizyczną z doświadczeniem wiary w trakcie spotkania Jezusa na Drodze Krzyżowej.

Jako pierwsi w drogę wyruszą mieszkańcy Ustki. Ich EDK rozpocznie 4 marca po Mszy św. o godz. 20 w kościele NMP Gwiazdy Morza. Po jej zakończeniu uczestnicy usteckiej EDK przejdą 42–kilometrowy szlak do sanktuarium św. Józefa w Słupsku. Z kolei słupską EDK zaplanowano na 18 marca. Rozpocznie się po Mszy św. o godz. 18 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Po nabożeństwie ze świątyni wyjdą dwie Drogi Krzyżowe: jedna ulicami miasta, a druga – ekstremalna. Tę ostatnią będzie tworzyć ponad 44-kilometrowa pętla w terenie, która częściowo będzie przebiegać Pomorskim Szlakiem Świętego Jakuba. Zakończy się w punkcie wyjścia.

Zapisy na EDK Słupsk będą trwały do godz. 17, 15 marca. Zainteresowani mogą to zrobić wyłącznie poprzez stronę www.edk.org.pl. 18 marca po Mszy św. organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników do sali Caritas, aby potwierdzili swoje uczestnictwo. Jednocześnie proszą, aby nie wychodzić na trasę EDK bez potwierdzenie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się po raz pierwszy w 2009 roku. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą jest ksiądz Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna, szerzej znany jako twórca pomysłu Szlachetnej Paczki. EDK początkowo rozwijały się w diecezjach na południu i wschodzie Polski. W ubiegłym roku EDK po raz pierwszy odbyła się w Pile. Stamtąd tę ideę do naszego regionu przenieśli s. Dominika Pac z Ustki , która wraz z dwoma innymi osobami uczestniczyła w pilskiej EDK, oraz ks. Sebastian Kowal, wikary z parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku, który rodzinnie związany jest z Piłą.

Popularne na GP24. Zobacz:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza